Řetězce chtějí omezit odpad elektronickými účtenkami. Novinku otestuje Albert

Ekonomika Ekonomika
20. 8. 2020 14:31
Přechodem na elektronické účtenky by obchodní řetězce v Česku mohly ušetřit stovky tun termopapíru, který končí krátce po nákupu v koši. Účtenku by zákazníkovi mohly posílat například na e-mail nebo klientský profil. Pilotní projekt připravují řetězec prodejen Albert v Jihlavě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

O ambici obchodníků informovaly Hospodářské noviny (HN). Velké obchodní řetězce každý rok vydají stovky tun účtenek, které krátce po nákupu skončí v koši. Některé obchody se proto zabývají tím, jak papírové účtenky zkrátit nebo se jim zcela vyhnout.

Podle zákona sice obchodník musí vydat účtenku, už ale není specifikováno, v jaké podobě. "Jednou z možných variant je účtenku vystavit elektronicky, například e-mailem či prostřednictvím SMS zprávy," vysvětluje pro HN Zdeněk Vojtěch z tiskového odboru ministerstva financí.

Elektronická účtenka se vydává například při nákupech přes internet, v případě kamenných obchodů se ale běžně neuplatňuje. Nicméně řetězec prodejen Albert například tento měsíc zavedl možnost takzvaných zkrácených účtenek s délkou kolem deseti centimetrů, kdy pokladní dá zákazníkovi při platbě na výběr mezi klasickou a právě kratší verzí. Řetězec odhaduje, že tak ročně ušetří přibližně sedm tun termopapíru.

"Naše náklady na nákup termoúčtenek se pohybují v nízkých desítkách milionů korun ročně," říká pro HN Jiří Mareček, ředitel komunikace Albertu. Společnost se současně snaží být zkrácenými účtenkami ekologičtější. Zkrácená účtenka obsahuje celkovou částku, údaje o platbě, bezpečnostní a identifikační kódy či datum. Tyto informace umožní koupené zboží dohledat a případně provést jeho vrácení. Její součástí naopak není logo a seznam položek, který lze ale dohledat přes čárový kód.

Albert rovněž připravuje zavedení právě elektronické účtenky jako první kamenný obchod v Česku. Pilotní projekt chce během roku spustit v Jihlavě.

Ekologičtější varianty zvažují i ostatní řetězce, například Penny Market nebo Kaufland. Účtenka by pak zákazníkovi mohla přijít buď do jeho klientského profilu, nebo na e-mail.

S rozesíláním elektronických účtenek je ale podle obchodníků potřeba vyřešit také například zpracování osobních údajů zákazníků.

Toxické účtenky

Část účtenek z termopapíru zároveň obsahuje chemické látky, které mohou být zdraví škodlivé. Konkrétně u bisfenolu A vědci prokázali, že může způsobit rakovinu. Evropská komise jej proto od 2. ledna tohoto roku zakázala. 

Výrobci již nabízí i ekologické účtenky bez chemických látek. Ty ekologičtější jsou ale zhruba o polovinu dražší. Podle Vítězslava Moravy, majitele obchodní společnosti Roličky Morava, mají ale kromě ekologického dopadu výhodu v tom, že jen tak nevyblednou. Oproti sedmileté záruce čitelnosti u klasického termopapíru je u nich podle něj garantovaná čitelnost záznamu až 35 let.

Kvůli bisfenolu A také papírové účtenky dodnes končí ve směsném odpadu. K recyklaci společně s jiným papírem se přitom nehodí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy