Kakao bez kakaa. V rozpustném nápoji MalCao ho chyběla téměř polovina

Ekonomika Ekonomika
15. 12. 2016 12:14
Jedná se o dvěstěgramové balení nápoje z Polska s označením data minimální trvanlivosti do 7. dubna 2018. Inspekce vzorek odebrala v prodejně Jednota v Jindřichově Hradci. Podle inspektorů činil obsah kakaového prášku v nápoji na 6,84 procenta, zatímco výrobce uvedl 11 procent.
V rozpustném nápoji MalCao chyběla téměř polovina kakaa.
V rozpustném nápoji MalCao chyběla téměř polovina kakaa. | Foto: SZPI

Praha – Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila v tržní síti falšovanou potravinu MalCao – rozpustný kakaový nápoj. Chyběla v něm téměř polovina kakaa.

Jedná se o dvěstěgramové balení z Polska s označením data minimální trvanlivosti do 7. dubna 2018 (šarže: 6144B). Prodávajícím je firma Frape Foods. Inspekce vzorek odebrala v prodejně Jednota, spotřební družstvo v Jindřichově Hradci, a nařídila prodejci, aby potravinu neprodleně stáhl ze všech svých poboček.

"Na základě laboratorního rozboru potravinářská inspekce stanovila obsah kakaového prášku v nápoji na 6,84 procenta, výrobce ale na obalu nápoje uvedl informaci: nízkotučný kakaový prášek: 11 procent," uvedl tiskový mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Uvedením klamavé informace o obsahu kakaového prášku na obalu potraviny výrobce porušil unijní směrnici a inspekce zahájí s kontrolovanými osobami správní řízení o uložení sankce.

 

Právě se děje

před 9 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy