První losování účtenkové loterie: Web s výsledky byl nedostupný, část hráčů je znala dříve

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 16. 11. 2017 7:46
Kompletní výherní listinu zveřejnilo ministerstvo financí v 19 hodin. Registrovaní soutěžící s hráčským účtem se výsledky dozvěděli už odpoledne.
Smůla. (Takto mohli vidět výsledky svých účtenek registrovaní hráči už během odpoledne.)
Smůla. (Takto mohli vidět výsledky svých účtenek registrovaní hráči už během odpoledne.) | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Účtenková loterie k elektronické evidenci tržeb (EET) zná od středy první vítěze. Ve hře byly účtenky vystavené během října. Slosování hry Účtenkovka provedla společnost Sazka za účasti zástupců ministerstva financí prostřednictvím certifikovaného generátoru náhodných čísel - takzvaného RNG modulu.

Zveřejnění výherců Účtenkovky.
Zveřejnění výherců Účtenkovky. | Foto: Aktuálně.cz

Kompletní výherní listinu plánovalo ministerstvo na internetové stránce loterie zveřejnit v 19 hodin. Stránka byla s blížícím se termínem často nedostupná, zřejmě kvůli přetížení. Od 19. hodiny ji pak nešlo vůbec načíst a opakoval se tak stav ze začátku října, kdy soutěž odstartovala. Web byl nakonec zprovozněn až po 21. hodině.

Jména úspěšných hráčů samozřejmě nebudou ministerstvo ani Sazka zveřejňovat. U pěti hlavních výher se pokusí získat jejich souhlas a slavnostně jim pak předat dárkový šek.

Výhra BKP kód
1 000 000 Kč 873d14de-a05b1fd5-52ccd23d-aba6b856-2c4f123e
automobil a98a0873-dc2b01bd-59627799-9ff90756-786b4f99
300 000 Kč 5a87963f-222f68a4-cefe0123-2c387611-3a886b90
200 000 Kč fbdc6b8f-8e2e11f7-5574c476-a0109308-1e8b9fa5
100 000 Kč 43d81f89-00834f63-29d65d86-575bb9a2-4c834733

Registrovaní soutěžící však mohli mít jasno už s předstihem během středečního odpoledne. "Výsledky se do hráčských účtů propisují postupně v rámci automatizovaného procesu ihned po slosování. Z tohoto důvodu je tedy možné, že soutěžící s hráčským účtem mají možnost dozvědět se o své výhře ještě před zveřejněním výherní listiny," vysvětlil mluvčí.

Informaci o případné výhře měli účastníci (včetně těch bez hráčského účtu) dostat po 19. hodině také e-mailem nebo SMS.

Výpadek webu způsobil útok hackerů, řekla večer Českému rozhlasu Radiožurnálu náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. "Celou dobu jsem ve spojení s dodavatelskou firmou. Ta ten problém zanalyzovala. Došlo k hackerskému útoku, který ona odstraňuje a dává dohromady," řekla. Stránka se navenek tvářila jako přetížená a nenačítala se. Mohla se tedy stát terčem takzvaného DDoS útoku, při kterém někdo s využitím mnoha počítačů přesměruje na konkrétní internetovou adresu enormní množství požadavků o přístup a zahltí ji.

Ministerstvo financí rozdá zhruba 21 000 výher, první cenou je jeden milion korun. Druhou cenu představuje automobil za zhruba 400 000 korun - konkrétně Ford Focus Kombi s benzinovým motorem o obsahu 1,6 litru v tmavě modré barvě.

Ford Focus Kombi - druhá cena v listopadovém slosování Účtenkovky
Ford Focus Kombi - druhá cena v listopadovém slosování Účtenkovky | Foto: Ministerstvo financí

"Vůz dodá autosalon Auto Kora top, který v rámci výběrového řízení nabídl nejvýhodnější nabídku a vůz v požadovaných standardech a v obvyklé hodnotě přesahující 400 tisíc korun dodá za 360 tisíc," uvedlo ministerstvo financí. Při dalším losování - z účtenek za listopad - se může soutěžit o jiný vůz, opět vzejde z výběrového řízení.

Třetí cenou je částka 300 tisíc korun, čtvrtou pak 200 tisíc korun a pátou 100 tisíc korun. Dále ministerstvo rozděluje 20 výher po 20 tisících korunách, 1000 výher po jednom tisíci korun a 20 tisíc výher po stokoruně.

Do říjnového slosování účtenkové loterie se zaregistrovalo zhruba 478 tisíc lidí, celkem přihlásili 11,1 milionu účtenek. V rámci EET bylo v říjnu vydáno 376 milionů účtenek.

Vlažnější než Slováci

Hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda upozornil, že na každého Čecha staršího 18 let tedy v průměru připadá 1,3 přihlášené účtenky. "Porovnání se situací na Slovensku během prvního měsíce provozu tamní účtenkové loterie - Národné bločkové lotérie - vypovídá o poněkud vlažnějším zájmu Čechů o loterii," uvedl.

Na Slovensku podle něj při zahájení loterie připadalo na každého Slováka 2,9 přihlášené účtenky. "Pokud má být slovenská zkušenost vodítkem do dalších měsíců, nelze čekat růst zájmu o účast v Účtenkovce," dodal Kovanda.

Výplatu peněžitých výher do 20 tisíc korun včetně si lze nechat poslat na účet nebo osobně vyzvednout v pražském sídle Sazky. U peněžitých výher nad 20 tisíc korun může výplata proběhnout pouze bezhotovostním převodem na základě ověření věku a totožnosti. Předpokladem výplaty výhry je vždy zřízení hráčského účtu a jeho správné nastavení pro výplatu výhry formou bankovního převodu.

Správně nastavit, popřípadě založit hráčský účet je nutné do 30 dní od informování o výhře. Výplata na účet proběhne v nejbližším výplatním termínu (zasílá se hromadně 17. nebo 2. den v měsíci, v závislosti na okamžiku správného nastavení účtu).

Od 1. listopadu mohou soutěžící registrovat účtenky z listopadových nákupů do slosování, které proběhne 15. prosince. Bude se znovu hrát o 21 025 výher včetně automobilu.

Registrace má být jednodušší

Podle ministra financí Ivana Pilného (ANO) chce stát do konce letošního roku zjednodušit registraci účtenek. Cílem je do loterie přilákat ještě více lidí, řekl ministr pro Blesk.cz.

První změnou má být zjednodušené propojení s účtovacím systémem, aby bylo okamžitě jasné, proč se případně účtenka nezaregistrovala. "Dnes nevíte, jestli to bylo proto, že byla špatně vystavena obchodníkem, nebo jestli jste tam udělal chybu, tak to teď změníme, aby bylo zřejmé, že ta účtenka je platná, že vy jste udělal chybu," uvedl ministr.

Další změnou má být lepší editace účtenky při její registraci přes takzvaný QR kód. "Pokud na té účtence QR kód bude, tak jen pouhým vyfocením mobilem dosáhnete bez problému registrace," řekl Pilný.

Nyní je možné například účtenku zaregistrovat přes mobilní aplikace Účtenkovka. Ta umožňuje načíst DIČ nebo identifikační údaje EET pomocí funkce Auto OCR. Vše ale závisí na kvalitě účtenky. Proto je nutné vždy údaje před odesláním překontrolovat.

Například podle zjištění agentury ČTK při testování aplikace funkce Auto OCR velice často zaměňuje písmeno B za číslici 8 nebo naopak. Další údaje, jako je čas nebo suma, potřebné k registraci účtenky je nutné zadat ručně.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur za slabou ochranu osobních údajů

Americký internetový prodejce Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur (19 miliard korun) za předávání osobních údajů v rozporu s pravidly pro jejich ochranu, známými pod zkratkou GDPR. Společnost to uvedla v podrobné zprávě o hospodaření, kterou veřejně obchodované firmy ve Spojených státech musejí povinně předkládat Komisi pro cenné papíry (SEC).

Lucemburský úřad pro ochranu osobních údajů (CNPD) uložil pokutu firmě Amazon Europe Core v rozhodnutí ze dne 16. července. O hrozící pokutě v červnu s odvoláním na zdroje obeznámené se situací informoval americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Ten ale uváděl, že částka bude činit zhruba polovinu, konkrétně přes 425 milionů dolarů (více než devět miliard korun).

"Věříme, že rozhodnutí CNPD je neopodstatněné, a hodláme se v této věci energicky bránit," uvedl Amazon. GDPR vyžaduje, aby firmy uživatele před použitím jejich osobních údajů požádaly o souhlas. Jinak jim hrozí vysoké pokuty. CNPD je v oblasti ochrany soukromí hlavním regulátorem Amazonu v EU, protože podnik má evropské ústředí v Lucembursku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy