Penny převléklo prodejny v Plzni. Připomínají tržiště a nabízejí ekologické sáčky

spi spi
27. 1. 2019 16:40
Penny Market přestavěl všech osm prodejen v Plzni. Nově pojaté obchody se snaží sympatie kupujících získat tím, že připomínají tržiště. Namísto úzkých uliček lemovaných vysokými regály tak nyní zákazníci procházejí prodejnou rozčleněnou na menší ostrůvky.
Ekologické sáčky v Penny mají oslovit ekologicky zaměřené zákazníky. | Video: Aktuálně.cz

Penny Market přeměňuje své prodejny proto, aby se kupujícím zalíbil a více v něm utráceli. Koncept nových obchodů tak vzešel z jejich požadavků, které firma zjišťovala ve všech svých 380 prodejnách v Česku.

"Ptali jsme se našich zákazníků, v jakém prostředí by se cítili dobře, a ukázalo se, že lidé touží po přátelštějším a útulnějším prostředí, evokujícím prostředí tržiště místo prostředí nekonečných neosobních regálů," popisuje zrod nové podoby jednatel Penny Marketu Martin Peffek.

Foto: Penny Market ČR

První pilotní prodejna v podobném duchu vznikla už v roce 2016 v Praze 9 v Kolbenově ulici. Od té doby se snaží Penny Market upravit do nové podoby všechny své zbývající obchody (zatím přestavil zhruba třetinu prodejen). Plzeň je však prvním městem v Česku, které má od ledna letošního roku do nového stylu přetvořeny už všechny diskonty Penny. 

Každé nové prodejně vévodí rustikální prvky a zboží je rozloženo do přehledných ostrůvků, kolem kterých je více místa na vybírání zboží než v dřívějších úzkých uličkách. Sortiment se také více zaměřuje na regionální produkty a nabízí větší výběr bezlepkového zboží. Ekologicky smýšlejícím zákazníkům diskont nabízí ekologické sáčky, do nichž si mohou kupující ukládat ovoce opakovaně.

"Kladli jsme při návrhu důraz na snadnější orientaci zákazníka a jednoduché nakupování. Bylo pro nás zásadní, aby se neztrácel v množství zboží vyrovnaném v regálech, ale měl vždy daný sortiment přehledně na očích a mohl si vybrat to, co má rád," vyzdvihuje jednu z výhod nového konceptu Zlata Ulrichová, vedoucí strategického marketingu společnosti Penny Market.

Přestavba každé prodejny trvá pět dnů, během nichž je zcela vyměněno nejen veškeré zařízení prodejny, ale upraveno také zázemí pro zaměstnance, instalováno nové LED osvětlení a upraveno je i kompletní značení prodejny. Náklady na přestavbu se podle rozlohy prodejny pohybují v průměru okolo tří milionů korun (přestavba v Plzni stála 20 milionů).

Celkově Penny Market do rekonstrukce celé sítě plánuje investovat zhruba miliardu korun. Dokončit ji chce v roce 2020, kdy chce mít 400 prodejen, tedy o dvacet více než dnes.

Do přestavby prodejen investují stamilionové částky i ostatní řetězce. Koncept tržiště využívá například Albert či Tesco.

Penny Market, který patří do nadnárodní obchodní skupiny REWE Group a v Česku je 22 let, počítá s tím, že nové prodejny mu napomohou k vyššímu obratu v Česku. V roce 2017 zvýšil tržby o šest procent na 33,9 miliardy korun a zisk mu stoupl o 11 procent na 542 milionů korun. Loňské tržby budou podle šéfa společnosti Jense Kriegera dosahovat kolem 33 miliard korun, uvedla ČTK.

Z hlediska výše tržeb je největším tuzemským obchodním řetězcem Kaufland. Mezi další patří Tesco, Lidl, Globus či Makro. 

 

Právě se děje

před 57 minutami

Britský herec Terry Jones ze skupiny Monty Python daroval mozek vědcům

Jones trpěl poměrně vzácným druhem demence, která postihuje především čelní oblast mozku. Herec měl podle britského tisku v posledních letech problémy s komunikací a porozuměním.

Jeho mozek byl podle The Daily Telegraph uložen v neurologickém institutu londýnské univerzity UCL. "Výzkum mozkových tkání nám pomáhá v pochopení těchto nemocí. Darování mozku není zdaleka běžné, velice si toho ceníme," řekl Thomas Warner, který má v UCL na starosti mozkovou banku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy