Za co utrácí milující Češi na Valentýna? Podívejte se, co na svátek lásky nepodcenit

on Adéla Denková, Evropa v Datech, on
14. 2. 2019 9:28
Souboj svátků lásky: Utratí Češi více na Valentýna, nebo na První máj? A mají oslavy milujících vliv na porodnost dětí či uzavírání sňatků? Oddával by svatý Valentýn dnes homosexuály? Podívejte se na vizualizace z projektu Evropa v datech.

Tajné oddávání zamilovaných

Příběh svatého Valentýna má různé verze, ale řada lidí ho považuje za duchovního, který tajně oddával mladé zamilované páry. Proč se tedy při příležitosti jeho svátku nepodívat na téma, ve kterém se "láska" a "zákaz" také snoubí - a to jsou manželství párů stejného pohlaví.

Mezi evropskými zeměmi v přístupu k této problematice existují různé přístupy. Zároveň ale platí, že to byla právě Evropa, kde se věci v minulosti nejvíce hýbaly kupředu. 

První zemí světa, která párům stejného pohlaví nabídla určitá práva, bylo Nizozemsko. V roce 1979 přijalo systém "neregistrovaného soužití", který fungoval v rámci sociálního zabezpečení, daní nebo pronajímání nemovitostí (a byl otevřen i párům opačného pohlaví). Dánsko pak v roce 1989 udělalo další krok, kdy jako první země světa začalo uznávat registrované partnerství homosexuálních párů. A bylo to znovu Nizozemsko, které pak v roce 2000 přijalo zákon uznávající plnohodnotné manželství lidí stejného pohlaví. 

Dnes manželství homosexuálů povoluje velká část západoevropských zemí. Na východě Evropy je naopak v ústavách zemí často zakotveno, že manželství je svazkem muže a ženy. Zajímavý model mají v tomto směru Maďarsko a Chorvatsko, kde sice vzhledem ke znění ústavy nemůže být o manželství homosexuálů řeč, ale tyto státy zároveň povolují registrované partnerství. Pravým středem Evropy je Česko. Naše ústava nehovoří o manželství jako o výhradním svazku muže a ženy, ale stát manželství homosexuálů neuznává - mohou uzavřít pouze registrované partnerství. 

 

Právě se děje

Další zprávy