Taška, fixy či svíčka. Porovnali jsme nejprodávanější výrobky IKEA v minulosti a teď

Iva Špačková Iva Špačková
16. 9. 2018 17:05
Švédská nábytkářská firma IKEA je v Česku lídrem svého oboru. Když se však podíváte na její nejprodávanější výrobky, nábytek v nich paradoxně chybí. Podívejte se, co si v jejich tuzemských obchodech Češi nejčastěji kupovali v minulosti a čemu dávají přednost dnes.
Foto: Ikea ČR

Prodeje TOP 10

IKEA je v Česku od roku 1991, kdy byl v Praze v obchodním centru DBK otevřen první její obchod. Od prosince 2004 prodává své zboží ve čtyřech velkých obchodních domech - v Praze na Zličíně a na Černém Mostě (největší obchodní dům společnosti v ČR), v Ostravě a v Brně.

V tom samém období mění firma své účetnictví -  z finančního roku, který odpovídal kalendářnímu, přechází na finanční rok, který začíná 1. září a končí 31. srpna následujícího roku. Právě proto bude tento rok pro start našeho srovnání nejvhodnější.

Jak se od té doby změnily preference zákazníků a počty nejprodávanějších položek?

Zatímco ve finančním roce 2005 si zákazníci koupili jen necelý milion a půl deseti nejoblíbenějších výrobků, v letošním finančním roce si jich koupili 3,3 milionu, tedy více než dvojnásobné množství. 

"V září 2016 jsme spustili možnost nákupu on-line, což zpřístupnilo výrobky IKEA ještě širšímu okruhu zákazníků," vysvětluje jeden z důvodů mluvčí společnosti Zdeňka Pecková.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Padesátku migrantů vysadili převaděči v Bavorsku poblíž české hranice

Převaděči vysadili na dálnici v Bavorsku poblíž německo-české hranice 56 migrantů. Ponechali je svému osudu při nízkých teplotách a sněžení. Spolková policie podle agentury DPA sdělila, že uprchlíci pocházející ze Sýrie, Somálska a Palestiny, mezi nimi i šest dětí ve věku od dvou do 14 let, si museli vystoupit z nákladního vozu v noci pravděpodobně na parkovišti využívaném pendlery poblíž obce Wernberg-Köblitz.

Skupina musela čekat několik hodin na další převaděče. Někteří uprchlíci bloudili po okolí - po dálnici A6, místní spolkové silnici a obci Wernberg. Část skupiny hledala útočiště v selském dvoře u vesnice Kötschdorf.

Policie, kterou o případu informoval místní občan, migranty zatím umístila do hasičské zbrojnice ve Wernbergu, kde jim bylo poskytnuto jídlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy