Zvýšení důchodů poráží inflaci. Kalkulačka spočítá, jakou penzi dostanete od ledna

Kateřina Hovorková Štefan Novák Kateřina Hovorková, Štefan Novák
Aktualizováno 20. 9. 2022 6:20
Důchody se opět zvýší. Od ledna by průměrná penze měla vzrůst díky valorizaci o 825 korun. Zvýší se solidární i zásluhová část důchodů. Navíc se od ledna začne vyplácet bonus 500 korun za vychované dítě. S tímto výchovným by se tak průměrná starobní penze měla už za čtyři měsíce dostat na částku 19 500 korun. Kolik dostanete od ledna právě vy, zjistíte na naší kalkulačce.

Kalkulačka navýšení důchodů 2022

Všechny vyplácené důchody, kterých je téměř 3,5 milionu, se podle zákonné valorizace zvýší od ledna 2023 v průměru o 825 korun. O zvýšení není třeba žádat, Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) ho provede automaticky.

Důchod se skládá ze základní výměry, což je pevně stanovená část důchodu pro všechny. Dále pak z procentní výměry, která závisí na konkrétním průběhu pojištění. Platí, že čím jsou vyšší příjmy v rozhodném období a delší získaná doba pojištění, tím vyšší je procentní výměra důchodu.

Důchody starobní (včetně předčasných), invalidní, vdovské, vdovecké a sirotčí se zvyšují takto:

  1. základní, solidární výměra důchodů o 140 na 4040 korun měsíčně,
  2. procentní, zásluhová výměra všech druhů důchodů o 5,1 %.

Zásluhová část starobního důchodu se navíc zvyšuje o takzvané výchovné. "Tomu z rodičů, který převážně pečoval o dítě, se zvýší starobní důchod o 500 korun za každé vychované dítě. Ženám, které důchod už pobírají, se výměra zvýší v závislosti na počtu vychovávaných dětí automaticky," uvádí v tiskové zprávě ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

Ženám, kterým bude důchod nově přiznán po 31. prosinci 2022, a otcům bez ohledu na to, od kdy důchod pobírají, je možné výchovné přiznat na základě žádosti u ČSSZ.

"Očekáváme, že díky výchovnému přibude zejména babičkám, které v minulosti vychovaly potomky, průměrně 1100 korun. Dosud byly bohužel hlavně ženy 'trestány' za to, že se místo práce věnovaly výchově dětí, a měly tak nižší příjmy. Rozdíl v průměrném důchodu činí bezmála tři tisíce korun. Roky strávené výchovou potomků se tak konečně docení i prostřednictvím penze," prohlásil ministr práce Marian Jurečka.

  • Počet žen, které dostanou výchovné od ledna 2023 automaticky, by se mohl pohybovat na úrovni 1,4 milionu.

Důchody porážejí inflaci

Důchody se letos zvýšily již třikrát - a to v lednu, v červnu a v září. Nyní s další lednovou valorizací se rekordně zvýší poměr důchodu k průměrné mzdě. "Zatímco na začátku roku 2022 důchodci pobírali 42,5 procenta průměrné mzdy, v lednu 2023 to bude 45,9 procenta," uvádí ministerstvo.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy si tak letos průměrný český důchodce polepší více než prakticky všichni zaměstnanci. "Na konci roku 2021 činil průměrný starobní důchod 15 453 korun. Během letoška tak jeho výše celkově naroste o 3222 korun. To je v absolutním vyjádření suverénně nejvíce v historii Česka," tvrdí ekonom. 

Dodává, že procentuálně letos průměrná penze vzroste bezmála o 21 procent. To je více než aktuální míra inflace, která přesahuje 17 procent.

V historii země vzrostla výše průměrné penze v procentuálním vyjádření výrazněji pouze v letech 1993, kdy to bylo o 23,7 procenta, a pak v roce 1996 o 21,4 procenta.

"Upravíme-li nominální procentuální navýšení důchodů v jednotlivých letech právě o inflaci, získáváme inflačně očištěnou, tedy reálnou změnu průměrné penze. Ta by letos měla činit 4,4 procenta," uzavírá Kovanda. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo 19 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánské metropole Kábulu si v pátek vyžádal nejméně 19 mrtvých a 29 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. To je etnická skupina, která se v minulosti stala terčem útoků radikální organizace Islámský stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy