Taška, fixy či svíčka. Porovnali jsme nejprodávanější výrobky IKEA v minulosti a teď

Iva Špačková Iva Špačková
16. 9. 2018 17:05
Švédská nábytkářská firma IKEA je v Česku lídrem svého oboru. Když se však podíváte na její nejprodávanější výrobky, nábytek v nich paradoxně chybí. Podívejte se, co si v jejich tuzemských obchodech Češi nejčastěji kupovali v minulosti a čemu dávají přednost dnes.
Foto: Ikea ČR

Co bylo a je in

Z pohledu výrobků zaujímají pevné místo v oblibě českých zákazníků sklenice a tašky, velmi oblíbené jsou však také svíčky, hrníčky, plyšové hračky, či baterie.

Právě baterie si ve spotřebitelském koši firmy vydobývají v poslední době velmi silné pozice. Zatímco v roce 2005 v žebříčku nejoblíbenějších produktů nejsou a v roce 2008 ještě také ne, tak v roce 2018 se umisťují v TOP 10 hned ve dvou kategoriích.

Podobně jsou na tom i vonné svíčky. Zatímco v roce 2005 se do žebříčku dostaly jen malé bílé neparfémované čajové svíčky, v roce 2018 je nahradily navoněné výrobky ve skle, a to hned ve třech variantách.

Zřetelným trendem v porovnání obou žebříčků je také to, že Češi bohatnou a kupují si toho více. Lze to vysledovat z prodejnosti tašek. Zatímco v roce 2005 patřila k nejoblíbenějším výrobkům velká taška IKEA o objemu 71 litrů, v roce 2018 si k ní lidé přikupují často ještě její menší šestatřiceti litrovou sestru.

V následujících 10 snímcích uvidíte, co si lidé kupovali nejčastěji před třinácti lety a co dnes.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy