Konec bezpoplatkových účtů. Německé banky otáčí trend, tíží je záporné sazby

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
22. 8. 2016 12:41
Klienti německých bank začínají pociťovat záporné sazby, které musí tamní banky platit Evropské centrální bance. Největší banka pro běžnou klientelu Postbank tak oznámila konec bezpoplatkového účtu a přidala se ke konkurenci, která zdražila už dříve. Když zaparkujete ve Frankfurt na hodinu auto, stojí vás to 2,5 eura a nikdo o tom nediskutuje. Tady se bavíme o 3,9 eura a nejde přitom o dvě hodiny parkování, ale o skutečnou protihodnotu, zdůvodnila změnu zástupkyně Postbank.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Berlín – Miliony Němců si musí začít zvykat na vyšší bankovní poplatky. Německé banky totiž začaly ve velkém reagovat na dobu nízkých úroků, kdy dokonce musí platit za to, že přebytečné vklady "parkují přes noc" v Evropské centrální bance.

"Musíme opustit svět, ve kterém jsou běžné účty financované přes jiné služby," řekla na konci minulého týdne členka představenstva Susanne Klößová německému deníku Süddeutsche Zeitung, když oznamovala, že největší německá banka pro běžnou klientelu končí s bezpoplatkovým účtem. "A samozřejmě nám jde také o výnosy. Potřebujeme udržitelný obchodní model," dodala.

Od listopadu Postbank, kde má běžný účet více jak pět milionů Němců, začne na základních účtech vybírat měsíční poplatek ve výši 3,9 eura měsíčně (zhruba 105 korun). Doposud je sice tento poplatek vyšší (5,9 eura), ale banka ho vybírá jen tehdy, když na konto v měsíci doputuje méně jak tisíc eur. Novinka tedy v praxi znamená, že většina majitelů kont, začne nově platit měsíční poplatek za vedení účtu.

"Když zaparkujete ve Frankfurt na hodinu auto, stojí vás to 2,5 eura a nikdo o tom nediskutuje. Tady se bavíme o 3,9 eura a nejde přitom o dvě hodiny parkování, ale o skutečnou protihodnotu," dodává ke zvýšení Klößová a připomíná, že klienti její banky mají kromě jiného k dispozici více jak 1000 poboček.

Postbank není první německou bankou, která na dobu extrémně nízkých výnosů, reaguje zvýšením poplatků. Bankovní služby zdražují ve spořitelnách po celém Německu. Například Hamburger Sparkasse, kde má konto celkem 900 tisíc lidí, zvyšuje ceny běžného účtu o třetinu na 3,95 eura měsíčně a Stadtsparkasse München dá nově základní online konto zdarma jen tomu, komu na účet přijde měsíčně alespoň 1750 euro. Zvýšení cen oznámila už například také Hypo-Vereinsbank.

U Postbank ale německá média mluví o skutečném zlomu, protože právě tato banka před dvaceti lety přišla na bankovní trh s prvním bezpoplatkovým účtem. "Ukazuje to, v jak dramatické situaci banky pro běžné klienty momentálně jsou," shrnuje komentář Süddeutsche Zeitung.

Ten dodává, že ve skutečnosti bezpoplatkové účty zdarma nikdy nebyly. Pro banky v dobách vyšších úroků fungovaly jako reklama, která přiváděla klienty, na kterých pak banka vydělávala jinak. Třeba tím, že jim neúročila vklady a nechávala je vydělávat na finančním trhu. "Stačilo je jen dát do bezpečných státních dluhopisů a kasírovat za to úroky. V čase nízkých, a dokonce záporných úroků je s tím ale konec," vysvětluje deník, kde vidí onen dramatický vývoj.

Pravdou ale je, že konkrétně u Postbank se zatím žádné drama při pohledu na hospodářské výsledky, nekoná. Čistý zisk v roce 2015 bance vzrostl o desetinu na 582 milionů eur (15,7 miliardy korun).

Záporné sazby pro 139 lidí

Většina německých bank zároveň odmítá na běžné klienty přímo přenášet záporné úroky, které Evropská centrální banka zavedla v červnu roku 2014. Od té doby se záporná hladina propadla z původních -0,1 procenta na -0,4 procenta, kam sazbu ECB poslala letos v březnu. Německé banky záporné sazby přenášejí na firemní klientelu s velkým objemem uložených peněz, s fyzickými osobami ale tuto zátěž nesdílí. Výjimkou jsou dvě malé německé banky.

Vklady nad 100 tisíc eur sazbou -0,4 procenta úročí od srpna Raiffeisenbank Gmund am Tegernsee, kde se opatření dotkne přesně 139 klientů. Už dříve záporný úrok pro běžnou klientelu zavedli i bankéři ze Skatbank.

Zdražení se v Německu týká zatím jen klasických bank, které mají pobočky. Takzvané internetové banky jako ING-DiBa, Consorsbank nebo DKB zdražení neplánují.

A stejně to zatím vypadá i v Česku, kde se sazby České národní banky stále pohybují v kladných hodnotách, byť jen těsně nad nulou, a takzvané bezpoplatkové účty nabízí už většina bank. Banky jejich omezení neplánují. "V současné době nezvažujeme změnu podmínek u bezpoplatkového účtu U konto,“ říká například mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

V Česku se rekordně nízké sazby ČNB výrazně projevují v poklesu sazeb u spořicích účtů na straně jedné a na straně druhé u hypoték, které jsou nejlevnější v historii.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy