Dvě rodiny, dva příběhy, podobný problém. Nezbývá jim dost peněz. Neutratí sice víc, než kolik vydělají, ale na splnění snů jim skoro nic nezbývá.
Server Peníze.cz a poradenská společnost Broker Consulting se rozhodly jim pomoci. V projektu Mizí vám prachy se pokusí dát jejich rodinné finance do pořádku.
"Chtěli bychom, aby nám po zaplacení všech výdajů zůstalo tak pět, šest tisíc," povídá zamyšleně šestadvacetiletý Miloš, který už rok a půl bydlí s dvaadvacetiletou Janou v Třebenicích nedaleko Lovosic.
Teď jim každý měsíc zbývají zhruba dva tisíce. Přitom by si chtěli pořídit do bytu nová okna, koupit nové auto a jet na dovolenou. "Třeba do Paříže," říká nesměle Jana. "Raději do Dominikánské republiky," trumfuje ji Miloš.
V panelákovém bytě na pražském Barrandově sedí v kuchyni devětatřicetiletá Karolina. "Chceme se zbavit dluhů," vyhrkne překotně na otázku, jaký sen má s manželem Václavem.
Právě dluhy je táhnou ke dnu. Horko těžko stačí splácet úroky, ale půjčená jistina na několika kreditních kartách zůstává stále stejná. I když to na první pohled není vidět, žijí na hraně. Už loni v prosinci zažili, jaké to je, když rodinu bez rezerv a s napjatým rozpočtem zasáhne velký finanční výdaj a prudký pokles příjmu.
Šance na splnění snů
Obě rodiny mají šanci se z problémů dostat a aspoň některé sny a cíle si začít plnit. Konzultanti Broker Consulting Hana Kollertová a Čeněk Liška se do nejmenších detailů podívali na příjmy a výdaje obou rodin a pokusili se najít způsob, jak těmto klientům zvýšit objem volných peněz.
Cestu rodin a konzultantů za tímto cílem budete moci sledovat v příštích šesti pokračováních. Dozvíte se nejen, co musely rodiny podstoupit, ale také to, co je do svízelné situace přivedlo, jaké dělají chyby a v čem jsou naopak vzorní. Z jejich příkladu si budete moci odnést tipy, jak zlepšit hospodaření své rodiny.
Miloš s Janou spolu začali chodit před třemi lety. To ještě bydleli oba u rodičů. Osamostatnili se teprve před rokem a půl. Koupili si v Třebenicích pěkný dvoupokojový byt pod střechou třípatrového paneláku.
Od té doby zjišťují, jaké to je hospodařit samostatně. "Po půl roce, co jsme tady začali bydlet, jsme zjistili, že nám moc peněz nezbývá. Tak jsme museli některé věci omezit. Třeba chození do hospod s kamarády," přemítá Miloš.
Dohromady si vydělají 26 tisíc korun za měsíc. Miloš je dělník v lovosické firmě Glanzstoff. Jana prodává v lovosické Bille, i když mohla být kadeřnicí. "Dělám tam v lahůdkách. Peču housky. Jsou fakt dobré," říká Jana.
Uvažují o svatbě. Zhruba za tři roky by chtěli děti. Jenže to budou muset změnit způsob, jakým hospodaří. Předně si budou muset vytvořit rezervu pro nenadálé situace. Zatím žádné úspory nemají. S dětmi je to přitom důležitá podmínka pro klidný život.
Václav s Karolinou už děti mají. Před třináctiletou a sedmnáctiletou dcerou neskrývají, že rodina má finanční problémy. "Loňské Vánoce byly na dárky chudé. Holky ale pochopily, že nebyly peníze," vzpomíná Karolina.
Václavovi, který jako výhradní rozvozce distribuuje bagety jedné firmy, se porouchalo chladící auto. Oprava byla hodně drahá. Navíc kvůli změnám ve firmě mu výrazně klesl příjem. "Když z ničeho nic přijdete o nějakých dvacet tisíc, je to znát," dodává Karolina.
Rodina musí měsíčně vyjít s 33 tisíci korunami. Přitom celých 7,5 tisíce každý měsíc zaplatí na úrocích z dluhů na čtyřech kreditních kartách. Těch se musí zbavit. Teprve pak může začít uvažovat o splnění aspoň některých snů. Třeba o vlastním bydlení. "Ale nejdřív potřebujeme nějakou rezervičku, bez ní se cokoli špatně řeší," uvědomuje si Karolina, která by se jednou chtěla s manželem podívat na indonéské Bali.
Domácí úkol
Konzultanti z Broker Consulting se oběma párům pokusí pomoci. Ale nejdřív musí obě rodiny udělat domácí úkol - odhadnout, kolik měsíčně utratí za jednotlivé položky. Pak si budou měsíc pečlivě zaznamenávat všechny útraty. Tak se uvidí, kde jim peníze mizí a které díry by se daly ucpat.
Oba páry díky tomuto úkolu rovněž zjistí, jak dobře svou finanční situaci odhadly. Neboť z některých dřívějších výzkumů hospodaření domácností vyplynulo, že rodiny často uvádějí výdaje až o třetinu nižší, než kolik skutečně utratí.
V Třebenicích i v Praze ovšem toto porovnání vyznělo pro obě rodiny mnohem lépe.
Co radí odborníci? Čtěte v pokračování seriálu na webu Peníze.cz.