V Česku chybí dětské léky s ibuprofenem. Výpadek mají i čípky pro nejmenší

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
22. 8. 2022 13:39
Na trhu v Česku aktuálně chybí léčivé přípravky s ibuprofenem, které jsou hojně využívány pro léčbu horečky a bolesti u dětí. Dětský Nurofen a Ibalgin mají podle Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) problémy s výrobou. K obnovení dodávek by přitom mělo dojít až v průběhu posledního čtvrtletí letošního roku. Lékárnám docházejí i dětské suspenze s paracetamolem.
Foto: Thinkstock

Nurofen i Ibalgin obsahují léčivou látku ibuprofen. Ta se běžně používá při léčbě horečky, zánětů či bolesti u dětí všech věkových kategorií.

Výpadek má přitom podle informací SÚKL dlouhodobě naprostá většina dětských verzí Nurofenu. Jedná se zejména o sirupy s příchutí, žvýkací tobolky, ale například i čípky ve verzích pro děti již od tří měsíců věku. Jejich dodávky na český trh by přitom měly být obnoveny až koncem září a v říjnu. Držitel registrace pro lék Nurofen je britská firma Reckitt Benckiser. 

Z kapacitních či distribučních důvodů je podle SÚKL na trhu nedostupný rovněž sirup Ibalgin Baby. K obnovení jeho dodávek by mělo dojít v říjnu. Držitelem registrace je v tomto případě firma Opella Healthcare Czech, která spadá pod Sanofi Group.

Rozsáhlé výpadky obou léčiv registrují i samotné lékárny. Nedostupnost verzí pro děti je zřejmá z e-shopů sítě Dr. Max, Benu, Gigalékárna nebo Pilulka. 

"Ano, výpadek jsme zaznamenali. Jeho příčinou může být pravděpodobně chybějící složka ibuprofen, která zřejmě není v této formě dostupná. Na trhu chybí i další dětské preparáty s paracetamolem," říká za lékárny Pilulka Daria Zverevská. 

Podobně situaci popisuje mluvčí lékáren Dr. Max Michal Petrov. "Nurofen pro děti už nemáme skladem nikde, dětský Ibalgin rychle dochází a u Panadolu máme jen čípky, ovšem až pro děti od 15 kg. Paralen Baby máme, ovšem v tabletách. Perorální suspenze čili laicky sirupy prostě nejsou a jejich dodávku v dohledné době bohužel ani neočekáváme. Výpadek se týká celého trhu," popisuje pro Aktuálně.cz Petrov.

Právě Paralen či Panadol obsahují léčivou látku paracetamol, kterou je u dětí při zdravotních problémech možné použít jako alternativu ibuprofenu. "S léčivou látkou ibuprofen pro dětské pacienty by měl být na trhu v tuto chvíli dostupný například léčivý přípravek Ibuprofen Dr. Max či Nurofen Junior Pomeranč 100MG," doplnila tisková mluvčí SÚKL Klára Brunclíková. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Při protestech v Íránu po úmrtí mladé ženy v policejní vazbě zemřelo už 41 lidí

Na 41 stoupl počet obětí protestů, které v Íránu pokračují již více než týden kvůli smrti mladé ženy v policejní vazbě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránská státní média. Počet obětí bude ale nejspíš ještě vyšší, lidskoprávní organizace v pátek hovořily o nejméně 50 mrtvých.

Jak v sobotu uvedl íránský prezident Ebráhím Raísí, Írán se musí s protesty a s těmi, co narušují bezpečnost v zemi, "rozhodně vypořádat". Při protestech v provincii Gílán na severu Íránu zadržela policie 739 lidí, z toho 60 žen, uvedla íránská média. Írán podle nich také kritizoval krok Spojených států, které chtějí udělat výjimku ze sankcí, aby pomohly Íráncům zajistit v době celonárodních protestů internet.

Protesty se konaly ve více než 40 městech včetně Teheránu. Ženy na nich mimo jiné pálily hidžáby, kterými si mají podle pravidel islámské republiky pokrývat hlavy. Právě kvůli porušení pravidel pro nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie minulý týden v úterý zatkla Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Bylo jí 22 let a podle rodiny byla předtím zdravá. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranili, když se udeřila hlavou o policejní auto. V kómatu byla tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy