Na penzi spoří méně lidí. Loňský výnos má překonat inflaci

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
13. 2. 2015 13:45
Druhý rok v řadě klesl celkový počet smluv, které evidují penzijní společnosti. O nové "penzijní připojištění" byl ale loni meziročně podstatně větší zájem.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Martina Křížová

Praha – U penzijních společností si na důchod spoří čím dál méně lidí. Přírůstek klientů totiž nestačí pokrýt odchod těch starších. Úbytek klientů však není nijak dramatický, na penzi si touto formou stále spoří více než dvě třetiny obyvatel Česka v produktivním věku.

Ke konci loňského roku spořilo v penzijních společnostech celkem 4 869 837 lidí. Meziročně tak došlo k poklesu o více jak tři procenta. Ukazují to data Asociace penzijních společností. Klientů ubývá hlavně ve „starém“, již uzavřeném systému penzijního připojištění.

Do takzvaných transformovaných fondů už nelze od roku 2013 vstupovat, takže se počet jejich účastníků bude postupně už jen snižovat. Ke konci roku 2014 klesl počet lidí se starou smlouvou o penzijním připojištění o více jak šest procent, konkrétně o 312 tisíc na 4 557 812 lidí.

U nových účastnických fondů ve třetím pilíři (tedy "penzijního připojištění" po reformě, nově zvaného doplňkové penzijní spoření) sice během roku 2014 došlo k meziročnímu nárůstu o 151 procent na 228 812 smluv, přírůstek o 137 tisíc smluv však ztráty v transformovaných fondech nedorovnal.

K celkovému úbytku smluv ve třetím pilíři došlo druhý rok v řadě kvůli rekordnímu roku 2012, kdy byla poslední možnost uzavřít staré penzijní připojištění, čehož využilo více jak milion lidí. Vliv mají také třeba zákonem omezené provize pro prodejce, které jsou ve srovnání například se životním pojištěním velmi nízké.

Ve druhém pilíři přibylo jen 1300 lidí

Prodejně mrtvý je pak takzvaný druhý pilíř, tedy nové fondy vzniklé jako hlavní část reformy prosazené vládou Petra Nečase. Současná vláda je chce zrušit. Za celý rok přibylo zhruba 1300 smluv, celkový počet účastníků se zastavil na čísle 83 tisíc.

Penzijní společnosti na konci roku 2014 spravovaly prostředky v celkové výši 319 miliard korun - z toho v transformovaných fondech 312,1 miliardy, v účastnických fondech 4,8 miliardy a v důchodových fondech druhého pilíře 1,7 miliardy koruny. Celkový objem meziročně vzrostl o 13 procent (36 miliard korun).

Celkový kumulovaný hospodářský výsledek fondů penzijních společností k 31. prosinci 2014 dosáhl 4,415 miliardy korun, přičemž 99 procent zisku vytvořily transformované fondy. „Výsledky hospodaření dosažené v roce 2014 v zásadě předpokládají, že fondy penzijních společností, zejména transformované a účastnické, svými výnosy převýší inflaci,“ uvedl mluvčí Asociace penzijních společností Jan Sedláček.

Zaměstnavatelé přispívají na pětinu smluv

Stále platí, že zaměstnavatelé přispívají na pětinu smluv ve třetím pilíři. Průměrný příspěvek zaměstnavatele na "staré" penzijní připojištění činil 735 korun měsíčně, na nové doplňkové penzijní spoření (účastnické fondy) 859 korun měsíčně.

Předdůchod z doplňkového penzijního spoření pobíralo ke konci minulého roku 687 lidí, průměrná výše vypláceného předdůchodu činila k tomuto datu 9370 korun.

 

Právě se děje

Další zprávy