Kojenecké mléko AMILK může obsahovat bakterie salmonely, varuje inspekce

ČTK ČTK
23. 12. 2017 18:20
Distribuci kojenecké mléčné výživy AMILK v Česku prováděla primárně síť lékáren Dr.Max, která už v pátek výrobek z preventivních důvodů stáhla z prodeje.
Kojenecká mléčná výživa.
Kojenecká mléčná výživa. | Foto: Dr.Max

Brno - Kojenecká mléčná výživa AMILK může být kontaminovaná bakteriemi salmonely. Informaci obdržela prostřednictvím evropského systému rychlého varování z Francie Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Distribuci v ČR prováděla primárně síť lékáren Dr.Max, která už v pátek výrobek z preventivních důvodů stáhla z prodeje. Mluvčí inspekce Pavel Kopřiva uvedl, že spotřebitelé by výrobek neměli konzumovat.

"Státní zemědělská a potravinářská inspekce aktuálně obdržela notifikaci v rámci systému rychlého varování (RASFF) z Francie, která potvrdila distribuci několika šarží kojeneckých mléčných výživ, u kterých existuje podezření na kontaminaci bakteriemi rodu Salmonella," uvedl Kopřiva.

Dotčené šarže obsahují výživy se dvěma baleními po 300 gramech a data minimální trvanlivosti jsou do 15. února, 27. února, 6. dubna, 4. května, 7. srpna a 3. října, všechna data jsou do roku 2019.

Příjemcem zboží byla společnost Cedes logistik a právě od ní se ke konečnému spotřebiteli dostala balení přes lékárny Dr.Max. "Tento prodejce z preventivních důvodů už pozastavil prodej uvedených výrobků, o čemž informoval na svých webových stránkách," řekl Kopřiva.

Francouzský výrobce, firma Lactalis, stáhla asi 720 vybraných šarží vyrobených po 15. únoru v severofrancouzském městě Craon.

Na výskyt salmonelózy v továrně Lactalisu se přišlo po zvýšeném počtu případů této nemoci u kojenců ve Francii. Souvislost s výrobky se prokázala u 31 případů, 16 dětí bylo hospitalizováno. Všechny už ale podle francouzských médií nemocnici opustily a vede se jim dobře.

 

Právě se děje

Další zprávy