V Česku chybí dětské léky s ibuprofenem. Výpadek mají i čípky pro nejmenší

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
22. 8. 2022 13:39
Na trhu v Česku aktuálně chybí léčivé přípravky s ibuprofenem, které jsou hojně využívány pro léčbu horečky a bolesti u dětí. Dětský Nurofen a Ibalgin mají podle Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) problémy s výrobou. K obnovení dodávek by přitom mělo dojít až v průběhu posledního čtvrtletí letošního roku. Lékárnám docházejí i dětské suspenze s paracetamolem.
Foto: Thinkstock

Nurofen i Ibalgin obsahují léčivou látku ibuprofen. Ta se běžně používá při léčbě horečky, zánětů či bolesti u dětí všech věkových kategorií.

Výpadek má přitom podle informací SÚKL dlouhodobě naprostá většina dětských verzí Nurofenu. Jedná se zejména o sirupy s příchutí, žvýkací tobolky, ale například i čípky ve verzích pro děti již od tří měsíců věku. Jejich dodávky na český trh by přitom měly být obnoveny až koncem září a v říjnu. Držitel registrace pro lék Nurofen je britská firma Reckitt Benckiser. 

Z kapacitních či distribučních důvodů je podle SÚKL na trhu nedostupný rovněž sirup Ibalgin Baby. K obnovení jeho dodávek by mělo dojít v říjnu. Držitelem registrace je v tomto případě firma Opella Healthcare Czech, která spadá pod Sanofi Group.

Rozsáhlé výpadky obou léčiv registrují i samotné lékárny. Nedostupnost verzí pro děti je zřejmá z e-shopů sítě Dr. Max, Benu, Gigalékárna nebo Pilulka. 

"Ano, výpadek jsme zaznamenali. Jeho příčinou může být pravděpodobně chybějící složka ibuprofen, která zřejmě není v této formě dostupná. Na trhu chybí i další dětské preparáty s paracetamolem," říká za lékárny Pilulka Daria Zverevská. 

Podobně situaci popisuje mluvčí lékáren Dr. Max Michal Petrov. "Nurofen pro děti už nemáme skladem nikde, dětský Ibalgin rychle dochází a u Panadolu máme jen čípky, ovšem až pro děti od 15 kg. Paralen Baby máme, ovšem v tabletách. Perorální suspenze čili laicky sirupy prostě nejsou a jejich dodávku v dohledné době bohužel ani neočekáváme. Výpadek se týká celého trhu," popisuje pro Aktuálně.cz Petrov.

Právě Paralen či Panadol obsahují léčivou látku paracetamol, kterou je u dětí při zdravotních problémech možné použít jako alternativu ibuprofenu. "S léčivou látkou ibuprofen pro dětské pacienty by měl být na trhu v tuto chvíli dostupný například léčivý přípravek Ibuprofen Dr. Max či Nurofen Junior Pomeranč 100MG," doplnila tisková mluvčí SÚKL Klára Brunclíková. 

 

Právě se děje

Další zprávy