Reforma daní ohrozí chuť si spořit na důchod

Adam Junek
16. 5. 2007 0:00
Až o tisícikoruny ročně přijdou lidé, kteří šetří
Premiér Topolánek čeká, že o reformu se ve vládě ještě svede tvrdý boj
Premiér Topolánek čeká, že o reformu se ve vládě ještě svede tvrdý boj | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Spořit si na důchod či se životně pojistit bude po navrhované reformě daní méně výhodné. Lidé by tak mohli ztratit chuť si spořit tolik jako dosud.

Vláda bude jednat o reformě financí dnes. Projedná jednotlivé návrhy ministrů. O reformě jako celku rozhodne ale až za týden.

Topolánek: Bude to těžké

Premiér Mirek Topolánek míní, že vládní strany ještě svedou mezi sebou o definitivní podobu reformy veřejných financí tvrdý boj. Největší diskusi očekává o daňově odečitatelných položkách a škrtech v rozpočtech ministerstev. Ustupovat nechce od plánovaných poplatků u lékaře, řekl v rozhovoru pro Rádio Impuls.

A součástí návrhů je i úprava podpory penzijního připojištění a životního pojištění. V současnosti si smí daňoví poplatníci odečíst za každé z nich od základu daně až dvanáct tisíc.

Nově to bude jinak. Bude možné si odečíst paušál až 24 tisíc korun, a to za oba nebo jen za jeden zvolený produkt. Nicméně se částka bude odečítat od vyššího daňového základu - takzvané superhrubé mzdy. A kromě toho klesne daňová výhoda snížením sazeb.

"Nejméně výhodné to bude pro lidi, kteří mají vysoké příjmy a nyní jsou daněni sazbou 32 procent. S novou patnáctiprocentní sazbou se jim jako by vrátí méně. U někoho, kdo teď uplatňuje odpočty, může jít i o tisícikoruny ročně," vysvětluje šéfekonom ČSOB Tomáš Sedláček.

Infobox
Autor fotografie: sh

Infobox

VŠE O REFORMĚ DANÍ: Projděte si články, které o vládním návrhu připravila redakce Aktuálně.cz

Podle něj si proto spíš lidé budou spořit méně, protože se to méně vyplatí.

Naopak jako výhodu vidí spojení dvou odpočtů do jednoho. "Lidé si budou moci svobodněji vybrat, do čeho chtějí investovat. Jestli spořit na důchod nebo se životně pojistit. Nebudou daňovou optimalizací nuceni k využití obou produktů. Nebo budou mít oba, ale u jednoho si budou platit víc než nyní a u druhého míň a dosáhnou plné daňové úlevy," říká Sedláček.

Že si budou oba produkty na finančním trhu více konkurovat, nepřekáží příliš ani Asociaci penzujních fondů.

"Tyto produkty si konkurují už nyní a je na lidech, jestli si chtějí víc spořit na důchod nebo si pojistit rizika, která kryje životní pojištění. Pro naše členy to rozhodně není problém. Ostatně většina hráčů na trhu nabízí oba produkty," tvrdí Petr Beneš, viceprezident asociace.

Češi příliš nespoří

Menší zvýhodnění penzijního připojištění může být problémem i pro další reformní krok, který vládu čeká - penzijní reformu. Penzijní připojištění totiž má být její součástí. Nicméně nyní navrhovanými kroky reformy daní ztratí tento produkt trochu na své atraktivitě.

Bez dalších opatření v rámci penzijní reformy by to mohl být problém, lidé by si totiž na důchod odkládali méně než nyní, varují ekonomové.

Do penzijních fondů vkládá své peníze jen necelá čtvrtina Čechů. Nejoblíbenější jsou u lidí mezi 40 až 55 lety, kdy je využívají dva z pěti. Na svůj důchod však příliš nemyslí lidé mladší.

Životní pojištění, další daňově zvýhodněný produkt, na tom není o mnoho lépe. Platí si jej jen 26 procent Čechů, nejzajímavější je pak pro třicátníky.

 

Právě se děje

Další zprávy