Zásilky se objevují jako nevyžádané "dárky", nemají rostlinolékařské osvědčení ze země původu, podle ústavu jde o vysoce rizikový nelegální dovoz rostlin bez garancí zdravotního stavu. Balíčky jsou zabaleny jako šperky a odesílatel je popsal nápisy v čínštině.
"Jedná se o semena okrasných rostlin, ale bližší specifikaci prozatím nemáme k dispozici. Jedná se o malé zásilky v řádu gramů," dodává Kršková. "V případě obdržení těchto nevyžádaných zásilek semínka v žádném případě nevysévejte," varuje.
Český úřad vyzval občany, aby o podobných nálezech informovali e-mailem, nejlepší by však podle nich bylo odevzdání "dárkových" balíčků.
"Únik a následné šíření exotických škůdců z těchto zásilek může nejen ohrozit rostliny pěstované přímo u vás doma, ale také ohrozit biodiverzitu a pěstované hospodářské plodiny i volně žijící rostliny, včetně vzniku velkých ztrát ekonomických," vysvětluje ústav.
Balíčky pro Američany i Brity
V Česku byly zatím oznámeny ojedinělé případy dovozu balíčků neznámých semínek v posledních dnech, ale podle informací ostatních evropských zemí má problém vzestupný charakter.
This week’s mail: more seeds from China and Malaysia that I did not order. 🤔 pic.twitter.com/99YNq4kMVW
— SPOOKY Cat (@NineCato) October 11, 2020
Americké ministerstvo zemědělství již na konci července obdobně vyzvalo, aby lidé nepoužívali sadbu z Číny, pokud jim byla doručena bez vyžádání. Zveřejnilo přitom fotografie semen nejrůznější velikosti, barvy a tvaru, která lidé podle něj dostávají v bílých nebo žlutých obálkách. Některé balíčky byly zabaleny jako šperky a byly na nich nápisy v čínštině.
Také se podle něj může jednat o invazivní rostliny, které poškodí životní prostředí. Tamní úřady požádaly občany, aby semena nezasévali do země, protože rostliny mohou uškodit i dobytku.
Státní úřady vyzvaly, aby lidé semena, pokud je dostanou v poště, ponechali v plastových sáčcích, dokud si pro ně úředníci nepřijdou. Podobné balíčky obdrželi například i někteří Britové.
O důvodech zasílání semen se zatím jen spekuluje. Američtí vyšetřovatelé se například domnívají, že může jít o součást internetového podvodu, kdy prodejci rozesílají velké množství levných produktů. Následně na obchodních webových stránkách zveřejňují pozitivní hodnocení jménem jejich příjemců a manipulují tak statistiky spokojenosti.
Ministerstvo zemědělství státu Washington ale míní, že se jedná o "zemědělské pašování".