Do Účtenkovky se už zapojíte snadněji, vyplňování údajů je rychlejší

pk pk
3. 3. 2018 19:18
Z registračního formuláře zcela zmizela položka s DIČ obchodníka, jednodušší je také oprava chybně zadaných údajů.
Video: Auto za rohlík. Účtenkovka ukázala další vítěze. | Video: Tomáš Cetkovský, Jan Prokeš

Praha - Zadávání účtenek do systému státem pořádané loterie Účtenkovka je od začátku března jednodušší. Vyplnění formuláře bylo dosud značně zdlouhavé a uživatelsky nepříjemné.

Z registračního formuláře zcela zmizela položka s DIČ obchodníka, jejíž vyplnění bylo dosud povinné. Ministerstvo financí tím reaguje na prosincové rozhodnutí Ústavního soudu, které zrušilo některé části zákona o EET. Podle soudců by totiž údaj o DIČ - s ohledem na podnikající fyzické osoby, u nichž je tvořeno rodným číslem - už neměly obsahovat ani samotné účtenky.

Jednodušší je také oprava chybně zadaných údajů. Nově stačí opravit pouze tu část, v níž soutěžící udělal chybu. Ostatní údaje zůstanou vyplněny. Dosud se všechny údaje vymazaly a zájemce je musel zadávat zcela od začátku.

"Soutěžící také snadněji zjistí, proč jeho účtenka nebyla zařazena do slosování," říká ministryně financí Alena Schillerová. Až dosud systém - po časově náročném vyplňování - při nějaké chybě pouze oznámil, že účtenka nebyla přijata.

"Vylepšili jsme také vzhled Účtenkovky. Chceme, aby byla modernější, jednodušší a přitažlivější," uvádí Schillerová.

Další avizované zlepšení - snadnější registrace účtenek díky čtečce QR kódů - má ale zpoždění. "Je způsobeno tím, že jsme museli zapracovat rozhodnutí Ústavního soudu a odstranit DIČ. Počítám, že zpoždění bude zhruba měsíc, maximálně šest týdnů," říká Schillerová.

Mobilní aplikace pak dokáže pomocí QR kódu načíst potřebná data z účtenky, což výrazně urychlí a hlavně zjednoduší její registraci. Tisk QR kódu na účtenku však zůstane na dobrovolném rozhodnutí podnikatelů.

Aplikace je sice dosud vybavena systémem optického rozpoznávání znaků, ale správnost načtených údajů je nutné kontrolovat kvůli značné chybovosti.

 

Právě se děje

před 16 minutami

EU a USA vyřešily po 17 letech spor kolem výroby letadel, řekla šéfka EK

Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu okolo subvencování výroby letadel Airbus a Boeing. Před začátkem jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem to uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Obě strany na sebe v dlouholetém sporu uvalily cla.

"Toto jednání začalo průlomem okolo letadel. Tím skutečně otevíráme novou kapitolu v našich vztazích, protože u (výroby) letadel přecházíme od sporu ke spolupráci, po 17 letech sporů," prohlásila von der Leyenová. Agentura Bloomberg už ráno s odvoláním na své zdroje informovala, že se obě strany ve věci dohodly na pětiletém příměří.

Zdroj: ČTK
Další zprávy