Test medů od Včelpa odhalil další antibiotika. Inspekce je objevila u 21 šarží

ČTK ČTK
26. 11. 2015 16:35
Všechny šarže odebrala inspekce v Kauflandu a pozastavila jejich uvádění do oběhu již minulý týden. Antibiotika se do medu dostala pravděpodobně z příměsi zahraničního medu. Většina medů nesla označení, že jde o český výrobek. Některé přiznávaly, že jsou mixem medů ze zemí Evropské unie a z dalších zemí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Laboratorní rozbor potvrdil přítomnost antibiotik v dalších 19 vzorcích medu, které vyrábí společnost Včelpo. Jde o 21 šarží. Informoval o tom mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva. O prvních dvou vzorcích informoval před týdnem ministr zemědělství Marian Jurečka. Používání antibiotik při léčení včel je v Evropské unii zakázané.

Ministr minulý týden řekl, že množství antibiotik by nemělo být pro lidský organismus nebezpečné. "Další rozbory potvrdily přítomnost antibiotik streptomycin a sulfonamidů, tedy sulfathiazolu a asulfadimidinu. Zatím v jednom případě byla potvrzena přítomnost chloramfenikolu. Jedná se o farmakologicky účinné látky," sdělil Kopřiva. V medu se nesmí vyskytovat.

Všechny šarže odebrala inspekce v Kauflandu a pozastavila jejich uvádění do oběhu již minulý týden.

Antibiotika se do medu dostala pravděpodobně z příměsi zahraničního medu. Většina medů nesla označení, že jde o český výrobek. Některé přiznávaly, že jsou mixem medů ze zemí Evropské unie a z dalších zemí. Jde o různé medy společnosti Včelpo v balení 450 a 900 gramů.

Včelpo vlastní Český svaz včelařů, který ministerstvo podporuje dotacemi. Předsednictvo republikového výboru svazu zasedalo v pondělí a odvolalo dozorčí radu Včelpa. V prosinci na sjezdu zvolí i nové předsednictvo firmy. Svaz nyní zjišťuje, jakým způsobem se do medu antibiotika dostala, respektive který dodavatel firmě med označený za český prodal. Firma si začne uchovávat kontrolní vzorky od každého dodavatele a bude více kontrolovat své prodávané výrobky.

 

Právě se děje

Další zprávy