Co je třeba zkontrolovat?
Abychom mohli uspořit na daních, tj. snížit si základ daně o zaplacené pojistné na životní pojištění či o příspěvky do penzijního fondu, je třeba dodržet celou řadu podmínek, které bychom si měli zkontrolovat, abychom později nebyli nemile překvapeni.
Podmínky se týkají životní pojištění:
Pojištění je sjednáno minimálně do 60 let vašeho věku.
Pojištění bude trvat alespoň na 5 let.
Máte uzavřeno investiční životní pojištění, důchodové životní pojištění či kapitálové životní pojištění nebo obdobné varianty těchto pojištění
Osoba pojištěného je shodná s osobou plátce pojištění a plátce daně z příjmu.
U pojistných smluv s pevně sjednanou pojistnou částkou pro případ dožití musí být tato minimální pojistná částka:
u smluv s pojistnou dobou od 5 do 15 let 40 000 Kč,
u smluv s pojistnou dobou nad 15 let 70 000 Kč,
u důchodového pojištění se za minimální pojistnou částku považuje odpovídající jednorázové plnění při dožití.
Jakou částku si lze odečíst?
U penzijního připojištění nárok na daňovou úlevu získává ten, kdo zaplatí za zdaňovací období - kalendářní rok více než 6000 Kč. Měsíčně si tedy musíte spořit více jak 500 Kč. To, co je zaplaceno ročně nad 6000 Kč, z maximální výše 18.000 Kč, je možné odečíst od základu daně, tj. maximálně si můžete odečíst 12.000Kč.
V případě životního pojištění si můžete snížit základ daně o zaplacené pojistné za kalendářní rok i z více pojistných smluv, částky pro odpočet se sčítají. Maximálně si však můžete odečíst tak jako tak opět jen 12.000 Kč.
V případě, že v průběhu roku platíte na smlouvu o životním pojištění nižší pojistné než 1.000 Kč/měs. či příspěvky na penzijním připojištění jsou nižší než 500 Kč/měs. a rozhodnote se pro maximální využití daňového odpočtu, musíte pojišťovně či penzijnímu fondu do konce příslušného kalendářního roku, za který chcete odečet uplatnit, poslat příslušnou částku.
Současně jim tuto skutečnost musíte i oznámit. S tímto Vám nejlépe pomůže a poradí Váš finanční poradce, který Vám jednak sdělí kolik máte poslat, ale i kam a na jaký účet. Suma zaplaceného pojistného na životní pojištění nebo příspěvků do penzijního připojištění se neodečítá přímo od daně, ale snižuje daňový základ, čímž se následně sníží vypočtená daň.
Výše vaší úspory se odvíjí nejenom od toho, kolik jste na tyto produkty zaplatili, ale i od vašich příjmů, tj. v jakém daňovém pásmu se nacházíte. Jako plátci daně z příjmu fyzických osob máte možnost si odečíst za rok 2006 až 24 000 Kč z daňového základu, tedy 12 000 Kč díky penzijnímu připojištění a 12 000 Kč díky životnímu pojištění.
Jak odpočet uplatnit?
Uplatnění odpočtu ze základu daně není složité. V případě, že jste penzijnímu fondu poslali více jak 6.000 Kč během kalendářního roku, penzijní fond vám automaticky zašle potvrzení o výši zaplacených příspěvků spolu s návodem, jak v tomto případě postupovat.
Pojišťovny posílají potvrzení v případě, že splňujete státem stanovené podmínky pro uplatnění odpočtu. Tato potvrzení by jste měli obdržet poštou zpravidla již během ledna. Pokud se tak nestalo, může to být způsobenou administrativní chybou pojišťovny, penzijního fondu nebo prostě tím, že na snížení základu daně nemáte nárok.
Zaměstnanci nemusí vyplňovat daňové přiznání sami, odpočet za Vás může uplatnit Váš zaměstnavatel. Zaměstnavateli, resp. jeho mzdové účtárně (účetním) stačí dodat potvrzení o výši zaplacených příspěvků do 15. února. Jestliže uplatňujete odečet poprvé, je nutné ještě přiložit kopii smlouvy o pojištění či smlouvy o penzijním připojištění.
Po ročním vyúčtování zaplacených záloh daně vám bude případný přeplatek na daních vrácen, obdržíte jej společně s výplatou. Pokud si podáváte daňové přiznání sám, výše zmíněná potvrzení či kopii smluv použijte jako přílohy k daňovému přiznání.
Daňový základ si snížíte o zaplacené pojistné na životní pojištění nebo příspěvky na penzijní připojištění na základě již zmíněných potvrzení. Případný přeplatek Vám vrátí příslušný finanční úřad.
Na co si dát ještě pozor?
Součástí smluv o životním pojištění bývají různá připojištění. Zaplacené pojistné na tyto připojištění, např. na úrazové, na pojištění závažných onemocnění, či na pojištění zproštění od placení apod., nelze od základu daně odečíst.
Jestliže Vám tedy nesouhlasí celková výše zaplaceného pojistného na životní pojištění s údaji na potvrzení, nerozčilujte se. Zkontrolujte si, kolik platíte na hlavní pojištění a kolik platíte za všechna ostatní připojištění. Pokud Vám to i poté "nesedí", zavolejte svému finančnímu poradci, který Vám nejenom tento problém může pomoci vyřešit.
Ing. Jan Jelínek, nezávislý finanční poradce AWD Česká republika