Spotřeba alkoholu roste, průměrný Čech vypije 175 litrů

Petr Kučera Petr Kučera
5. 12. 2013 19:00
Z celkového objemu spotřeby připadá na pivo 85 procent, na víno 11 procent.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Spotřeba alkoholických nápojů v Česku loni vzrostla. Průměrný obyvatel vypil 175,2 litru za rok, což je o 6,4 litru více oproti roku 2011. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Největší nárůst zaznamenalo pivo, jehož průměrná spotřeba stoupla meziročně o 6,1 litru na 148,6 litru. Tradiční český nápoj se tak odrazil od rekordně nízkých čísel za rok 2011, která byla vyvrcholením několikaletého poklesu spotřeby. V letech 1996 až 2007 se přitom spotřeba pohybovala kolem 160 litrů na osobu.

Roční spotřeba vína na osobu loni vzrostla o 0,4 litru na 19,8 litru. Zájem Čechů o víno během posledních dvaceti let stále roste, ještě v roce 1995 připadalo na obyvatele méně než 16 litrů ročně.

Naopak spotřeba lihovin klesla v roce metanolové aféry a dočasné "prohibice" na 6,7 litru, což je o 0,2 litru méně než před rokem. Trh tak pokračuje v propadu, k němuž došlo hlavně po roce 2009.

Z celkového objemu spotřeby alkoholu připadá na pivo 85 procent, na víno 11 procent a na lihoviny čtyři procenta.

Spotřeba nealkoholických nápojů loni klesla meziročně o devět litrů na 278 litrů. Lidé jich kupují méně zhruba od začátku ekonomické krize, tedy po roce 2008. Do té doby trh prudce rostl, oproti roku 1993 se téměř ztrojnásobil.

Mezi nealkoholickými nápoji převládají - s více než třetinovým podílem - limonády.

K menšímu poklesu došlo i u spotřeby zrnkové kávy, naopak se mírně zvýšila spotřeba čaje.

Spotřeba cigaret loni klesla na 1 947 kusů na obyvatele, což je o 41 kusů méně než v roce 2011.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy