O svátcích pracovat nechceme. Petici proti změně zákona podepsalo přes 20 tisíc lidí

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
18. 12. 2018 16:05
Poslanci se znovu chystají otevřít téma novely zákona o regulaci prodejní doby. Současný zákaz prodeje o některých státních svátcích chtějí více uvolnit a stejně tak jim vadí zákaz prodeje ve velkoobchodech. Do sněmovny však zároveň doputovala petice zaměstnanců obchodů s 20 tisíci podpisy, která jakékoliv změny v současných pravidlech odmítá.
Foto: Tesco Stores ČR

Zákon číslo 223/16 v pouhých čtyřech paragrafech omezuje prodejní dobu v maloobchodě a velkoobchodě o vybraných svátcích a dnech pracovního klidu. I po dvou letech platnosti stále vyvolává rozepře. Někteří podnikatelé a poslanci ho chtějí zmírnit, někteří dokonce úplně zrušit a další bojují za jeho zachování, případně zpřísnění. 

Právě teď je aktuální návrh novely, která chce z tohoto zákona vyjmout velkoobchody typu Makra. Podle jednoho z autorů Patrika Nachera má novela pomoci menším obchodníkům a restauracím, kteří, byť mají o svátcích otevřeno, nemají možnost v té době doplnit zásoby.

Chystaná novela měla jít v Poslanecké sněmovně do druhého čtení tento týden, pravděpodobně se však bude projednávat až v lednu. A současně s novelou pravděpodobně i petice Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb, která zamířila do sněmovny. Ta naopak odmítá jakékoliv změny v zákoně. 

"Petice má skoro 14 tisíc podpisů. Podporu o zachování stávajícího zákona ovšem vyjádřilo dalších osm tisíc lidí podepsaných v prohlášení Svazu pekařů a cukrářů v České republice, které jsem dostal," řekl Aktuálně.cz poslanec Jiří Bláha (ANO), který chce petici i prohlášení předat petičnímu výboru a seznámit s ním kolegy na jednání sněmovny. 

Když obchody, tak i poslanci

Podle poslance Bláhy chce návrh novely zákona opět vyvolat otázky, zda je zákon vůbec potřeba. "Svátky jsou ale přece od toho, aby se slavily, ve vyspělých zemích je to samozřejmost. Když jsme si je stanovili, tak je pojďme dodržovat. Nebo jsou snad svátky jenom pro vyvolené?" ptá se Jiří Bláha. Ten chce kolegům zároveň navrhnout, aby v tom případě také sněmovna zasedala o svátcích. 

Svátky, ve které musí mít obchody zavřeno

Zákon se týká těchto osmi vybraných svátků

  • 1. ledna - Nový rok, Den obnovy samostatného českého státu
  • Velikonoční pondělí
  • 8. května - Den vítězství
  • 28. září Den české státnosti (zavraždění sv. Václava)
  • 28. října Den vzniku samostatného československého státu
  • 24. prosince - Štědrý den, od 12:00
  • 25. prosince - 1. svátek vánoční 
  • 26. prosince - 2. svátek vánoční  

Zavřeno musí mít obchody s prodejní plochou od 200 metrů čtverečních výše.

Svaz pekařů a cukrářů navíc připomíná, že práce o svátcích odrazuje mladé lidi od studia této profese. "Zajišťovat výrobu chleba a pečiva o státních svátcích je totiž pro výrobce finančně velmi nákladné a obtížné i po personální stránce. Skutečnost, že pekárny musí zajišťovat provoz prakticky 365 dnů v roce, činí z pekařů a pekařek jakési 'námezdní dělníky' a pekařskou profesi neatraktivní zejména při náboru mladé generace ze základních škol," uvádí se v prohlášení. 

Svaz reprezentuje zhruba osm tisíc zaměstnanců. Všichni se prý jednomyslně staví za podporu zachování zákona. "Navíc z řady pekáren zazněl požadavek směřující k rozšíření zákazu prodeje na všechny státní svátky," dodává se v prohlášení podepsaném Jaromírem Dřízalem, ředitelem Svazu pekařů a cukrářů v České republice.

 

Právě se děje

Další zprávy