Král řetězců v Česku. Vietnamské večerky jsou silnější než Lidl, stále jich přibývá

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
2. 12. 2022 7:32
Mají dlouhou otevírací dobu, nízké náklady a mnohdy i exkluzivní sortiment. I proto se vietnamským večerkám v Česku tolik daří. Se svou obchodní strategií se dokážou udržet i na místech, kde to české sítě vzdaly. Tuzemští obchodníci přitom potvrzují, že počet vietnamských večerek dlouhodobě roste. Aktuálně již drží na českém trhu větší podíl než nejrozšířenější zahraniční řetězce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Jiří Králíček působí jako manažer maloobchodní sítě Bala, jejíž členové provozují 1250 obchodů. Za více než 60 procenty z nich stojí vietnamští majitelé, a jejich podíl se podle Králíčka každoročně zvyšuje.

"Čeští provozovatelé dokázali expanzi zahraničních řetězců ustát. Ti, kteří s podnikáním v 90. letech začínali, ale v současné době odcházejí do důchodu, a pokud nemají v rodině nástupce, obchod nabídnou k prodeji nebo pronájmu. A ve většině případů se přihlásí právě vietnamští obchodníci," popisuje situaci na trhu Králíček.

Pro Vietnamce je typické, že před zaměstnaneckým poměrem dávají přednost podnikání, a to velmi často právě v maloobchodu. V Česku žije přes 54 tisíc lidí s vietnamským občanstvím, z toho více než 20 tisíc podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu podniká. 

Asociace malých a středních podniků a živnostníků už v roce 2015 uváděla, že konkrétně v maloobchodě pak podniká na 18 tisíc lidí vietnamské národnosti. Novějšími daty ovšem nedisponuje. 

Jsou efektivnější, připouští svaz obchodu

Že počet vietnamských večerek stále roste, potvrzuje také prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. "Přebírají čím dál tím více prodejen od malých českých sítí, protože dokážou operovat mnohem efektivněji," podotýká.

Podle Prouzy vietnamské večerky s tržním podílem kolem 23 procent představují dokonce největší obchodní řetězec v tuzemsku. Pro srovnání, Lidl jako největší řetězec se svými bezmála 300 prodejnami a asi 8300 zaměstnanci má zhruba šestnáctiprocentní tržní podíl. "Vietnamské večerky se tváří jako malé nezávislé obchůdky, ale jsou to velmi dobře koordinované, centrálně řízené prodejny, mají společné nákupy, společný informační systém, společnou slevovou politiku," tvrdí Prouza.

Zástupce Vietnamců ve vládní radě pro národnostní menšiny Huu Uyen Pham na druhou stranu pro deník E15 uvedl, že vietnamské večerky jsou většinou rodinné firmy, které fungují jako samostatné jednotky.

Růst hlavně ve městech

Kromě maloobchodní sítě Bala má v Česku nemalý podíl prodejen s vietnamskými provozovateli také síť Můj obchod, za kterou stojí řetězec Makro. "V alianci Můj obchod máme poměrně velký počet vietnamských obchodníků, odpovídá to trendu, který je v oblasti tradičního maloobchodu znatelný," potvrzuje vedoucí franšíz Můj obchod Miroslav Pácl.

Pavel Březina z Asociace českého tradičního obchodu k tomu doplňuje, že vietnamských večerek přibývá hlavně ve městech. Na vesnicích a menších obcích je podle něj situace složitější - zavírané prodejny totiž podle něj v těchto místech chce přebírat jen málokdo.

Odlišná obchodní strategie má úspěch

Podle oslovených odborníků se vietnamským obchodům s potravinami daří lépe než těm českým především kvůli odlišné obchodní strategii. Zmiňují zejména dlouhou pracovní dobu, minimální náklady na pracovní sílu, ale třeba i odlišnou a komplexnější nabídku zboží.

Tyto "rodinné" prodejny typicky provozují manželské páry, kdy manžel zajišťuje zásobování a partnerka zboží prodává. "Vietnamští obchodníci mají většinou nižší režijní náklady - pracuje tam celá rodina a v objektu často i bydlí," vysvětluje Králíček ze sítě Bala.

S tím souhlasí člen předsednictva Česko-vietnamské společnosti Dinh Van Hoi, který také připomíná, že manželé často do chodu podniku zapojují také své potomky.

Pácl ze sítě Můj obchod zmiňuje také velkorysou pracovní dobu, která je často sedm dní v týdnu od brzkého rána až do pozdního večera. Otevřeno bývá také během státních svátků. "Zákazník si může být jistý, že mají otevřeno, téměř kdykoliv potřebuje," potvrzuje.

Lidé navíc mohou v prodejnách narazit i na méně rozšířené zboží. "Jedná se o asijské speciality, cukroviny různých značek dovezené z Polska či Turecka a asi každého překvapí velké množství druhů nápojů v plechovkách a s různou příchutí," pokračuje Pácl.

Zájem i přes vyšší cenu

Vietnamské večerky dokážou obstát i v konkurenci velkých zahraničních řetězců, jako jsou Lidl, Kaufland nebo Albert, navzdory tomu, že zboží často prodávají za vyšší ceny. "Vzhledem k tomu, že často masivně vykupují zboží v akcích v supermarketech, musí si pak k takovému zboží něco málo přirazit, takže cenově jsou o něco výš," domnívá se Prouza.

Králíček ze sítě Bala má ale za to, že vyšší ceny ve vietnamských samoobsluhách nezpůsobuje vyšší přirážka obchodníka, ale vyšší nákupní cena od dodavatele. 

"Z kategorií, kde jsou prodejny Bala s řetězci srovnatelní, jsou to například uzeniny, u piva jsou rozdíly v akčních cenách od pěti až osmi procent, což je ovlivněno zejména logistikou. Na naše obchody složí pivovar 20 přepravek, na supermarket celé auto," uzavírá Králíček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy