Kalkulačka výše exekuce na mzdu

Miroslav  Hajda Ekonomika Produkt Miroslav Hajda, Ekonomika, Produkt
1. 8. 2018 14:04
Hrozí vám exekuce? Bojíte se, že vám exekutor začne „zabavovat“ výplatu? Zajímá vás, kolik peněz by vám při exekuci ze mzdy zůstávalo? V naší kalkulačce si to můžete spočítat. Zjistíte, kolik peněz vám zůstane, a kolik dostane exekutor.

Kolik peněz mi zůstane při exekuci?

V případě, že je pohledávka vymáhána formou exekučních srážek ze mzdy (nebo z platu), vám exekutor nemůže zabavit celou výplatu. Vždy vám musí zůstat určitá část mzdy - nezabavitelná částka.

Kromě ní dostanete ještě další část ze zbytku mzdy. Její výše se odvíjí od toho, jakou máte výplatu, a o jaký typ pohledávky se jedná (bude vysvětleno dále).

Nezabavitelná částka od 1. 1. 2018

Základní nezabavitelné minimum se odvíjí od výše životního minima a od výše normativních nákladů na bydlení. V roce 2018 činí životní minimum jednotlivce 3410 Kč. Normativní náklady na bydlení jsou pak 5928 Kč. Nezabavitelná částka pak odpovídá dvěma třetinám ze součtu těchto dvou částek, resp. jedné čtvrtině, pokud se jedná o zvýšení za dítě nebo za manželku/manžela:

  • Nezabavitelná částka pro jednotlivce v roce 2018 = 6225,33 Kč
  • Nezabavitelná částka na manželku/manžela v roce 2018 = 1556,33 Kč
  • Nezabavitelná částka na dítě (za každé dítě) v roce 2018 = 1556,33 Kč

Oproti roku 2017 tedy došlo ke zvýšení základního nezabavitelného minima o 71 Kč (v roce 2017 to bylo 6154,67 Kč) a nezabavitelná částka za dítě/manžela/manželku se zvýšila o 49 Kč.

Jak se počítá exekuce na mzdu?

Při výpočtu exekuce na mzdu se vychází z čisté mzdy. Od ní se nejprve odečte základní nezabavitelná částka (jednotlivec + případné zvýšení za dítě/děti nebo za manžela/manželku).

Pokud je zbývající částka (pod odečtení nezabavitelného minima) vyšší než 9338 Kč, vše nad tuto hranici dostává exekutor. Do dalšího výpočtu pokračuje jen 9338 Kč. Pokud je zbytek mzdy nižší než 9338 Kč, pak se dále počítá jen s touto zbylou částí.

Zbytek mzdy (nebo částka 9338 Kč) se rozdělí na třetiny (které se zaokrouhlí směrem dolů na celé koruny, může tak nastat situace, kdy zbude 1 nebo 2 Kč - ty se připočítávají k nezabavitelné částce).

Tyto třetiny se pak rozdělují takto:

  • První třetinu dostává vždy exekutor.
  • Druhá třetina je použita jen na úhradu přednostních pohledávek - pokud nejsou, tak zůstane zaměstnanci.
  • Třetí třetina pak vždy zůstává zaměstnanci.

Exekutor tedy dostává jednu nebo dvě třetiny ze zbytku mzdy (nebo z částky 9338 Kč), a případně to, co zbývá ze mzdy nad 9338 Kč (po odečtení nezabavitelné částky).

Zaměstnanec dostává nezabavitelné minimum, jednu nebo dvě třetiny (podle typu exekuce) a případný zbytek po zaokrouhlení (1 nebo 2 Kč).

Více najdete v konkrétních příkladech výpočtu níže.

Co je to přednostní a nepřednostní pohledávka?

Zmínili jsme rozdíl ve výpočtu exekuce při přednostní a při nepřednostní pohledávce. Jak se liší?

Přednostní pohledávky jsou přímo vyjmenovány zákonem. Patří sem především výživné (alimenty) - to má přednost před vším ostatním. Dále pak náhrady škody způsobené trestným činem, nezaplacené daně, neoprávněně přijaté přeplatky na sociálních, nemocenských a dalších dávkách. A některé další - přesný seznam je v paragrafu 279, odstavec 2, Občanský soudní řád (zákon číslo 99/1963 Sb.).

Nepřednostní pohledávky jsou pak všechny ostatní, které nespadají do přednostních. Nejčastěji se jedná o nezaplacené půjčky, hypotéky, kreditní karty, nezaplacené účty za telefon, vodu, elektřinu nebo třeba plyn, nedoplatky za kabelovou televizi či internet. Nebo třeba nezaplacené pokuty za jízdu na černo v MHD.

Hlavní rozdíl je ten, že u přednostní pohledávky dostává exekutor "více" peněz. U přednostní může zabavit dvě třetiny ze zbytku mzdy, u nepřednostní jen jednu třetinu. Z pohledu dlužníka mu tedy u nepřednostní zůstane o něco více peněz.

Exekuce na důchod, na mateřskou, na rodičovskou

Podobně jako u exekuce na mzdu se postupuje i při exekuci na jiné druhy příjmů. Podle identických pravidel se provádí exekuce i z důchodu, z peněžité pomoci v mateřství (mateřská), z nemocenských dávek, z podpory v nezaměstnanosti.

Exekuce na sociální dávky

Z exekuce nejsou vyloučeny ani sociální dávky. Na některé sociální dávky sice exekuce není možná - jedná se třeba o příspěvek na bydlení, který je účelově vázaný na úhradu nákladů na bydlení. Na jiné sociální dávky ale exekuce možná je. Například na rodičovský příspěvek.

Příklad výpočtu exekuce na mzdu v roce 2018

Příklad 1: Pan Novák je zaměstnaný a jeho obvyklá čistá mzda je 15 500 Kč. Má dvě děti a manželku. Srážky ze mzdy jsou prováděny pro nepřednostní pohledávku:

  • Čistá mzda = 15 500 Kč
  • Nezabavitelná částka 10895 Kč
  • Zbytek mzdy = 4605 Kč (tj. jedna třetina ze zbytku je 1535 Kč)
  • Exekutor dostane = 1535 Kč
  • Zbytek mzdy po exekuci = 13965 Kč

Příklad 2: Pan Dvořák je zaměstnaný a jeho obvyklá čistá mzda je 38 500 Kč. Má tři děti a manželku. Srážky ze mzdy jsou prováděny pro přednostní pohledávku:

  • Čistá mzda = 38 500 Kč
  • Nezabavitelná částka = 12 451 Kč
  • Zbytek mzdy je vyšší než 9338 Kč, exekutor 16711 Kč, dále se počítá jen s částkou 9338 Kč (jedna třetina je 3112)
  • Exekutor dostane = 22 935 Kč
  • Zbytek mzdy po exekuci 15 565 Kč

Z příkladů je vidět, že zaměstnanec, který má více než dvojnásobnou čistou mzdu, ve výsledku nedostane o moc více peněz (v uvedeném příkladu je pochopitelně ještě rozdíl v typu pohledávky a počtu dětí, ale se stejnými vstupy by se výsledné částky nijak výrazně nelišily).

 

Právě se děje

Další zprávy