Za nouzového stavu nakoupíte i o svátcích. Zákaz prodeje by neplatil, říká inspekce

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
3. 4. 2020 11:09
Pokud bude nouzový stav v Česku platit i o Velikonočním pondělí, velké obchody s potravinami o rozloze nad 200 metrů čtverečních budou moci zůstat otevřené. Zákaz prodeje o státním svátku se na ně tedy za takové situace neuplatní. Informovala o tom v pátek Česká obchodní inspekce (ČOI).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

"Na Českou obchodní inspekci se obracejí prodejci s potravinami s dotazem, zda mohou prodávat i o Velikonočním pondělí v provozovnách nad 200 metrů čtverečních. Odpověď závisí na tom, zda bude v té době stále platit nouzový stav," připomíná tiskový mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

"Zákon o prodejní době v maloobchodě totiž počítá právě s touto výjimkou, a tedy například i velké prodejny potravin s prodejní plochou nad 200 metrů čtverčních by mohly prodávat bez omezení," doplňuje mluvčí. Jinými slovy - zákon o prodejní době v maloobchodě tedy po dobu nouzového stavu neplatí.

Uvedená výjimka se ale týká pouze zákona o prodejní době v maloobchodě. "Veškerá opatření Vlády ČR a Ministerstva zdravotnictví týkající se maloobchodu samozřejmě nadále platí," připomíná Fröhlich.

S upozorněním, že by velké prodejny s potravinami měly být v provozu i na Velikonoční pondělí, přišel tento týden už mluvčí obchodů Albert Jiří Mareček. Nakoupit si každý den v týdnu podle něj umožní, aby se v prodejnách netvořily fronty a všichni zákazníci si mohli pohodlně nakoupit s bezpečným minimálně dvoumetrovým odstupem. "A naši lidé dostanou sváteční příplatek, o tuto práci určitě bude velký zájem," dodal.

Nouzový stav kvůli koronaviru v České republice platí od 12. března na 30 dní. Ministr vnitra a šéf krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD), stejně jako premiér Andrej Babiš (ANO) prosazovali jeho prodloužení o dalších 30 dní, tedy do 11. května. Zástupci opozičních stran byli proti.

Babiš ve čtvrtek pro Českou televizi uvedl, že souhlasí s prodloužením nouzového stavu do 30. dubna. Tento termín chtějí podpořit i komunisté a Piráti. Prodloužení nouzového stavu musí schválit Sněmovna, která o tom bude jednat v úterý.

Omezení prodeje o vybraných svátcích v prodejnách nad 200 metrů čtverečních platí od konce roku 2016. Loni byly ze zákona vyňaty velkoobchody. Obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních musejí zůstat zavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince a na Štědrý den smějí mít otevřeno do 12:00.

Omezení provozní doby se naopak nevztahuje na malé prodejny, čerpací stanice, lékárny, prodejny na nádražích, letištích a ve zdravotnických zařízeních.

Podnikatelské svazy zákon o prodejní době opakovaně kritizují. Naopak odboráři usilují o rozšíření regulace na všech 13 svátků.

 

Právě se děje

Další zprávy