Praha - Inflace v Česku výrazně zrychlila. Spotřebitelské ceny vzrostly v květnu o 0,7 procenta v porovnání se stejným obdobím loňského roku, což je o 0,2 procentního bodu více než v dubnu.
"Meziroční růst o 0,7 procenta není hodnota, které by se spotřebitelé měli bát. Jejich mzdy rostou více, navíc za "optimální" inflaci se považuje hodnota okolo dvou procent," říká analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.
Oproti letošnímu dubnu stouply spotřebitelské ceny o 0,3 procenta. Hlavní vliv mělo již třetí měsíc pokračující zvyšování cen pohonných hmot, které v květnu činilo 2,2 procenta. V oblasti potravin se zvýšily zejména ceny zeleniny o 3,5 procenta, z toho ceny brambor o 6,1 procenta.
Dražší jsou cigarety i bydlení
Největší vliv na meziroční růst cenové hladiny měla v květnu oblast nealkoholických nápojů a cigaret, když cena cigaret je o devět procent vyšší než loni. Druhé v pořadí vlivu byly ceny v oblasti bydlení, kde vzrostly ceny zemního plynu o 4,5 procenta, vodného o 3,4 procenta, stočného o 2,8 procenta, tepla o 2,2 procenta a čistého nájemného o 1,7 procenta. Ceny elektřiny byly meziročně nižší o 0,3 procenta.
Naopak oproti loňskému roku jsou nižší ceny v oblasti dopravy, zdraví (vlivem zrušení regulačních poplatků) a telekomunikací.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,7 % a ceny služeb o 0,8 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného byl meziročně 100,7 %.
"Nejnovější čísla potvrzují, že deflace je zažehnána. Ať už zásluhou vyšších spotřebních daní nebo v posledních měsících dražších pohonných hmot. Výrazně dražší než loni jsou kromě cigaret a alkoholu jen obuv a oblečení. Vedle toho potraviny a velká část spotřebního zboží – zvláště pak elektronika – jsou stále levnější a levnější. Bez ohledu na korunu či dolar," říká analytik ČSOB Petr Dufek.
Radost pro ČNB?
Nová inflační čísla podle Dufka překonala prognózu centrální banky, a měla by jí tedy udělat radost. "Předpokládáme proto, že se na trhu už neobjeví spekulace o další možné 'devalvaci' či příběhy o záporných úrokových sazbách. Ostatně inflační vlnku zažívá i eurozóna, kde se inflace bez energií šplhá k jednomu procentu," dodává Dufek. Očekává, že v dalších měsících by se inflace měla udržet i nadále pod jedním procentem.
Podle analytika společnosti Citfin Jiřího Šimka by proto nyní nemělo hrozit ze strany České národní banky žádné další oslabování koruny. "Hrozba posunutí kurzového závazku ke slabším úrovním je nyní neaktuální," říká.
"Především kvůli vyšším cenám potravin se meziroční míra inflace zvýšila o trochu rychleji, než jsme odhadovali. Ekonomika roste, koruna zůstává slabá a úrokové sazby na nule, takže se zde otevírá prostor pro růst mezd a inflace. V obou případech ale půjde zřejmě o pozvolný nárůst," říká hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.