Kde si spoříte na důchod? Poznejte rozdíly mezi fondy

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
28. 10. 2014 10:01
Polovina lidí v Česku nezná rozdíl mezi účastnickým a transformovaným fondem. Zlidštíme pro vás tyto úřednické výrazy.

Polovina lidí nezná rozdíl

Letošní novinkou festivalu byla technická a přírodovědná dílna. Nabídla několik set exponátů a atrakcí pro lidi, kteří jsou otevřeni nápadům, hraní si a objevování nových věcí.
Letošní novinkou festivalu byla technická a přírodovědná dílna. Nabídla několik set exponátů a atrakcí pro lidi, kteří jsou otevřeni nápadům, hraní si a objevování nových věcí. | Foto: Filip Fojtík

Téměř dvacet let byli lidé v Česku zvyklí, že na důchod se spoří prostřednictvím penzijního připojištění v penzijních fondech. Od roku 2013, kdy začala důchodová reforma prosazená vládou Petra Nečase, je však potřeba mezi penzijními fondy rozlišovat.

Nedávný průzkum Asociace penzijních společností ukázal, že rozdíl mezi transformovaným a účastnickým fondem nezná polovina lidí v Česku. Neznalost se na finančním trhu nevyplácí. Následujících pět otázek a odpovědí vám pomůže se zorientovat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy