IKEA chystá nonstop boxy a míří do regionů. Výdejní místa ale nebudou pod jejím logem

Pavla Adamcová Jan Nevyhoštěný Pavla Adamcová, Jan Nevyhoštěný
21. 1. 2020 10:09
Švédský řetězec s nábytkem a doplňky IKEA letos v Česku otevře sedm nových výdejních míst. Provozovat je budou externí společnosti a nebudou tak pod logem řetězce. Podle firmy to má usnadnit prodej zboží mimo hlavní centra, kde má řetězec své obchody. Zároveň se tím IKEA více zaměří na on-line prodej, samotné obchodní domy mají více sloužit jen jako "inspirace".
Foto: Ikea ČR

Letos otevře IKEA "neznačková" výdejní místa provozovaná externí společností v Hradci Králové, Karlových Varech, Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Liberci a ve Zlíně.

"To, že si zákazníci dovezou výrobky domů sami, je cenově dostupnou alternativou k transportní službě," uvedla na tiskové konferenci obchodní ředitelka IKEA pro Česko, Maďarsko a Slovensko Federica Barberisová. 

IKEA také plánuje v pražských obchodních domech Zličín a Černý Most do konce roku zavedení schránek na vyzvednutí zboží. K dispozici bude šest schránek různých velikostí, aby si zákazníci mohli objednávat jak malé výrobky, tak i větší objednávky, a to bez ohledu na otevírací dobu obchodu. 

Podle interních statistik se on-line prodeje za poslední rok zvýšily o 35,8 %. V e-shopu lidé také utrácí více než v kamenných prodejnách, průměrná útrata se pohybuje okolo 9 186 Kč.

Změny naznačují odklon řetězce od klasického prodeje v obchodních domech směrem do on-line prostředí. Samotné obchody však firma utlumovat nehodlá.

"Obchodní domy zůstávají i nadále důležitou součástí našeho podnikání, a tudíž i předmětem našich dalších investic. Obchodní dům je místo, kde se naši zákazníci mohou setkávat s odborníky IKEA a s jejich pomocí plánovat svoje bydlení a čerpat inspiraci. V minulém roce jsme do obchodních domů investovali více než 156 milionů Kč, v roce 2020 plánujeme investovat až 178 milionů Kč," uvedla Federica Barberisová. 

Tržby společnosti v Česku vzrostly za uplynulý finanční rok o 6,3 % na 10,7 miliardy korun. Čtyři obchodní domy navštívilo podle firmy více než 10,1 milionu lidí. Firma prodala zhruba 61,2 milionu výrobků a lidé utratili v obchodním domě v průměru 1 745 Kč. Restaurace společnosti od 1. září 2018 do 31. srpna 2019 obsloužily 5,4 milionu zákazníků, hitem byly podle firmy masové kuličky, kterých se za rok prodalo téměř 1,6 milionu. Mezi zákazníky roste také obliba vegetariánských jídel. Firma v Česku zaměstnává 1 876 lidí.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy