Nákupy dál zdražují, ceny vytahují potraviny a doprava

Tereza Holanová Tereza Holanová
9. 4. 2013 10:15
Oproti únoru zaplatily domácnosti za zboží a služby o 1,7 procenta více
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Spotřebitelské ceny v březnu vzrostly oproti únoru o 0,1 procenta. Meziročně se zvýšily o 1,7 procenta, tento trend byl stejný jako o měsíc dříve. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.

Více stojí hlavně potraviny, nealkoholické nápoje a doprava.

Mezi potravinami meziměsíčně zdražila nejvíce zelenina, a to o 6,6 procenta, například cena brambor ale stoupla o 11,8 procenta. Chléb zdražil o 2,5 procenta, mléko o 1,6 procenta a jogurty o 3,3 procenta.

Zdražení pocítí hlavně důchodci

"I když to je vysoký růst, tak jde o pozitivní zprávu," tvrdí ale Michal Kozub z Home Credit. Ještě v listopadu minulého roku totiž potraviny zdražovaly o 5,9 procenta.

"Růst cen však nepociťují všechny skupiny obyvatelstva rovnoměrně," zdůrazňuje ovšem Miroslav Novák ze společnosti Akcenta. "Především důchodci vnímají, a nutno podotknout, že oprávněně, vyšší inflaci u nezbytných položek, jako jsou výdaje spojené s bydlením, nákupem potravin a léků," je přesvědčen analytik.

Na meziroční růst cen měly hlavní vliv vyšší ceny za bydlení. Nájemné zdražilo o 2,5 procenta, vodné o 6,7 procenta, stočné o 7,2 procenta, teplo a teplá voda o 5 procent a elektřina o 3,3 procenta.

Co zlevnilo

Dolů šly naopak ceny alkoholu a tabáku (ve srovnání s únorem o 3,2 procenta). Meziročně zdražilo také oblečení (o 3,4 procenta) nebo vybavení domácností (o 0,3 procenta). Dlouhodobě rovněž klesají ceny elektroniky. "Zde však není důvodem spotřebitelská poptávka, ale stále nové a nové inovace," reaguje Kozub.

Čtěte také:
Ceny potravin v Česku rostou rychleji než v EU
Za průměrný plat je polovina elektřiny oproti roku 1995
Zájem Čechů o slevy roste, v akci kupují polovinu zboží

V dopravě byly meziročně nižší ceny pohonných hmot o 0,9 procenta a osobních automobilů o 3,4 procenta. „Automobilový průmysl je opět v krizi, a proto se prodejci aut předhánějí v tom, kdo nabídne nižší cenu," odhaduje Kozub.

Podle analytiků bylo březnové zdražování mírné a důvodem je slabá poptávka domácností. "Jinými slovy, aby obchody prodávaly, nesmí zdražovat. Při růstu cen zákazníci odcházejí jinam," komentuje Kozub.

Průměrná míra inflace za celý letošní rok bude činit 1,9 procenta, odhaduje Michal Brožka z Raiffeisenbank. Podobný názor má i Kozub, podle kterého se bude inflace pohybovat okolo dvou procent, případně i níže.

 

Právě se děje

Další zprávy