Penny Market, Albert a Tesco. Známe nejvyšší pokuty kvůli slevám za letošní rok

Petr Kučera Petr Kučera
20. 9. 2016 8:00
Nejvyšší pokuty od České obchodní inspekce dostaly v prvním pololetí řetězce Penny Market a Ahold (provozující síť Albert). Při akci zaměřené na slevy uskutečnila inspekce 3244 kontrol, z toho při 1382 zjistila porušení zákona.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Penny Market

Praha – Výprodejové akce nebo akční ceny zboží nebyly v pořádku ve více než dvou pětinách (42,6 procenta) provozoven, které během letošního prvního pololetí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI). Při akci zaměřené právě na slevy uskutečnila 3244 kontrol, z toho při 1382 zjistila porušení zákona.

Nejvyšší pokuty dostaly v prvním pololetí řetězce Penny Market a Ahold (provozující síť Albert). Jde o takzvané souhrnné pokuty, tedy součet sankcí za více porušení zákona na více provozovnách.

Nejvyšší pravomocné pokuty v prvním pololetí 2016:

Obchodník Výše pokuty
Penny Market 800 000 Kč
Tesco Stores ČR 435 000 Kč
Ahold Czech Republic 350 000 Kč
Ahold Czech Republic 350 000 Kč
Ahold Czech Republic 300 000 Kč
Ahold Czech Republic 300 000 Kč
Billa 250 000 Kč
Ahold Czech Republic 250 000 Kč
Ahold Czech Republic 200 000 Kč
Penny Market 200 000 Kč
OBI Česká republika 200 000 Kč
Sportsdirect.com 200 000 Kč

Pokuta 800 tisíc korun pro Penny Market se týká několika kontrol z října až prosince loňského roku v různých prodejnách v Plzeňském a Karlovarském kraji. V celkovém součtu ošidil obchodník spotřebitele o 480 korun, když u pokladen nesprávně účtoval některé položky zakoupené ve slevových akcích. Jiné zboží pak nebylo řádně označeno prodejní cenou.

Dále Penny Market například lákal prostřednictvím letáku na zlevněný sprchový gel a toaletní papír, ačkoliv v kontrolované prodejně v době jeho platnosti vůbec nebyly zastoupeny v sortimentu. Pokuta následovala také za to, že prodávající odmítl na žádost spotřebitele předvést zakoupený výrobek (vánoční osvětlení, holicí strojek a rychlovarnou konvici).

Penny Market – podobně jako jiné velké řetězce – vysvětluje, že v Česku provozuje 360 prodejen. "I přes nastavený interní systém kontroly, který se dlouhodobě zaměřuje na dodržování standardů v obchodech, může v takovém objemu dojít k pochybením," říká mluvčí Markéta Lidinská. "V návaznosti na sankce byl u prodejen v Plzeňském a Karlovarském kraji navýšen počet interních kontrol," dodává.

Celkově uložila inspekce obchodníkům v prvním pololetí 1028 pokut v celkové výši 9,07 milionu korun. Sankce, které v lednu až červnu nabyly právní moci, se však mnohdy vztahují na kontroly uskutečněné v loňském roce, zatímco o potrestání letošních nedostatků se zatím ještě rozhoduje ve správním řízení.

"Ve druhém čtvrtletí se potvrdily četné a stále se opakující nedostatky, zejména nedostatečné nebo klamavé informace o cenách nabízených výrobků a služeb. Situace v této oblasti nemá klesající tendenci, proto jí budeme věnovat zvýšenou pozornost i v následujícím období," říká k celkovým výsledkům ústřední ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Inspektoři do značné míry využívají podněty spotřebitelů, kteří si často stěžují na nesprávné účtování cen výrobků, které měly být zlevněny. I proto je podíl zjištěných nedostatků tak vysoký.

"Zejména u krátkodobých slev však často podají podnět ke kontrole až po jejím ukončení, takže porušení povinností lze prodávajícímu jen těžko prokázat. V dalších případech se spotřebitelé neseznámí dostatečně s podmínkami slevových akcí, takže na zvýhodněnou cenu nemají nárok," říká mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

"Nejčastější závadou bylo neseznámení spotřebitele s cenou platnou v okamžiku nabídky, což bylo spojeno s dalším deliktem – nesprávným účtováním," upřesňuje Bezecný. "Pokud mají spotřebitelé podezření na porušení podmínek prodeje zboží ve slevě, je potřeba zaslat podnět ke kontrole co nejdříve," zdůrazňuje.

Nejvyšší pravomocné pokuty za rok 2015 kvůli slevám:

Pokuta Subjekt Datum právní moci
1 235 000 Kč Tesco Stores ČR 30. 11. 2015
775 000 Kč Ahold Czech Republic 25. 2. 2015
575 000 Kč Tesco Stores ČR 3. 2. 2015
320 000 Kč Tesco Stores ČR 27. 7. 2015
295 000 Kč Ahold Czech Republic 4. 6. 2015

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy