Většina našich výrobků není moc zdravá, přiznává Nestlé v tajné zprávě pro manažery

Ekonomika Ekonomika
1. 6. 2021 11:49
Největší potravinářská společnost světa, švýcarská Nestlé, vzbudila pozornost poté, co se na veřejnost dostal její interní dokument. V tom se uvádí, že většinu jejích výrobků nelze považovat za zdravé. Informoval o tom deník Financial Times. Podle něj firma přiznává, že přes 60 procent mainstreamové nabídky neodpovídá "uznávané definici zdraví". A dodává, že některé výrobky takové nebudou nikdy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Finacial Times má k dispozici oběžník pro top manažery Nestlé z počátku tohoto roku.

Potravinářský gigant pracuje s australským systémem hodnocení zdravotní prospěšnosti potravin, který dělí potraviny podle obsahu soli, cukru nebo tuků. Nejzdravější potravina má pět hvězdiček, k "uznávané definici zdraví" přitom podle deníku dostačuje 3,5 hvězdičky.

Tomuto hodnocení ale vyhovuje jen menšina výrobků Nestlé, měřeno jejich podílem na celkových tržbách. Dokument se na druhou stranu nezabývá zdravotní výživou, výběrovou kávou a kojeneckou výživou, ale přirozeně ani krmivem pro zvířata, které má firma rovněž ve svém portfoliu. Pokud by je do úvahy vzala, podle analytika Jona Coxe ze společnosti Kepler Cheuvreux by se poměr potenciálně nezdravých výrobků zredukoval, napsala agentura Reuters.

"Naše produkty jsme významně vylepšili, ale naše portfolio si stále nevede dobře vůči externím definicím zdraví v prostředí, kde regulační tlak a nároky zákazníků prudce stoupají," uvádí se dále v dokumentu.

Dokument dále dále za příklad několik produktů od Nestlé, které mají vyloženě nezdravé. Má jít například o hluboce zmrazené pizzy amerických značek DiGiorno a Hot Pockets, které obsahují kolem 40 procent denní dávky sodíku pro dospělého jedince. Nadbytečné množství sodíku, které už tak získáváme ze soli, přitom může být zdraví škodlivé.

Instantní nápoj Nesquik s jahodou příchutí zase v jedné porci, která podle výrobců odpovídá 14 g a má se zamíchat v mléce, obsahuje 14 g cukru. Výrobce ho popisuje jako "perfektní snídaní, která děti připraví na den".

Společnost uvedla, že pracuje na celopodnikovém projektu, který má inovovat její výživovou a zdravotní strategii. Všechny její výrobky by napříště měly uspokojovat výživové potřeby lidí.

Generální ředitel společnosti Mark Schneider potvrdil, že zákazníci žádají zdravější stravu. Odmítl ale tvrzení o škodlivosti zpracovaných potravin. Nestlé dále prohlásilo, že v posledních letech uvedlo na trh tisíce produktů pro děti a rodiny, která splňují všechna výživová kritéria.

Nestlé podniká ve 189 zemích světa a má zhruba 350 000 zaměstnanců. Vyrábí například kávy Nescafé a Nespresso, čokoládové tyčinky Kit Kat, cereálie Nesquik, kořenicí směsi Maggi nebo potravu pro domácí mazlíčky Purina Pro Plan a Friskies.

V Česku patří do skupiny Nestlé továrny Zora Olomouc a Sfinx Holešov se značkami Orion, Margot, Kofila, Bon Pari či Jojo.

 

Právě se děje

před 26 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy