Kde si spoříte na důchod? Poznejte rozdíly mezi fondy

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
28. 10. 2014 10:01
Polovina lidí v Česku nezná rozdíl mezi účastnickým a transformovaným fondem. Zlidštíme pro vás tyto úřednické výrazy.

Polovina lidí nezná rozdíl

Letošní novinkou festivalu byla technická a přírodovědná dílna. Nabídla několik set exponátů a atrakcí pro lidi, kteří jsou otevřeni nápadům, hraní si a objevování nových věcí.
Letošní novinkou festivalu byla technická a přírodovědná dílna. Nabídla několik set exponátů a atrakcí pro lidi, kteří jsou otevřeni nápadům, hraní si a objevování nových věcí. | Foto: Filip Fojtík

Téměř dvacet let byli lidé v Česku zvyklí, že na důchod se spoří prostřednictvím penzijního připojištění v penzijních fondech. Od roku 2013, kdy začala důchodová reforma prosazená vládou Petra Nečase, je však potřeba mezi penzijními fondy rozlišovat.

Nedávný průzkum Asociace penzijních společností ukázal, že rozdíl mezi transformovaným a účastnickým fondem nezná polovina lidí v Česku. Neznalost se na finančním trhu nevyplácí. Následujících pět otázek a odpovědí vám pomůže se zorientovat.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy