Levná koruna? Obchodníci v cizině mají vlastní kurz

Hana Vorlíčková
15. 8. 2008 15:00
Obchody v zahraničí nabídnou i nevýhodné kurzy CZK/EUR
Foto: MasterCard

Praha - Že je koruna tento rok silná, a proto je výhodné v zahraničí nakupovat? Ano, ale ne vždy.

Už totiž není pravidlem, že při platbě kartou přepočítá klientovi kurz koruna/euro jeho domovská banka.

V cizině se množí počet obchodníků, kteří nabídnou zákazníkovi za nákup zaplatit kartou v jeho "rodné" měně. To znamená, že na účtence vyjede konečná částka za nákup nejen v eurech, ale i v přepočtu na koruny.

Kurz však bývá téměř se stoprocentní jistotou pro klienta značně nevýhodný.

Služba přepočtu na domácí měnu se nazývá Dynamic Currency Conversion (DCC).

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Výběr z bankomatu v zahraničí? Připravte si stovku
Nejlevnější valuty? Víme, kde je shánět
Projděte si: Předpisy a rady pro vaši cestu k moři

Pokud obchodník službu DCC sjednanou nemá, pak většina tuzemských bank přepočítává svým klientům jejich útratu v zahraničí kurzem deviza prodej. Ten v úterý například u České spořitelny představoval 24,50 korun za euro.

Přepočet pomocí DDC u španělské banky Banca March však již v uplynulém týdnu určoval kurz 25,87 korun za euro. (viz. Foto).

Obchodník může mít domluven individuálně se svou bankou pevný kurz pro přepočet měny. Před tím, než ale platbu provede, musí na to zákazníka upozornit a získat jeho souhlas.
Obchodník může mít domluven individuálně se svou bankou pevný kurz pro přepočet měny. Před tím, než ale platbu provede, musí na to zákazníka upozornit a získat jeho souhlas. | Foto: Aktuálně.cz

"Obchodník, který tuto službu držiteli karty poskytuje, nabídne klientovi přepočítání částky transakce, zpravidla na hodnotu v domácí měně držitele. Klient má tak kurz okamžitě a nemusí čekat, až transakci zpracuje jeho banka.Jde o kurz banky obchodníka, nikoli o kurz klientovy banky," vysvětluje Pavla Plach z tiskového oddělení České spořitelny.

"Podle pravidel kartové asociace musí obchodník klienta o této službě informovat, sdělit mu výši případného poplatku za tuto službu a musí klientovi dát možnost, zda DCC chce využít," doplňuje.

Kurz, který obchodník klientovi nabídne, bývá totiž pro klienta velmi nevýhodný.

Sjednání služby klient stvrzuje svým podpisem, nebo zadáním PIN. To je i uvedeno v kopii dolní části účtenky.

Tuzemské banky ale přiznávají, že se zvyšuje počet klientů, kteří o stanoveném kurzu zákazníka před platbou neinformují.

"Setkali jsme se se stížnostmi především na obchodníky ve Španělsku, kteří klienty nedostatečně informovali, a přesto Dynamic Currency Conversion klientům poskytli," uvádí Plachá.

Pokud obchodník klienta o DCC v předstihu neinformuje, může se zákazník obrátit na svou banku s reklamací. "Klient se může obrátit na pobočku České spořitelny, která pak případ řeší s asociací, která vydala kartu klienta (VISA, MasterCard)," říká Plachá.

 

Právě se děje

Další zprávy