Lékárny řeší výpadek dodávek Endiaronu. O lék na průjem roste zájem během dovolených

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 28. 6. 2022 15:58
Lékárny v Česku mají problémy s plošným výpadkem dodávek léku Endiaron. Přípravek na léčbu průjmu zákazníci poptávají především v době letních dovolených, kdy je mohou na cestách zastihnout nejrůznější střevní obtíže. Zásoby Endiaronu na skladech se podle oslovených prodejců tenčí, problémy s dodávkami přitom někteří očekávají až do začátku září.
Foto: iStock

"Ano, na straně výrobce je výpadek, který má trvat do začátku září. Bohužel je výpadek plošný a i na kamenných lékárnách budou zásoby tohoto léku mizet. Jsme ale zásobeni alternativními léčivy pro boj s obdobnými problémy," potvrzuje pro online deník Aktuálně.cz za síť lékáren Pilulka Daria Zverevská.

A podobně mluví také mluvčí sítě lékáren Dr. Max Michal Petrov. "U nás je nedostupný na e-shopu, v kamenných lékárnách k sehnání stále je, jakkoli nemohu garantovat, že ve všech," říká.

Nedostupný je teď Endiaron podle zjištění Aktuálně.cz rovněž na e-shopu Benu či Lékárna.cz.

Lékárenský řetězec Dr. Max tento týden doskladnil několik tisíc balení Endiaronu, další dodávky čeká v červenci. "Zdá se, že by nemuselo jít o dlouhodobější výpadek jako v létě 2018," pokračuje Petrov. "Naši lékárníci jsou v každém případě schopni doporučit pacientům případnou alternativu," doplňuje.

Nedostatkový byl Endiaron v Česku právě před čtyřmi lety, kdy vznikl výpadek na straně výrobce. To podle Petrova nastalo i nyní. "Příčina omezených dodávek je na straně výroby, konkrétní důvody neznám," podotýká.

Endiaron se používá u dospělých, dospívajících a dětí o tělesné hmotnosti vyšší než 40 kilogramů při průjmech s pravděpodobným infekčním původem, často provázených zvýšením tělesné teploty.

Výrobcem Endiaronu je tuzemská společnost Zentiva. Držitelem registrace je pak firma Opella Healthcare Czech, která spadá pod Sanofi Group. Podle mluvčího Sanofi Libora Kytýra je dočasný výpadek léku způsobený nedostatkem jeho účinné látky na dodavatelském trhu.

"V tomto týdnu dodáváme na trh v Česku 200 tisíc balení tohoto přípravku, který se bude ihned distribuovat do lékáren. Zároveň zvyšujeme dodávky nového léčivého přípravku Enditril, který je na trhu v Česku běžně dostupný. Enditril obsahuje moderní molekulu racekadotril, která zastavuje akutní průjem a přípravek je vhodný i na cestování," uvádí Kytýr pro Aktuálně.cz.

To, že je Endiaron na českém trhu momentálně nedostatkový, eviduje také Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). K přerušení uvádění Endiaronu 250 mg na trh v balení po 20 tabletách došlo podle úřadu koncem května, předpokládaný termín obnovení byl stanoven na 20. června. Jako důvod přerušení SÚKL uvádí "kapacitní/distribuční důvody". Problémy letos zaznamenal i u dodávek léku ve větším balení o 40 tabletách.

Jako náhradu Endiaronu je podle lékárníků možné použít například i živočišné uhlí (carbosorb). Pro menší děti je při střevních obtížích vhodnější přípravek Smecta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Exploze v americké Indianě poničila 39 domů a zabila nejméně tři lidi

Exploze v Evansville na jihozápadě amerického státu Indiana zabila nejméně tři lidi a poničila 39 domů, z toho 11 objektů je neobyvatelných. Na místě pracuje osm odborných týmů včetně statiků, pyrotechniků a hasičů. Příčina exploze je zatím nejasná, napsala ve čtvrtek agentura AP.

"Možná budou další oběti, ještě jsme nedokončili ohledání místa. Zatím není bezpečné do těch budov vstoupit," uvedl šéf místních hasičů Mike Connelly. Podle něj budou průzkumné a záchranné týmy pokračovat v práci, dokud nebude jasné, že exploze nenarušila přívod plynu a do budov je bezpečné vstoupit.

Starosta Evansville Lloyd Winnecke na svém twitterovém účtu sdílel fotografie z místa výbuchu. Stanici CNN řekl, že je to "otřesný výjev" a zjišťování příčiny bude pravděpodobně nějaký čas trvat. "Viděl jsem nejdřív fotky na internetu, ale když jsem k tomu přišel sám a viděl tu spoušť, byla to rána," řekl Winnecke. Zasaženým rodinám na místě pomáhá americký Červený kříž.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 36 minutami

Část pražského metra A zastavila nehoda, soupravy nejezdí mezi Náměstím Míru a Želivského

Kvůli nehodě kontrolní soupravy je obousměrně zastavený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Předpoklad obnovení provozu je zhruba v 08:30, uvádí pražský dopravník podnik na webu. Ve zbylých dvou úsecích linky A jezdí metro normálně.

Provoz na části linky A je přerušený od 04:40. Důvodem je nehoda kontrolního vlaku ve stanici Flora, sdělila mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Záchranáři u nehody nezasahovali, uvedla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová.

Dopravní podnik žádá cestující, aby v úseku mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru použili povrchovou dopravu. Mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař zůstal provoz metra zachovaný bez omezení, stejně jako mezi Náměstím Míru a konečnou Nemocnice Motol.

Dopravní podnik původně odhadoval, že se metro po celé délce linky A rozjede kolem 06:30. Později čas pravděpodobného zprovoznění odložil o dvě hodiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy