Řetězce chtějí omezit odpad elektronickými účtenkami. Novinku otestuje Albert

Ekonomika Ekonomika
20. 8. 2020 14:31
Přechodem na elektronické účtenky by obchodní řetězce v Česku mohly ušetřit stovky tun termopapíru, který končí krátce po nákupu v koši. Účtenku by zákazníkovi mohly posílat například na e-mail nebo klientský profil. Pilotní projekt připravují řetězec prodejen Albert v Jihlavě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

O ambici obchodníků informovaly Hospodářské noviny (HN). Velké obchodní řetězce každý rok vydají stovky tun účtenek, které krátce po nákupu skončí v koši. Některé obchody se proto zabývají tím, jak papírové účtenky zkrátit nebo se jim zcela vyhnout.

Podle zákona sice obchodník musí vydat účtenku, už ale není specifikováno, v jaké podobě. "Jednou z možných variant je účtenku vystavit elektronicky, například e-mailem či prostřednictvím SMS zprávy," vysvětluje pro HN Zdeněk Vojtěch z tiskového odboru ministerstva financí.

Elektronická účtenka se vydává například při nákupech přes internet, v případě kamenných obchodů se ale běžně neuplatňuje. Nicméně řetězec prodejen Albert například tento měsíc zavedl možnost takzvaných zkrácených účtenek s délkou kolem deseti centimetrů, kdy pokladní dá zákazníkovi při platbě na výběr mezi klasickou a právě kratší verzí. Řetězec odhaduje, že tak ročně ušetří přibližně sedm tun termopapíru.

"Naše náklady na nákup termoúčtenek se pohybují v nízkých desítkách milionů korun ročně," říká pro HN Jiří Mareček, ředitel komunikace Albertu. Společnost se současně snaží být zkrácenými účtenkami ekologičtější. Zkrácená účtenka obsahuje celkovou částku, údaje o platbě, bezpečnostní a identifikační kódy či datum. Tyto informace umožní koupené zboží dohledat a případně provést jeho vrácení. Její součástí naopak není logo a seznam položek, který lze ale dohledat přes čárový kód.

Albert rovněž připravuje zavedení právě elektronické účtenky jako první kamenný obchod v Česku. Pilotní projekt chce během roku spustit v Jihlavě.

Ekologičtější varianty zvažují i ostatní řetězce, například Penny Market nebo Kaufland. Účtenka by pak zákazníkovi mohla přijít buď do jeho klientského profilu, nebo na e-mail.

S rozesíláním elektronických účtenek je ale podle obchodníků potřeba vyřešit také například zpracování osobních údajů zákazníků.

Toxické účtenky

Část účtenek z termopapíru zároveň obsahuje chemické látky, které mohou být zdraví škodlivé. Konkrétně u bisfenolu A vědci prokázali, že může způsobit rakovinu. Evropská komise jej proto od 2. ledna tohoto roku zakázala. 

Výrobci již nabízí i ekologické účtenky bez chemických látek. Ty ekologičtější jsou ale zhruba o polovinu dražší. Podle Vítězslava Moravy, majitele obchodní společnosti Roličky Morava, mají ale kromě ekologického dopadu výhodu v tom, že jen tak nevyblednou. Oproti sedmileté záruce čitelnosti u klasického termopapíru je u nich podle něj garantovaná čitelnost záznamu až 35 let.

Kvůli bisfenolu A také papírové účtenky dodnes končí ve směsném odpadu. K recyklaci společně s jiným papírem se přitom nehodí.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Testovací let vrtulníku Ingenuity na Marsu NASA kvůli chybě při prověrce o tři dny odložila

První testovací let malého vrtulníku Ingenuity na Marsu byl o tři dny odložen kvůli problému, který se vyskytl při zkoušce vysokých otáček rotorů. Informoval o tom na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Předběžný termín prvního letu Ingenuity americká vesmírná agentura původně stanovila na tuto neděli. Na základě údajů, které z vrtulníku dostala v pátek pozdě večer, se však NASA rozhodla let odložit. První možný termín letu je středa 14. dubna.

Důvodem je, že během páteční prověrky vysokorychlostních otáček rotorů kontrolní zařízení ukončilo dřív sekvenci příkazů ovládajících test. To se stalo ve chvíli, kdy se měl letový počítač přepnout z předletového módu na mód letový. Podle NASA je ale vrtulník v pořádku a v bezpečí a na Zemi poslal úplnou sadu telemetrických údajů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy