Sen agrobaronů se rozplývá. Svaz rozjel kampaň proti kvótám, poslanci ale již otočili

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
13. 4. 2021 9:50
Svaz obchodu a cestovního ruchu v dubnu rozjel masivní kampaň proti povinným kvótám na některé potraviny. Patří do ní web, spoty i tištěná inzerce, jež mají "upozornit nejširší veřejnost na nebezpečí, která hrozí v souvislosti s přijetím potravinových kvót, jak si je vysnili čeští agrobaroni". Senát ovšem kvóty v březnu vrátil poslancům, kteří je dnes opět projednají. Podpora se ale již nečeká.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Kampaň proti zavedení potravinových kvót spustil SOCR ČR na Velikonočního pondělí. Televizní spoty běží od čtvrtka 8. dubna a od pátku 9. dubna zveřejňuje tiskovou inzerci v klíčových denících. "Cílem spotů je upozornit nejširší veřejnost 18+ na nebezpečí, která hrozí v souvislosti s přijetím potravinových kvót, jak si je vysnili čeští agrobaroni," vysvětluje pro on-line deník Aktuálně.cz prezident svazu Tomáš Prouza.

"Vzhledem k tomu, že dopady pocítí především běžný občan, považovali jsme za nutné všem zdůraznit veškeré následky této snahy brutálně omezit konkurenci na pultech s jídlem. Věříme, že občan v roli potenciálního voliče dokáže vytvořit dostatečný tlak na to, aby si poslanci uvědomili, pro koho tady jsou," dodává.

Podle Prouzy by vedlo zavedení kvót ke zdražení některých potravin až o čtvrtinu.

Poslanecká sněmovna novelu zákona o potravinách schválila na návrh poslanců SPD v lednu. Prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních by podle něj musely od příštího roku prodávat minimálně 55 procent stanovených potravin českého původu. Kvóta by měla postupně růst až na 73 procent v roce 2028. 

Zavádění kvót by se týkalo více než 100 druhů prodávaných potravin, které lze v Česku vyprodukovat. V mnoha případech v nich ale Česko soběstačné není - jde o řadu klíčových položek u ovoce, zeleniny či masa.

Senát ovšem kvóty v březnu odmítl a vrátil je poslancům, kteří o něm budou znovu hlasovat právě dnes. Pokud by ale nyní poslanci chtěli Senát přehlasovat a setrvat na svojí verzi, bylo by proto zapotřebí alespoň 101 poslanců. Očekává se, že Poslanecká sněmovna kvóty znovu už nepodpoří.

Podle Prouzy přesto kampaň "v řádu jednotek milionů korun" smysl má. "To, že zákon Senát vrátil, není vzhledem k jeho složení překvapivé, skutečně funguje jako demokratická pojistka. V Poslanecké sněmovně se však může stát cokoliv a senátní změny procházejí jen málokdy," míní Prouza.

"Už po prvním hlasování premiér Babiš zahrál překvapeného, že poslanecký klub hnutí ANO hlasoval proti jeho názoru. Situace je proto zcela nepředvídatelná a my chceme minimalizovat riziko, že by ke schválení skutečně došlo jen proto, že poslanci nebudou znát všechna fakta o tom, co by kvóty způsobily," dodává prezident SOCR ČR.

Povinné kvóty na české potraviny pomohli v lednu kromě poslanců SPD prosadit také poslanci za ČSSD, KSČM a ANO. K tomu, aby byli poslanci trochu nacionalisté, ještě v lednu vyzýval také ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Jako příklad uvedl, že když si dávají ve sněmovně kávu, přidávají si do ní německé mléko, což podle něj dosvědčuje, že zákon je potřeba.

V březnu, po odmítnutí Senátem, ovšem ministr prohlásil, že opatření je nešťastně napsané a velké části zemědělců a potravinářů by mohlo ublížit a není ani vymahatelné. 

 

Právě se děje

před 19 minutami

Čtyřiadvacetiletý muž zemřel po potyčce se strážníky, případ vyšetřují kriminalisté

Kriminalisté vyšetřují úmrtí čtyřiadvacetiletého muže po potyčce a následném zásahu strážníků v Březnici na Příbramsku. Mladík upadl do bezvědomí a později v nemocnici zemřel. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z usmrcení z nedbalosti, řekla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

Událost se stala v noci na neděli kolem 2:00. Po potyčce mezi čtyřmi lidmi a následném zákroku strážníků upadl jeden z účastníků konfliktu do bezvědomí. Záchranáři ho odvezli do nemocnice v Praze, kde muž v pondělí zemřel.

"Zjišťujeme podíl jednotlivých osob na incidentu, na okolnostech i na následku," uvedla Suchánková. Zkoumat by se měla i role strážníků, kteří při zásahu použili slzotvorný prostředek. "Vzhledem k tomu, že tam byli přítomni, tak musíme zjistit i okolnosti, které se týkají následného zásahu," dodala mluvčí.

Kriminalisté se případem nejdříve zabývali pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Vzhledem k tomu, že mladík zemřel, věc překvalifikovali na podezření z usmrcení z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Policie vyšetřuje srážku vlaků na Prostějovsku jako obecné ohrožení

Sobotní srážku lokomotivy a osobního vlaku v Němčicích nad Hanou na Prostějovsku vyšetřuje policie pro podezření z obecného ohrožení. Kvůli vyšetřování okolností nehody hledá policie cestující, kteří z místa nehody po střetu vlaků odešli, informovala mluvčí policie Miluše Zajícová. Příčinou střetu byla pravděpodobně nedovolená jízda za návěstidlo, dva lidé se při nehodě zranili. V místě nehody je stále omezen provoz, řekla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Nehoda se stala v sobotu ve 13:30 v blízkosti stanice Němčice nad Hanou, nákladní lokomotiva se zde střetla s osobním vlakem č. 3821 jedoucím z Olomouce do Nezamyslic. "Událost je šetřena pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Touto cestou se obracíme na cestující z osobního vlaku, kteří z místa nehody odešli ještě před příjezdem policie," uvedla policejní mluvčí. Cestující, které policie nestihla na místě zkontaktovat, by se měli obrátit na linku 158, podle policie by svým svědectvím mohli pomoci s řádným objasněním této závažné železniční nehody, dodala Zajícová.

Podle Drážní inspekce byla příčinou srážky pravděpodobně nedovolená jízda za návěstidlo, které ji zakazovalo. Vyšetřování příčin podle mluvčího inspekce Martina Drápala potrvá několik měsíců.

Při nehodě byl zraněn jeden cestující v osobním vlaku a strojvedoucí samostatně jedoucí lokomotivy. V obou případech šlo o lehká zranění. Hasiči z vlaku evakuovali pět cestujících a personál vlaku. Podle Drážní inspekce byly škody odhadnuty na 10,3 milionu korun. Z toho tři miliony korun na osobním vlaku, pět milionů na lokomotivě a 2,3 milionu korun je škoda na trati.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Příčinou nehody trolejbusu a tramvaje v Brně byly ulomené šrouby, policie případ odložila

Policie po více než dvou letech prověřování odkládá případ nehody tramvaje a trolejbusu z dubna 2019 v Křenové ulici v Brně. Příčinou nehody bylo ulomení šroubů u trolejbusu, podle policie tak není na místě věc vyřídit jinak. Na policejním webu to dnes uvedl mluvčí Pavel Šváb. Při nehodě se tehdy zranilo 43 lidí.

"Ve věci nejde o podezření z trestného činu a věc není na místě vyřídit jinak. Příčinou bylo ulomení závrtných šroubů silentbloku, které řidič nemohl předpokládat a jejich případné narušení kontrolou před jízdou ani odhalit," uvedl mluvčí.

Šrouby se v rámci generální opravy trolejbusu měnily, znalecké zkoumání odhalilo rozdíl v technologii jejich výroby. "Policisté prověřovali, zda v rámci dodavatelsko-odběratelských vztahů některý ze subjektů v tomto směru nepochybil. Po vyhodnocení všech opatřených důkazů byla zjištěna dílčí pochybení více zainteresovaných osob, nedosahovala však takové intenzity, aby mohla být postižena normami trestního práva," uvedl mluvčí.

Nehoda se stala v pondělí 1. dubna 2019 před 14:00, ulici téměř na šest hodin zablokovala. Trolejbus jedoucí v kolejovém pásu znenadání vybočil do protisměru a čelně se střetl s protijedoucí tramvají, která jela bez cestujících. V nemocnici skončily čtyři desítky lidí včetně obou řidičů, 13 lidí bylo zraněno těžce a středně těžce. Škoda dosáhla 2,5 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy