Brno - Nový zákon, který umožňuje od začátku roku majitelům domů zvýšit regulované nájemné, je znovu v ohrožení. Bude o něm totiž rozhodovat Ústavní soud.
Důvod? Podle soudců zákon, přijatý po letech sporů a hádek politiků, neumožňuje majitelům domů přiměřené zvyšování nájemného ve stovkách tisíc bytů s regulovanými činžemi.
Hrubý nepoměr
Návrh na posouzení ústavnosti a zrušení zákona o jednostranném zvyšování nájemného poslali ústavním soudcům jejich kolegové z pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové.
Více o nájemném
ČTĚTE SOUVISLOSTI:
Soudci se na Ústavní soud obrátili poté, co se k nim dostal případ majitelky domu z východních Čech.
Té nová právní norma sice umožnila zvýšit nájemné na 1860 korun, podle znaleckého posudku starého tři roky ale bylo obvyklé nájemné v místě, kde má dům, 4250 korun.
"Soud na základě návrhu žalobkyně dospěl k závěru, že zvýšené nájemné v částce 1 860 korun je od 1. ledna 2007 i nadále v hrubém nepoměru s obvyklým nájemným podle znaleckého posudku, kterého se domáhá žalobkyně," uvedla pro deník Aktuálně.cz na základě návrhu Iva Matušková z královehradeckého soudu.
Soudci se ve svém návrhu odvolávají na dřívější rozhodnutí ústavních soudců, podle kterého není samotná regulace protiústavní.
Podle východočeských soudců by ale byla taková regulace ústavně konformní, pokud by byla přijata v dřívějším období a upozorňují, že v důsledku nečinnosti zákonodárců došlo k dočasnému faktickému zmrazení nájemného.
"V evropských standardech vychází regulace nájemného z tržních cen bydlení. Ty v sobě zahrnují kromě tržních cen pozemků a domů, také tržní náklady na jejich opravy, správu a údržbu, jakož i přiměřený zisk," citovala z návrhu Matušková.
Kvůli tomu, že návrh na zrušení zákona je čerstvý, zatím není jasné, kdy by o něm ústavní soudci mohli rozhodnout.
Podle zákona o jednostranném zvyšování nájemného, který v březnu 2006 schválil parlament, se nájemné v bytech s regulovanými činžemi má od ledna 2007 do roku 2010 zvyšovat v průměru o 19,2 procenta ročně.
Trest za nečinnost
Pokud by ústavní soudci rozhodli, že jsou paragrafy zákona o zvyšování nájemného v rozporu s ústavou, znamenalo by to pro stát znovu velký problém.
Právní předpis upravující regulované nájemné už totiž chyběl v Česku od listopadu 2002. V prosinci téhož roku vláda na nájemné vyhlásila cenové moratorium. Ústavní soud ho pak zrušil v březnu 2003.
Ministři schválili plán, kterým vytrhnou trn z paty stavebním firmám i zájemcům o nové bydlení. Devadesát sedm procent nových bytů zařadili do sociálního bydlení. |
Vláda pak schválila návrh zákona, podle kterého by se nájemné mělo zvyšovat maximálně o deset procent ročně. Až v prosinci 2005 sněmovna přijala návrh, podle kterého mělo nájemné růst do roku 2010 v průměru o 14,2 procenta ročně, konečného schválení se zákon dočkal až minulý rok.
Kvůli nečinnosti politiků, kteří nerespektovali nálezy Ústavního soudu a tím fakticky zmrazili regulované nájemné, hrozí Česku platby miliardového odškodného.
U Evropského soudu pro lidská práva je už přes čtyři tisíce stížností majitelů domů z Česka, kteří Česko kvůli regulaci nájemného zažalovali.
Na základě podkladů společnosti Patria Finance požadují majitelé domů po státu náhradu škod ve výši 33,75 miliardy korun, na smírné řešení se státem se nedohodli.
Nyní je v Česku podle odhadů realitních firem asi 800 000 bytů s regulovaným nájemným, z nichž asi 420 000 vlastní jednotlivci nebo firmy. Zbytek patří obcím.
Regulované nájemné na základě nového zákona zvýšila většina měst v zemi, například v bytech pražského magistrátu poroste po tři roky v nejvyšší míře, kterou umožňuje zákon. První zdražení bude od června.
Taky v centru Brna porostou činže o maximální možnou částku.