Kreditní karta prodlouží záruční dobu a pojistí zboží

Petr Kučera Petr Kučera
30. 8. 2011 15:05
Novinka od Poštovní spořitelny má ochránit nákupy i proti krádeži
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Pro některé zboží, zaplacené kreditní kartou Era od Poštovní spořitelny, se od září prodlouží záruční doba o 12 měsíců, tedy na tři roky. Současně bude automaticky pojištěno proti odcizení, zničení či poškození.

Prodloužení záruky o 12 měsíců se vztahuje jen na bílou a černou techniku - tedy ledničky, myčky, pračky, televize, DVD a také na zahradní techniku.

Pojištění věcí proti odcizení, zničení nebo poškození navíc zahrnuje například oblečení, obuv, notebooky, kufry či kabelky. Skončí však šest měsíců od nákupu.

"Tato novinka je pro stávající i nové klienty zdarma a na všech kartách bude nastavena automaticky," říká Olga Břízová, manažerka pro úvěry Poštovní spořitelny.

Aby bylo zboží takto ochráněno, stačí, pokud je zakoupeno Era kreditkou v jakémkoliv obchodě (i e-shopu) v České republice.

Minimální hodnota nakoupeného zboží musí být 1 500 korun. Limit pojistného plnění činí 70 tisíc korun za kalendářní rok - více peněz tedy zpátky nedostanete. Počítá se však odděleně pro prodlouženou záruku a pro ochranu proti odcizení, zničení nebo poškození.

Pozor na spoluúčast i bankomaty

Z podrobných podmínek dále vyplývá, že pojištěný musí platit spoluúčast ve výši 500 korun za každou pojistnou událost.

Vydání Era kreditní karty je zdarma, stejně jako paušál za první rok. Od druhého roku pak poplatek činí 450 korun ročně.

Klienti musí počítat s tím, že výběr z bankomatu prostřednictvím kreditní karty bývá výrazně dražší než s "klasickou" debetní kartou. Prodražit se může také nákup na dluh, tedy překročení bezúročného období.

Podobné prodloužení záruční doby nabízejí také některé konkurenční banky. Vedle klientů sesterské ČSOB jej mohou využít uživatelé Chytré karty České spořitelny, Lady karty Komerční banky či Kreditní karty Cetelem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Inspekce obvinila detektiva NCOZ kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Horáčkem

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému zločinu kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Tomášem Horáčkem, uvedla Česká televize. Obvinění podle ní čelí také jeden z bývalých policistů.

Severočeský podnikatel Horáček spolu s dalšími lidmi podle policie ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích, za což měl žádat úplatky. Vedle Horáčka policie už dříve zahájila stíhání bývalé ředitelky Nemocnice na Bulovce Andrey Vrbovské, někdejšího ředitele nemocnice Františka Nováka nebo bývalého poslance ODS Marka Šnajdra.

Kvůli údajné manipulaci zakázek v některých pražských nemocnicích začali detektivové Horáčka stíhat v červnu 2018. Policisté v kauze prověřovali například veřejné zakázky na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo pořízení osobních aut.

Kromě Horáčka, kterého policisté považují za ústřední postavu kauzy, bylo v červnu 2018 obviněno ještě dalších osm lidí. Okruh obviněných se ale později ještě rozrostl. Počátkem června 2019 státní zástupce Zdeněk Matula uvedl, že ve věci je stíháno šest právnických a 14 fyzických osob.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Žalobce navrhl vazbu pro tři lidi, kteří se zapojili do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Státní zástupce navrhl vazbu pro tři z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky. V tiskové zprávě o tom informoval Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba.

Bílý navrhuje na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky. Obviněným hrozí za trestný čin teroristického útoku až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali. Server Aktuálně.cz uvedl, že podle zjištění jeho a Respektu je mezi zadrženými předseda spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír Ivan Kratochvíl.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se údajně zapojil do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci. Policisté údajně zasahovali na sídlišti ve Slaném v domě, kde bydlí šéf spolku Kratochvíl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy