Česko stále nemá ibuprofen pro děti. Tablety pro dospělé nepulte, varují lékárníci

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
3. 9. 2022 18:47
V lékárnách se prohlubuje problém s nedostatkem ibuprofenu ve formě pro děti. Jde o sirupy, žvýkací tobolky i čípky pro nejmenší, které jsou hojně využívány pro léčbu horečky a bolesti. Jak koncem srpna popsalo Aktuálně.cz, léky Nurofen a Ibalgin mají podle Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) problémy s výrobou. Češi podle lékáren na situaci zareagovali tím, že vzali nákupy léků útokem.
Výroba Ibalginu v pražské Zentivě
Výroba Ibalginu v pražské Zentivě | Foto: Economia

Léky Nurofen i Ibalgin obsahují léčivou látku ibuprofen. Ta se běžně používá při léčbě horečky, zánětů či bolesti u dětí všech věkových kategorií. Výpadek má podle informací SÚKL dlouhodobě naprostá většina dětských verzí léků Nurofenu a Ibalginu, dodávky by přitom měly být obnoveny až v průběhu září nebo v říjnu.

Držitel registrace pro lék Nurofen je britská firma Reckitt Benckiser, v případě Ibalginu je to Opella Healthcare Czech, která spadá pod Sanofi Group. 

"V současné době zaznamenáváme zvýšenou poptávku po léčivém přípravku Ibalgin Baby, která je způsobena nepředpokládaným prudkým nárůstem nemocnosti dětské populace v tomto letním období," vysvětlil koncem srpna pro Aktuálně.cz mluvčí Sanofi Libor Kytýr. Vysoká poptávka po léčivém přípravku podle něj vedla k jeho dočasnému výpadku na trhu, protože výrobní závody v Evropě pro ni nemají dostačující kapacitu. 

"Na obnovení dodávek intenzivně pracujeme a předpokládáme je v říjnu letošního roku," upřesnil za Sanofi Kytýr.

Rozsáhlé výpadky obou léčiv registrují dlouhodobě i samotné lékárny. "Jsme schopni zajistit laboratorně připravené čípky. To je vcelku běžné, substance dostupná je," uvedl k nedostatku ibuprofenu pro děti mluvčí sítě lékáren Dr. Max Michal Petrov.

"Tady jde jen o to, že to vyjde pacienty dráž, asi na dvojnásobek ceny oproti průmyslově vyráběným čípkům, a pojišťovna to nehradí. Laboratorně připravené sirupy, to už zdaleka standardní záležitost není. Nejde tu přitom jen o 'namíchání', ale i o to, jak to chuťově přiblížit tomu, na co jsou děti zvyklé zejména u Nurofenu," podotkl.

Sirup na bázi ibuprofenu podle něj lékárnici připravit neumí, dokážou to ale na bázi paracetamolu. K přípravě není nutný recept od lékaře.

S polykáním tablet může být problém, říká lékárnice

Podle e-shopu Lékárna.cz zareagovali lidé na nedostatek dětských léků rychle a v lékárnách se snažili předzásobit. Z dat je přitom patrné, že se postupně přesouvají k položkám, které jsou ještě dostupné. Mezi ně patří alternativy právě s paracetamolem, i těch ale rychle ubývá.

Řada rodičů se proto zdravotní problémy dětí snaží řešit zásobami, které mají doma. "Dlouhodobá nedostupnost těchto léků nutí rodiče sáhnout do zásob v domácí lékárničce, dělit a drtit tablety ibuprofenu pro dospělé, což rozhodně není ideální řešení," varuje lékárnice Pavla Horáková z Lékárna.cz.

Dělení tablet je podle Horákové zdánlivě jednoduché řešení. "Rozdrcená tableta má pro děti výraznou pachuť, čímž snadno dojde k tomu, že děti prášek plivou. Následně rodič není schopen přesně říci, kolik účinné látky dítě již pozřelo," upozorňuje. Malé děti mají podle ní navíc často problém s polykáním tablet, kapslí i tobolek.

Vyhnout se je podle lékárnice nutné i podávání léků s propadlou expirační dobou, které zbyly doma po nemoci. "Exspirovaný lék nemusí být již účinný," uzavírá Horáková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy