Praha - Po rychlém růstu cen v předchozích měsících je březen prvním, který naopak hlásí zmírnění útoku na peněženky českých spotřebitelů.
Meziměsíčně klesla hladina spotřebitelských cen o 0,1 procenta. Pokles spotřebitelských cen způsobilo zejména snížení cen v oddílech rekreace a kultury, potravin a nealkoholických nápojů, alkoholických nápojů a tabáku, napsal Český statistický úřad.
Meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil v březnu na 7,1 ze 7,5 procenta v předcházejících dvou měsících.
"Potvrzuje se prognóza ČNB, která hovoří o stále vysokých cenách během tohoto roku. Pro srovnání: za rok 2007 ceny vzrostly o 2,8 procenta. Jejich výraznější pokles můžeme čekat až na přelomu či začátkem 2009. Ani historicky nejsilnější koruna nedokáže zbrzdit inflaci," míní analytik Tomáš Volf z CITCO finanční trhy.
Nicméně dnešní čísla vedou analytiky k mírnému optimismu.
"Inflace zpomaluje rychleji, než se čekalo. Na zpomalení inflace se podepsaly především sezónní faktory umocněné silnou konkurencí mezi supermarkety, ale také i mezi výrobci tabáku," uvádí Helena Horská z Raiffeisenbank.
"Během příštích měsíců by inflace měla poklesnou pod 7 procent a v průběhu druhé poloviny roku dokonce pod 5 procent," dodává.
Čtěte také: Mlsání se nejspíš prodraží. Ceny surovin letí vzhůru Ceny bytů stouply za sedm let o sedmdesát procent |
Před měsícem statistici hlásili, že spotřebitelské ceny vzrostly v únoru proti lednu o 0,3 procenta. Zvedaly se hlavně kvůli růstu cen za bydlení. Meziroční růst spotřebitelských cen ovšem zůstal v únoru stejný jako v lednu, tedy na 7,5 procentech.
Zvýšení cen bydlení má na svědomí nárůst cen vodného o 4,2 a stočného o pět procent. Čisté nájemné v nájemních bytech se zvýšilo o více než půl procenta.
"To, že inflace bude v prvním čtvrtletí zpomalovat jen velmi neochotně, není překvapením," řekl tehdy Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank. "Návrat meziroční míry inflace pod úroveň sedmi procent čekáme až ve druhém čtvrtletí," dodal.