Praha - V důsledku nového zákona, který má v příštím roce zavést povinné kauce pro výrobce alkoholu, zřejmě skončí nadpoloviční většina malých likérek.
Reálné existenční problémy potvrdila řada menších výrobců alkoholu a někteří z nich předpokládají, že končí s výrobou. Podle malých výrobců zpřísnění předpisů prosadili velcí výrobci a obchodníci, aby zlikvidovali konkurenci.
Podle názoru předsedy Sdružení výrobců lihovin Pavla Kučery jsou v Česku nyní zhruba čtyři desítky subjektů spadajících do kategorie "malých". Jejich podíl na trhu je přibližně desetiprocentní.
"Naprostou většinu trhu ovládají velké firmy. Jejich podíl na trhu po aféře, během níž od loňského září zemřelo na čtyři desítky lidí, vzrostl. Kauce ohrožují také mnoho obchodníků s alkoholem s výjimkou několika největších," tvrdí Kučera.
Nedávno schválený zákon o povinném značení lihu zavádí mimo jiné povinné kauce pro výrobce a distributory tvrdého alkoholu. Kauce se budou lišit podle toho, kolik výrobci a distributoři převezmou kontrolních pásek. Pokud odeberou nejvýše 25 tisíc kusů pásek, zaplatí půl milionu. Nad toto množství bude kauce pět milionů. Bude možná také bankovní záruka.
Kvůli novým normám končí s výrobou likérka Tomáše Koláčka ve Stříteži nad Ludinou na Přerovsku. "Znamená to pro mne ukončení provozu, kauce i samotný zákon je likvidační. I kdyby člověk zaplatil, nemá komu prodávat. Zákon je nastaven tak, aby vytvořil doslova kartelové seskupení velkých firem se supermarkety. Nikdo jiný na trhu nebude mít prostor. Je to zákon pro pár vyvolených, kteří na tom budou profitovat," řekl Koláček.
Podle jeho odhadů skončí 200 až 300 firem, což podle něj přinese až 2000 nezaměstnaných. Další lidé prý přijdou o práci ve velkoskladech.
V branži podnikal od roku 1999 a dosud zaměstnával 14 lidí. " S výrobou definitivně skončím ke konci roku. Zůstanou mi pouze dva zaměstnanci a pěstitelské pálení," řekl. Dodal, že roční obrat celé firmy činil zhruba 30 milionů korun.
Co řeší zavedení kauce na pásky?
Ukončení výroby zvažuje také firma Style Bohemia ze Zásady na Jablonecku. "Rozhodneme se do prosince," uvedl jednatel Martin Balata.
Style Bohemia zaměstnává sedm lidí, její konec by se ale dotkl i dodavatelů. Nové nařízení se Balatovi nelíbí. Poukazuje na to, že řadou kontrol prošli už loni v důsledku metanolové kauzy. "Vše bylo v pořádku. Nevím, proč jsme teď trestáni," podotkl. Zavedení kauce problém s černým trhem nevyřeší. "Když někdo bude chtít podvádět, udělá to stejně," dodal.
Jednatel společnosti Lihovar a likérka Velká Polom na Opavsku Marcel Černík řekl, že kauce je pro každou malou likérku problém, pět milionů je velká částka, nesouměřitelná s velkými výrobci.
Podívejte se do tiskárny alkoholových kolků:
"Vzhledem k tomu, že jsme už dlouhodobě na trhu, tak by nám banka půjčila, ale je to ekonomicky opravdu velký zásah. Pět milionů pro malou firmu je něco jiného než například pro Božkov," řekl Černík.
Zákon také snižuje nejnižší objem alkoholu, který se ještě bude muset značit páskou, na 0,6 decilitru. Kontrolní pásky na láhvích budou muset být tištěny na ceninovém papíře s ochrannými prvky a musí být nalepeny tak, aby láhev nešlo otevřít bez jejich porušení. Místo, kde se bude líh značit, bude muset být vybaveno sledovacím kamerovým systémem. Celníci tak budou moci na dálku a nepřetržitě sledovat, zda se líh značí v souladu se zákonem.
Metanolová aféra vypukla v Česku loni v září, stát dokonce zavedl částečnou prohibici. Na otravu metylalkoholem zemřely čtyři desítky lidí, poškozených je přes 130. Letos padlo metanolu za oběť devět lidí.