Filtry pitné vody jako předražené placebo. Lidem mohou i ublížit, varují znalci

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 1. 2. 2020 16:59
Zatímco dříve byla úprava pitné vody výsadou vodáren, dnes už na možnost jejího vylepšení láká nepřeberné množství domácích filtrů. A lidé - hlavně rodiny s dětmi - na to slyší. Málokdo by doma nechtěl mít vodu ještě kvalitnější. Odborníci ovšem varují, že v široké nabídce domácích úpraven vody se laik orientuje jen těžko a ve finále může svému zdraví naopak přitížit.
Foto: Thinkstock

Do kuchyně, nebo do koupelny?

V listopadovém rozhovoru pro server Aktuálně.cz Kožíšek uvedl, že kvalitu pitné vody v Česku neohrožují hormony, pesticidy ani mikroplasty. Připustil ale, že určitý dopad na zdraví lidí mohou mít takzvané vedlejší produkty z dezinfekce vody chlorem. "V porovnání s jinými riziky ten dopad tak výrazný není, je relativně malý, ale je prokázaný, a protože víme, jak mu předcházet, neměli bychom se spokojit s tím, že voda splňuje stanovené limity," uvedl.

Jako jedno z řešení, jak těmto dopadům dezinfekce chlorem předcházet, by podle něj mohla být výroba mikrobiálně nezávadné vody bez chemické dezinfekce - podobně, jak se to praktikuje v zahraničí. K tomu ale mají české vodárny zatím stále daleko.

  • Ani filtry nedokážou odstranit všechny vedlejší produkty dezinfekce chlorem. A pokud některé ano, jsou podle Kožíška smysluplnější v koupelně než v kuchyni. "Když si vezmeme tu nejvíce zastoupenou skupinu vedlejších produktů dezinfekce, která se dá celkem slušně odstranit aktivním uhlím, tak tam se jedná často o těkavé látky. Což znamená, že při koupání a sprchování dostaneme těchto látek do těla dýcháním a pokožkou mnohem více než vypitím dvou litrů vody. Navíc tento způsob vstřebání obchází játra, a je to tedy mnohem více riziková cesta než požití," vysvětluje pro Aktuálně.cz Kožíšek.
 

Právě se děje

Další zprávy