Řetězce chtějí omezit odpad elektronickými účtenkami. Novinku otestuje Albert

Ekonomika Ekonomika
20. 8. 2020 14:31
Přechodem na elektronické účtenky by obchodní řetězce v Česku mohly ušetřit stovky tun termopapíru, který končí krátce po nákupu v koši. Účtenku by zákazníkovi mohly posílat například na e-mail nebo klientský profil. Pilotní projekt připravují řetězec prodejen Albert v Jihlavě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

O ambici obchodníků informovaly Hospodářské noviny (HN). Velké obchodní řetězce každý rok vydají stovky tun účtenek, které krátce po nákupu skončí v koši. Některé obchody se proto zabývají tím, jak papírové účtenky zkrátit nebo se jim zcela vyhnout.

Podle zákona sice obchodník musí vydat účtenku, už ale není specifikováno, v jaké podobě. "Jednou z možných variant je účtenku vystavit elektronicky, například e-mailem či prostřednictvím SMS zprávy," vysvětluje pro HN Zdeněk Vojtěch z tiskového odboru ministerstva financí.

Elektronická účtenka se vydává například při nákupech přes internet, v případě kamenných obchodů se ale běžně neuplatňuje. Nicméně řetězec prodejen Albert například tento měsíc zavedl možnost takzvaných zkrácených účtenek s délkou kolem deseti centimetrů, kdy pokladní dá zákazníkovi při platbě na výběr mezi klasickou a právě kratší verzí. Řetězec odhaduje, že tak ročně ušetří přibližně sedm tun termopapíru.

"Naše náklady na nákup termoúčtenek se pohybují v nízkých desítkách milionů korun ročně," říká pro HN Jiří Mareček, ředitel komunikace Albertu. Společnost se současně snaží být zkrácenými účtenkami ekologičtější. Zkrácená účtenka obsahuje celkovou částku, údaje o platbě, bezpečnostní a identifikační kódy či datum. Tyto informace umožní koupené zboží dohledat a případně provést jeho vrácení. Její součástí naopak není logo a seznam položek, který lze ale dohledat přes čárový kód.

Albert rovněž připravuje zavedení právě elektronické účtenky jako první kamenný obchod v Česku. Pilotní projekt chce během roku spustit v Jihlavě.

Ekologičtější varianty zvažují i ostatní řetězce, například Penny Market nebo Kaufland. Účtenka by pak zákazníkovi mohla přijít buď do jeho klientského profilu, nebo na e-mail.

S rozesíláním elektronických účtenek je ale podle obchodníků potřeba vyřešit také například zpracování osobních údajů zákazníků.

Toxické účtenky

Část účtenek z termopapíru zároveň obsahuje chemické látky, které mohou být zdraví škodlivé. Konkrétně u bisfenolu A vědci prokázali, že může způsobit rakovinu. Evropská komise jej proto od 2. ledna tohoto roku zakázala. 

Výrobci již nabízí i ekologické účtenky bez chemických látek. Ty ekologičtější jsou ale zhruba o polovinu dražší. Podle Vítězslava Moravy, majitele obchodní společnosti Roličky Morava, mají ale kromě ekologického dopadu výhodu v tom, že jen tak nevyblednou. Oproti sedmileté záruce čitelnosti u klasického termopapíru je u nich podle něj garantovaná čitelnost záznamu až 35 let.

Kvůli bisfenolu A také papírové účtenky dodnes končí ve směsném odpadu. K recyklaci společně s jiným papírem se přitom nehodí.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Hromadná nehoda uzavřela v Brně D1, na místě jsou tři mrtví

Při hromadné nehodě na dálnici D1 na okraji Brna zemřeli ve středu nejméně tři lidé, řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Dálnice je na 189. kilometru uzavřená v obou směrech. Tvoří se dlouhé kolony.

Nehoda se stala před 11:00. Na místě jsou záchranné složky. Srazil se jeden kamion, osobní auto a další kamion. "Došlo k požáru. Osobní auto je komplet zasažené stejně jako návěs prvního kamionu a také část druhého," uvedl Mikoška.

Další zprávy