Penny převléklo prodejny v Plzni. Připomínají tržiště a nabízejí ekologické sáčky

spi spi
27. 1. 2019 16:40
Penny Market přestavěl všech osm prodejen v Plzni. Nově pojaté obchody se snaží sympatie kupujících získat tím, že připomínají tržiště. Namísto úzkých uliček lemovaných vysokými regály tak nyní zákazníci procházejí prodejnou rozčleněnou na menší ostrůvky.
Ekologické sáčky v Penny mají oslovit ekologicky zaměřené zákazníky. | Video: Aktuálně.cz

Penny Market přeměňuje své prodejny proto, aby se kupujícím zalíbil a více v něm utráceli. Koncept nových obchodů tak vzešel z jejich požadavků, které firma zjišťovala ve všech svých 380 prodejnách v Česku.

"Ptali jsme se našich zákazníků, v jakém prostředí by se cítili dobře, a ukázalo se, že lidé touží po přátelštějším a útulnějším prostředí, evokujícím prostředí tržiště místo prostředí nekonečných neosobních regálů," popisuje zrod nové podoby jednatel Penny Marketu Martin Peffek.

Foto: Penny Market ČR

První pilotní prodejna v podobném duchu vznikla už v roce 2016 v Praze 9 v Kolbenově ulici. Od té doby se snaží Penny Market upravit do nové podoby všechny své zbývající obchody (zatím přestavil zhruba třetinu prodejen). Plzeň je však prvním městem v Česku, které má od ledna letošního roku do nového stylu přetvořeny už všechny diskonty Penny. 

Každé nové prodejně vévodí rustikální prvky a zboží je rozloženo do přehledných ostrůvků, kolem kterých je více místa na vybírání zboží než v dřívějších úzkých uličkách. Sortiment se také více zaměřuje na regionální produkty a nabízí větší výběr bezlepkového zboží. Ekologicky smýšlejícím zákazníkům diskont nabízí ekologické sáčky, do nichž si mohou kupující ukládat ovoce opakovaně.

"Kladli jsme při návrhu důraz na snadnější orientaci zákazníka a jednoduché nakupování. Bylo pro nás zásadní, aby se neztrácel v množství zboží vyrovnaném v regálech, ale měl vždy daný sortiment přehledně na očích a mohl si vybrat to, co má rád," vyzdvihuje jednu z výhod nového konceptu Zlata Ulrichová, vedoucí strategického marketingu společnosti Penny Market.

Přestavba každé prodejny trvá pět dnů, během nichž je zcela vyměněno nejen veškeré zařízení prodejny, ale upraveno také zázemí pro zaměstnance, instalováno nové LED osvětlení a upraveno je i kompletní značení prodejny. Náklady na přestavbu se podle rozlohy prodejny pohybují v průměru okolo tří milionů korun (přestavba v Plzni stála 20 milionů).

Celkově Penny Market do rekonstrukce celé sítě plánuje investovat zhruba miliardu korun. Dokončit ji chce v roce 2020, kdy chce mít 400 prodejen, tedy o dvacet více než dnes.

Do přestavby prodejen investují stamilionové částky i ostatní řetězce. Koncept tržiště využívá například Albert či Tesco.

Penny Market, který patří do nadnárodní obchodní skupiny REWE Group a v Česku je 22 let, počítá s tím, že nové prodejny mu napomohou k vyššímu obratu v Česku. V roce 2017 zvýšil tržby o šest procent na 33,9 miliardy korun a zisk mu stoupl o 11 procent na 542 milionů korun. Loňské tržby budou podle šéfa společnosti Jense Kriegera dosahovat kolem 33 miliard korun, uvedla ČTK.

Z hlediska výše tržeb je největším tuzemským obchodním řetězcem Kaufland. Mezi další patří Tesco, Lidl, Globus či Makro. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy