Levné letenky vydělávají. Click4Sky hospodaří se ziskem

Pavla Adamcová Hana Vorlíčková, Pavla Adamcová
19. 11. 2008 9:53
Dceřiná společnost ČSA vydělala téměř 3 miliony korun
Jan Kaše, generální ředitel Click4Sky
Jan Kaše, generální ředitel Click4Sky | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Společnost Click4Sky hospodařila za první tři čtvrtletí letošního roku se ziskem 2,9 milionu korun. Za celý rok by pak mohla firma dosáhnout zisku zhruba čtyř milionů korun.

Deníku Aktuálně.cz to v exkluzivním rozhovoru řekl generální ředitel firmy Jan Kaše.

Necelé tři miliony korun jsou ziskem Click4Sky, pro ČSA však celý projekt prodeje levných letenek vygeneroval zisk ve výši téměř 20 milionů korun.

"Peníze za prodané letenky směřují nikoli k nám, ale k naší mateřské společnosti, Českým aeroliniím. Z utržené částky pak Click4Sky dostává určitou provizi," vysvětluje Kaše.

S Click4Sky cestovalo od začátku roku již více než sto tisíc pasažérů. Průměrné množství prodaných sedaček na palubách letadel tak za prvních devět měsíců dosáhlo necelých osmi procent. Průměr je počítán pouze z linek, kde lze letenku s "Clickem" zakoupit. V propočtu na celou kapacitu ČSA pak průměr klesá asi na dvě procenta.

Letenku na webu si lze nyní koupit do 37 destinací ve 22 zemích. Jedna letenka přijde na 1390 korun.

Volná kapacita, ale jen do deseti procent

"Více než deset procent kapacity na palubách prodávat nebudeme. Je to strop, a to ani v případě, že letadlo nebude v závěru vyprodané. My se soustředíme na zákazníky, kteří si chtějí koupit letenku s velkým časovým předstihem. Případná volná místa raději necháme pro situaci, že by si je těsně před odletem chtěli koupit lidé, kteří potřebují odletět ihned a jsou za volné místo ochotni zaplatit několikanásobek clickové ceny. To je byznys. Přesná míra, kolik toho na jaké lince nabídneme předem, je tedy věcí připraveného systému řízení," říká Kaše.

ČSA pak nabízí spojení celkem na 129 letišť ve 44 státech.

Click4Sky je stoprocentně dceřinou společností Českých aerolinií. Firma vznikla loni na podzim s tím, že bude prodávat volnou kapacitu sedaček na letech ČSA. Dosud vedení Click4Sky nechtělo o hospodaření mluvit. Podle výroční zprávy za uplynulý rok firma prodělala 539 tisíc korun.

V zisku je firma od letošního dubna. "V provozním zisku jsme již od čtvrtého měsíce, a od pátého měsíce je pak naše hospodaření v celkovém zisku," doplňuje Kaše.

Hospodářské výsledky Click4Sky nelze srovnat s žádnou podobnou společností. Nejsou totiž ani nízkonákladovým, ani klasickým leteckým dopravcem. Nedisponují leteckou flotilou, a tak jim odpadají i náklady na její provoz. Firma má také v porovnání s ostatními společnostmi v letectví minimum zaměstnanců. Tento rok jich pro Click4Sky pracovalo pět až sedm.  

Velmi obtížné je srovnat jejich hospodaření i s agenturami, které se zaměřují na prodej letenek napříč několika leteckými dopravci.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy