Soběstačné Česko? Možná před 400 lety. Datový přehled ukazuje, co sníme i co vyvezeme

Pavla Adamcová Jan Nevyhoštěný Denis Chripák pab Pavla Adamcová, Jan Nevyhoštěný, Denis Chripák, pab
Aktualizováno 20. 1. 2021 12:28
Které potraviny pokryjí spotřebu Čechů bez "pomoci" ciziny? Čeho vlastně nejvíce dovážíme a co naopak ve velkém vyvážíme? On-line deník Aktuálně.cz porovnal data statistiků, ministerstva i celní správy, aby zjistil, jak je na tom Česko s takzvanou potravinovou soběstačností, tedy nezávislostí na externích zdrojích. Nyní návrh na její zvýšení schválili poslanci navzdory varování expertů i zemí EU.

Pozměňovací návrh Zdeňka Podala (SPD), Margity Balaštíkové (ANO) a dvou desítek poslanců z různých stran prosazuje zavedení povinného podílu 55 procent českého zboží na pultech od příštího roku, následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok. To znamená povinný 85% podíl českých potravin v roce 2027.

On-line deník Aktuálně.cz se zeptal předkladatelů návrhu, odborníků, ale i těch, kterých by se zavedení povinného podílu českého zboží na pultech přímo dotklo, zda a jak podle nich může navrhovaná potravinová soběstačnost v zemi fungovat.

Návrh podle předkladatelů

 • Umožňuje regionálním výrobcům potravin prosadit se lépe na domácím trhu.
 • Přispívá k udržení zaměstnanosti na českém venkově.
 • Snižuje v konečném důsledku i uhlíkovou stopu a přispívá k závazkům na úrovni EU k uhlíkové neutralitě.
 • Přispívá k plnění cílů OSN ohledně udržitelného rozvoje, ke který se Česko zavázalo v rámci projektu Agenda 2030.
 • Návrh podle expertů

 • Návrh je především porušením principu jednotného trhu EU a lze tak předpokládat, že EU by naši zemi vyzvala, aby byl zákon zrušen.
 • Globální ekonomika umožňuje specializaci, pokles výrobních nákladů a pestrou nabídku zboží a služeb dostupných téměř na každém místě planety.
 • Zákon by se "napasoval" na vybranou zájmovou politickou skupinu (političtí podnikatelé v zemědělství), která by získala výhodu.
 • Ekonomická regulace funguje efektivněji, pokud dává motivace, ale nepoužívá zákazy.
 • Anketní otázka

  Skupina poslanců navrhuje navýšení potravinové soběstačnosti Česka. Co si o povinnosti nabízet určitý povinný podíl tuzemských potravin myslíte, má v době našeho členství na jednotném trhu smysl? Zkuste uvést případné argumenty pro či proti samotného konceptu soběstačnosti.

  Názory těch, kterých se návrh týká

  Tomáš Prouzaprezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR

  "Ten návrh je masivním útokem českých agrobaronů na peněženky všech Čechů. Dlouholetá zkušenost ukazuje, že řada velkých českých agrokoncernů není schopna konkurovat menším výrobcům ani zahraniční konkurenci, takže se ji pomocí navrhovaného zákona snaží omezit. Pokud by skutečně uspěli s vyhnáním zahraničních potravin, mohli by zvýšit ceny a rezignovat na kvalitu potravin. A především by mohli opět natáhnout ruku a říct si o další miliardy dotací, zejména když jim to již letos jednou prošlo – vláda koncem března bez mrknutí oka poslala zejména velkým koncernům 4,3 miliardy korun 'na soběstačnost', zatímco firmy z jiných sektorů musely zavírat a propouštět a od vlády nedostaly ani korunu.

  Argumenty na soběstačnost? Zkuste se projít po jakémkoliv obchodu a škrtejte, co by z nabídky vypadlo, kdyby se sen agrokoncernů naplnil. Chcete žít v zemi, kde budou jahody dva měsíce v roce, kde si nekoupíte téměř žádné biopotraviny, kde bude Coca-Cola podle vyhlášky ministra českou potravinou a kde bude mít vaše miminko hlad, protože se v ČR kojenecká mléka nevyrábí a na příkrmy tady téměř nejsou suroviny?"

  Tomáš Kubíktiskový mluvčí Penny Market

  "Podpora lokálních dodavatelů a produkce je jedním z pilířů naší činnosti a naší dlouhodobou strategií. Penny dlouhodobě deklaruje, že 70 procent potravin v našem sortimentu, je vyrobeno v České republice. V reakci na aktuální situaci způsobenou koronavirem jsme také spustili kampaň Žít si tady hezky česky. Touto kampaní chceme podpořit české dodavatele v nelehké době a motivovat širokou veřejnost, aby se k podpoře českých produktů a dodavatelů připojila. Podpora českých dodavatelů, lokálních producentů a českých výrobků je naší základní filozofií, i proto chceme pomoci českým výrobcům a podnikatelům rozběhnout jejich produkci naplno."

  Lutfia Volfovátisková mluvčí Globus

  Zahraniční potraviny jsou svým charakterem průměrně dražší než ty české. České potraviny (dle definice zákona) se tedy podílí cca 30 procenty na našich tržbách. 55procentní kvótu u českých potravin stanovenou novou legislativou pro příští rok by Globus byl schopen splnit pouze u mléčných výrobků (bez sýrů), nápojů (hlavně pivo) a pečiva. Splnění takové kvóty by znamenalo plošné vylistování mnohých oblíbených potravin. Mělo by zároveň nedozírné následky na svobodu výběru pro naše zákazníky. Regál či obchod s potravinami by se proměnil zásadně a připomínal by v mnohém éru před rokem 1989. Vyhovět kvótě 85 procent v roce 2027 by bylo prakticky nemožné, a pokud by se takový zákon prosadil, mělo by to pro nás fatální důsledky. Prakticky bychom museli z nabídky odebrat zajímavé a úspěšné koncepty, jako jsou například produkty v oddělení mezinárodní kuchyně, pulty se sýry z celého světa, oddělení chlazených ryb, mezinárodní vinotéku, kávu, kakao nebo cukrovinky. To všechno bychom byli nuceni drasticky zredukovat."

  Zuzana Holátisková mluvčí Lidl

  "K navrhovanému zákonnému podílu potravin vyrobených v ČR nebo splňujících označení česká potravina je třeba říci, že vzhledem k vysokým kvalitativním, ale i kapacitním nárokům na naše dodavatele jsme již dnes nuceni odebírat nemalou část našeho stálého sortimentu ze zahraničí. Dodržet takto vysoký podíl u celého sortimentu na celém trhu by proto nutně způsobilo ještě větší kapacitní potíže a v jejich důsledku tlak na snížení kvality výrobků a současně zásadní snížení pestrosti nabídky a sortimentu. Kvalita námi prodávaných výrobků (z nichž více než 80 % nabízíme pod vlastní značkou) je však pro nás ve výběru dodavatelů naprosto klíčová."

  Jiří Marečekředitel komunikace prodejen Albert

  "Novela zákona by výrazně poškodila především naše zákazníky. Z pohledu českého spotřebitele by určitě znamenala citelné omezení nabídky a také vyšší ceny. My u nás v prodejnách Albert dáváme přednost českým dodavatelům, a pokud nabídnou zboží, které je konkurenceschopné cenou i kvalitou, dostanou přednost. Naši zákazníci rádi nakupují české potraviny a my jim je chceme v co nejširší míře poskytnout. Například v čerstvých potravinách, jako jsou například mléčné výrobky či pečivo nebo stálá nabídka červeného i drůbežího masa, dosahuje zboží českého původu téměř sta procent.

  Albert je v Česku již téměř 30 let a za tu dobu jsme vytvořili s domácími dodavateli pevné obchodní vazby. Ovšem regulovat podíl potravin legislativně by znamenalo výrazně omezit pestrost nabídky a výběr, a to nejen v sekcích mezinárodní kuchyně a v kulinářských specialitách. Vedlo by to také k horší konkurenci, a tedy i vyšším cenám a potenciálně horší kvalitě.

  Někteří z nás si jistě pamatují doby, kdy mělo Česko, respektive Československo, deklarovanou soběstačnost v potravinách, a pamatujeme si prázdné háky v řeznictvích a celé sortimenty nedostatkových potravin. Dnes jsou čeští potravináři vyhledávané a respektované firmy s konkurenceschopnými produkty, řada z nich zboží také vyváží a profituje z jednotného evropského trhu. Nechtějme tento trh uzavírat a ničit pestrou nabídku v našich obchodech."

  Lukáš Němčíktiskový mluvčí Coop

  "Dlouhodobě upozorňujeme na potřebu potravinové soběstačnosti a preferujeme tuzemské výrobce a především ty regionální. Systém COOP je 37 regionálních družstev provozujících na 2500 prodejen a řídících je i sortimentově. To je dle našeho nejlepší způsob podpory regionů. Z centrály v Praze nevíte, co se děje u Ústí nad Orlicí a kdo tam vede malou pekárnu, která vám může dodat zboží. Je tak nejlépe podporovat malé výrobce podporou lokálních prodejců. Naším cílem je zastavit odliv lidí do měst a zkrátit dovozový řetězec, aby místní lidí vyráběli, prodávali i nakupovali a nebylo potřeba za nákupy dojíždět. Zároveň jsme ale proti regulaci ze strany státu a jdeme spíše cestou edukací. Problém vidíme také v nejednoznačném názvosloví a značení. Myslíme si, že nařízení ze strany státu tuzemským potravinám příliš nepomůže."

  Vladimír Píchakomunikace a vnější vztahy Zemědělského svazu ČR

  “Soběstačnost v základních komoditách má smysl pro každý stát. Sice se v posledních letech či desetiletích význam soběstačnosti zlehčoval se zdůvodněním, že v globalizovaném světě lze vše bez problémů dovézt. Ale ochromený svět v době koronavirové nákazy ukázal, že tomu tak nemusí být vždy. Potraviny patří, nebo by měly patřit, ke strategickým surovinám každého státu a rozumná míra soběstačnosti zajistí nejen dostatek potravin, ale také určitou cenovou stabilitu. To typicky dokladuje vývoj cen ovoce a zeleniny. Jakákoliv nerovnováha na trhu se okamžitě projeví na koncové ceně pro zákazníka a ani začátek sklizňové sezony nezajistí pokles ceny na původní úroveň. Většina původních států Evropské unie i jejich obyvatel si tuto skutečnost uvědomuje a jednoznačně preferuje potraviny s tuzemským původem.”

  “Současný návrh pozměňovacího návrhu o povinném podílu českých potravin v české obchodní síti je do jisté míry reakcí na neochotu jednat o možnostech zvýšení podílu tuzemských potravin a na diskriminaci především menších, regionálních producentů. Raději bychom, aby se obchodní řetězce chovaly na českém trhu stejně, jako se chovají na svých domovských trzích, i bez státních regulací. Aby upřednostňovaly místní produkci a podporovaly kvalitní výrobce z příslušného regionu ne proto, že jim to ukládá zákon, ale proto, že chtějí na příslušném trhu existovat a podílet se na jeho rozvoji. Je nutné zdůraznit, že nejde o to, stanovit absolutní podíl všech potravin. Ale potraviny, které u nás jsme schopni vyrobit z tuzemských surovin, by se neměly převážet přes půl Evropy jen proto, že jsou momentálně levnější. A už vůbec ne, aby byly levnější jen kvůli specifickým požadavkům na (ne)kvalitu.”

  Jaroslav Šebekpředseda Asociace soukromého zemědělství ČR

  "Když už bych náhodou teoreticky připustil nějakou debatu kolem toho, tak určitý smysl by takové opatření mohlo z části mít u stanovení poměru lokálních potravin, kdy třeba do sektoru veřejného stravování, škol apod. by byl stanoven nějaký podíl (ale mnohem nižší, než jsou nynější návrhy) potravin od LOKÁLNÍCH (nikoliv jen původem českých) výrobců (např. z kraje). To by byla větší podpora českému zemědělství a menším výrobcům, což je skutečně potřeba. Ono by se ale stejně nakonec mohlo ukázat, že je to z hlediska dostupnosti prakticky nereálné, protože těch výrobců v některých sektorech tolik není, a přišlo by se na to, že skutečným cílem toho záměru je jen nefér taktikou podpořit největší zpracovatele v zemi a zajistit jim ještě lepší pozici na trhu. ASZ je tedy proti tomuto návrhu, který je nyní v ZEV PSP."

  Názory expertů

  Štěpán Jurajdačlen NERV a profesor ekonomie na CERGE-EI

  "Ekonomická regulace funguje efektivněji, pokud dává motivace, ale nepoužívá zákazy. Je jistě v mnoha případech vhodné podporovat vhodně zvolené domácí zemědělské aktivity, krajinotvorbu atd., ale jednotný evropský trh je jedním z hlavních pilířů našeho hospodářství a blahobytu. Pokud by snahy o omezení zahraničního obchodu v jakémkoliv odvětví měly být motivovány potřebou soběstačnosti v průběhu epidemií, pak je třeba se zamyslet nad tím, zda se tak nevystavujeme většímu riziku v případě, že naše ekonomika bude ochromena plošnými opatřeními, ale mnozí z našich obchodních partnerů budou mít průběh epidemie lehčí a budou tak schopni dodávat jak vstupy do našeho zpracovatelského průmyslu, tak potraviny na naše stoly.”

  David Marekekonom společnosti Deloitte

  "Návrh potravinové soběstačnosti by zapadal do hospodářské politiky zhruba před 400 lety. Naštěstí jsme od té doby o kus dále. Dnes asi nikdo z nás nechce méně zboží za vyšší ceny. Dnešní globální ekonomika je výrazně propojena složitými vazbami, což umožňuje specializaci, pokles výrobních nákladů a pestrou nabídku zboží a služeb dostupných téměř na každém místě planety. Občas se někteří politici snaží házet písek do tohoto soukolí, ale zpravidla to natropí více škody než užitku. Nápad na kvóty domácího zboží v obchodech je jedním z příkladů."

  Mojmír Hamplředitel KPMG Financial Sector Services, bývalý viceguvernér ČNB

  "V každém případě by ,stát hezky česky' neměl znamenat, že se vybere jen jedna momentálně politicky atraktivní oblast (např. potraviny) a zákon se napasuje jen a pouze na ni proto, aby vybraná zájmová politická skupina (političtí podnikatelé v zemědělství) získala výhodu, a vše ostatní běželo tak jako dosud. Kdyby mělo dojít k něčemu podobnému, bylo by lepší raději nic neměnit."

  Petr Havelagrární analytik

  "Předkládaný návrh je především porušením principu jednotného trhu EU a lze tak předpokládat, že EU by naši zemi vyzvala, aby byl zákon zrušen. Nebyl by to první případ - o něco podobného se již v minulosti pokusilo Slovensko, aktuálně zvažuje stanovit závazný podíl ,svých' potravin Bulharsko, přičemž Slovensku návrh neprošel a Bulharsku poslala EU zatím vytýkací dopis. Samozřejmě platí, že omezení konkurence (závazný podíl českých potravin) je impulz k růstu cen potravin, ten lze ale očekávat i bez navrhované novely zákona, takže předkladatelé se mohou v budoucnosti vymlouvat, že ceny potravin porostou z jiných důvodů než kvůli uvedenému zákonu. Takhle ale porostou ,ještě o něco více'. Návrh nicméně nemusí nutně znamenat omezení nabídky exotických potravin, na což někteří politici upozorňují, neboť by logicky mělo jít pouze o regulaci produktů, které je schopna ČR vyprodukovat sama. Také je důležité, půjde-li o podíl v počtu prodávaných položek, nebo o podíl z celkového objemu tržeb. Přesto platí především ta první věta - je to opatření proti jednotnému trhu EU."

  Jiří Nohejlhlavní ekonom Liberálního institutu

  “Obavy z nedostatku potravin na světovém trhu se ukazují spíše jako mylné. Pokud si uprostřed největšího omezení světové ekonomiky od druhé světové války lze objednat čerstvou sklizeň darjeelingského čaje přímo z plantáže, která dorazí do jednoho týdne, bylo by trochu přehnané domnívat se, že zítra nebudou brambory.”

  Komentář: tři argumenty, proč “soběstačnost” nemá smysl

  Jan Nevyhoštěný, Aktuálně.cz

  Soběstačnost: Data a statistiky

  Statistici upozorňují, že se zemědělskou soběstačností to není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. "V prvé řadě není nikde uvedeno, jak se má počítat. Teoreticky je to snadné, produkce na jedné straně a zahraniční obchod na druhé, tedy co nevyrobíme a domácímu trhu schází, to se doveze. To je ovšem pouze teorie," upozorňuje Tomáš Chrámecký z odboru komunikace Českého statistického úřadu. "Otázka, zda určité potraviny vyvážíme, protože je u nás spotřeba uspokojena a máme nadvýrobu, nebo jednoduše proto, že v zahraničí se za ně zaplatí víc, je v tomto případě docela zásadní a to nemáme jak zjistit," dodává.

  Obtížné je podle Chrámeckého zjistit i to, zda se přivezené potraviny v Česku spotřebují, nebo jsou vyvezeny jinam. "Stejně tak se podnikům může vyplatit vyvézt maso díky vyšší ceně do Německa a dovézt levnější třeba ze Slovenska," vysvětluje.

  Rozhodovat podle statistiků nemusí vždy pouze vyšší cena, ale jednoduše to, který odběratel je blíž. "Například pro výrobce potravin v západních Čechách je ekonomičtější svoji produkci převézt pár kilometrů do Německa, než ji komplikovaně transportovat do Zlínského kraje. A podobně třeba pro firmy v Moravskoslezském kraji je snazší si dovézt potraviny z Polska nebo Slovenska, které jsou rohem," doplňuje Chrámecký.

  Do jaké míry je Česko schopné pokrýt spotřebu obyvatel vlastní produkcí

  Čeští farmáři nedokážou vyrobit takové množství základních potravin, jaké Češi chtějí. Tabulka ukazuje, jakou část spotřeby a u jakých výrobků jsou zemědělci schopni plnit. Zbytek do sta procent se musí dovážet ze zahraničí. Existují ale i výjimky, jako jsou mléko, pšenice nebo hovězí maso, kterých zbývá dost i na export. Čísla dává dohromady každý rok ministerstvo zemědělství z dat Celní správy a Českého statistického úřadu.

  • 2018
  • 2019
  ovoce čerstvé
  45,9 %
  38,8 %
  jablka celkem vč. moštových
  98,6 %
  88,7 %
  jablka konzumní
  59,2 %
  48,2 %
  zelenina čerstvá
  31,5 %
  35,6 %
  květák
  25,4 %
  21,9 %
  celer 
  55,3 %
  64,1 %
  cibule
  39,8 %
  46,5 %
  mrkev
  46,2 %
  50,8 %
  rajčata
  21,2 %
  23,4 %
  zelí hlávkové
  54,7 %
  62,2 %
  kapusta hlávková
  14,8 %
  13,0 %
  okurka salátová
  10,0 %
  10,5 %
  brambory
  72,5 %
  73,0 %
  vejce
  85,2 %
  82,5 %
  drůbeží maso
  65,2 %
  65,2 %
  mléko
  137,8 %
  134,8 %
  skopové maso
  102,6 %
  95,7 %
  vepřové maso
  51,2 %
  50,8 %
  hovězí maso
  122,5 %
  120,9 %
  obiloviny
  138,7 %
  154,3 %
  ječmen
  110,4 %
  120,6 %
  pšenice
  166 %
  182,6 %
  cukr
  150,7 %
  133,9 %
  řepka olejná
  158 %
  128 %

  Soběstačnost u vybraných komodit

  Český statistický úřad naposledy počítal soběstačnost u několika vybraných potravin v roce 2017.

  Pšeničná mouka

  Výroba, spotřeba, soběstačnost

  Hovězí maso

  Výroba, spotřeba, soběstačnost

  Vepřové maso

  Výroba, spotřeba, soběstačnost

  Vejce

  Snáška, spotřeba, soběstačnost

  Vývoz 2019 (top 25)

  Které položky se z Česka nejvíce vyváží (podle hodnoty vývozu)

  Osobní auta, dodávky
  512 mld.
  Součástky motorových vozidel
  346 mld.
  Stroje, snímače
  299 mld.
  Mobilní telefony a další komunikační přístroje
  257 mld.
  Sedadla, lůžka
  74 mld.
  Izolované dráty a jiné izolované vodiče
  73 mld.
  Elektrická zařízení (vypínače, pojistky apod.)
  69 mld.
  Hračky (tříkolky, koloběžky, panenky aj.)
  59 mld.
  Čerpadla
  54 mld.
  Monitory a projektory, televize a radia
  53 mld.
  Léky
  50 mld.
  Světla pro auta
  49 mld.
  Pneumatiky
  47 mld.
  Plastové výrobky
  43 mld.
  Odstředivky, přístroje k filtrování a čištění
  41 mld.
  Klimatizace
  40 mld.
  Kohouty, ventily pro potrubí, kotle, vany aj.
  40 mld.
  Železné a ocelové výrobky
  39 mld.
  Stroje mechanické s individuální funkcí
  39 mld.
  Tabule, panely, ovládací stoly, pulty, skříně
  36 mld.
  Elektrická energie
  31 mld.
  Strojové části, součásti a příslušenství
  30 mld.
  Součásti jeřábů, vozíků, buldozerů, fréz
  29 mld.
  Elektrické motory a generátory
  29 mld.
  Konstrukce, desky ze železa nebo oceli
  29 mld.

  Dovoz 2019 (top 25)

  Které položky se do Česka nejvíce dováží (podle hodnoty dovozu)

  Mobilní telefony a další komunikační přístroje
  261 mld.
  Součástky motorových vozidel
  256 mld.
  Stroje, snímače
  188 mld.
  Léky
  97 mld.
  Osobní auta, dodávky
  96 mld.
  Oleje surové
  86 mld.
  Elektronické integrované obvody
  70 mld.
  Izolované dráty, kabely
  64 mld.
  Strojové části
  57 mld.
  Elektrická zařízení (vypínače, pojistky apod.)
  53 mld.
  Oleje nesurové
  51 mld.
  Sedadla, lůžka
  50 mld.
  Plastové výrobky
  49 mld.
  Zemní plyn a jiné uhlovodíky plynné
  47 mld.
  Monitory a projektory, televize a radia
  36 mld.
  Motory zážehové
  32 mld.
  Tabule, panely, ovládací stoly, pulty, skříně
  30 mld.
  Motory vznětové
  28 mld.
  Kohouty, ventily pro potrubí, kotle, vany aj.
  28 mld.
  Výrobky ostatní z železa oceli
  27 mld.
  Elektrické motory a generátory
  27 mld.
  Čerpadla
  27 mld.
  Výrobky z železa či oceli nad 600 mm plátované
  26 mld.
  Stroje pro tisk
  25 mld.
  Elektrické transformátory
  25 mld.

  Bilance dovozu a vývozu

  Výrobky, kde nejvýrazněji převažuje vývoz nad dovozem (top 25)

  1Osobní auta, dodávky
  2Stroje, snímače
  3Součástky motorových vozidel
  4Hračky (tříkolky, koloběžky, panenky aj.)
  5Klimatizace
  6Pneumatiky
  7Čerpadla
  8Elektrická světla a signalizace
  9Sedadla či lůžka
  10Odstředivky, přístroje k filtrování čištění
  11Konstrukce z železa a oceli
  12Monitory a projektory, televize a radia
  13Vozidla pro hromadnou dopravu
  14Elektrická zařízení (vypínače, pojistky apod.)
  15Součásti jeřábů, buldozerů či fréz
  16Stroje mechanické s vlastní funkcí
  17Dřevo surové
  18Hygienické vložky, tampony, dětské pleny
  19Elektrická energie
  20Chladničky, boxy mrazicí, tepelná čerpadla
  21Železný šrot
  22Výrobky ostatní z železa oceli
  23Kohouty a ventily pro potrubí, kotle, vany
  24Části kolejových vozidel
  25Mikroskopy

  Výrobky, kde nejvýrazněji převažuje dovoz nad vývozem (top 25)

  1Oleje surové
  2Léky
  3Elektronické integrované obvody
  4Zemní plyn a jiné uhlovodíky plynné
  5Motory pístové vznětové s vnitřním spalováním
  6Strojové součástky
  7Oleje nesurové
  8Výrobky z železa či oceli (plátované)
  9Motory
  10Maso vepřové
  11Strojové součástky
  12Nákladní vozy
  13Rudy, železné koncentráty
  14Krev lidská, živočišná antisera, látky očkovací
  15Výrobní válce z oceli legované (nad 600 mm)
  16Traktory a tahače
  17Polyacetaly pryskyřice
  18Měděné dráty
  19Polymery propylenu olefínů
  20Hliník surový (neopracovaný)
  21Šrouby vruty matice podložky z železa a oceli
  22Urychlovače reakce a katalytické přípravky
  23Výrobky ze železa a oceli (válcované za tepla)
  24Uhlí černé, brikety
  25Výrobky ze železa a oceli (válcované za studena)

  Spotřeba potravin v Česku na osobu

  Podívejte se, kolik z vybraných druhů potravin průměrný Čech za rok spotřebuje a jak se jeho preference změnily za posledních 10 let.

  • Tropické ovoce
  • Ovoce
  • Kořenová zelenina
  • Zelenina
  • Pečivo a moučné výrobky
  • Maso
  • Živočišné produkty
  • Ostatní potraviny

  Kliknutím na vybranou položku v menu zobrazíte komoditu v samostatném grafu

  Výroba vybraných potravin v Česku

  Výrobci potravin reagují jak na poptávku v prodejnách, tak na konkurenci ze zahraničí, která může být levnější či kvalitnější. Podívejte se, jak se v Česku měnil objem produkce vybraných komodit od roku 1993 do současnosti.

  Kliknutím na vybranou položku v menu zobrazíte komoditu v samostatném grafu

   

  Právě se děje

  Další zprávy