Jak si snížit daně. Tento přehled vám ušetří tisíce korun

Petr Kučera Jiří Kropáček Petr Kučera, Jiří Kropáček
21. 3. 2015 18:19
Daňové přiznání za rok 2014 se blíží. Projděte si aktuální seznam odečitatelných položek a slev, které v něm můžete využít.

Dítě

Foto: Aktuálně.cz

Za každé vyživované dítě ve společné domácnosti si lze v daňovém přiznání za rok 2014 odečíst z daní 13 404 korun ročně. Slevu nemohou uplatnit podnikatelé (OSVČ), pokud využívají takzvané výdajové paušály (viz níže). Oproti předchozímu roku se tato sleva nezměnila – zvyšuje se až počínaje příjmy za rok 2015.

Je-li dítě zdravotně postižené, lze si odečíst dvojnásobek, tedy 26 808 korun ročně.

Musí jít o takzvané vyživované dítě, žijící s poplatníkem ve společné domácnosti. Dočasný pobyt dítěte mimo domácnost - například cestování po světě - vás ale o slevu nepřipraví.

Na slevu máte nárok jen za kalendářní měsíce, na jejichž počátku splňujete obě podmínky ("vyživování" a společná domácnost). V měsíci, kdy se dítě narodilo, lze slevu uplatnit vždy. Například při porodu na konci srpna si tedy můžete z daní odečíst pět dvanáctin roční slevy.

Za vyživované se považuje především dítě, které je nezletilé (tedy do dovršení 18 let věku). Hranici lze posunout až do dovršení 26 let, jestliže se dítě "soustavně připravuje na budoucí povolání" nebo když nemůže studovat nebo pracovat kvůli nemoci, úrazu či dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu.

Jestliže dítě v jedné domácnosti vyživuje více poplatníků (typicky matka a otec), může daňové zvýhodnění na stejné dítě uplatnit v tomtéž kalendářním měsíci nebo roce jen jeden z nich. Málo známou možností je, že daňové zvýhodnění na dítě můžou uplatnit také babička nebo dědeček, jestliže rodiče dítěte nemají příjmy, z nichž by mohli toto zvýhodnění uplatnit (a prarodiče takové příjmy mají).

Zatímco běžné slevy (na poplatníka, manželku, studenta a podobně) můžete odečíst od daně jen do výše vypočtené daňové povinnosti, u "slevy na dítě" můžete využít i daňový bonus. Pokud se po odečtení slevy z vaší daňové povinnosti dostanete "do minusu" (nárok na daňové zvýhodnění je vyšší než původně vypočtená daňová povinnost), stane se vzniklý rozdíl takzvaným daňovým bonusem. Díky bonusu nejenže státu nezaplatíte žádné daně, ale ještě od něj něco získáte. Maximálně můžete dostat 60 300 korun, minimálně stovku (vychází-li vám bonus nižší než 100 korun, nedostanete nic).

Daňový bonus však může uplatnit jen ten, kdo si za rok 2014 vydělal více než 51 000 ročně - počítají se pouze příjmy ze zaměstnání, podnikání, pronájmu nebo z kapitálového majetku. Nemají na něj tedy nárok třeba dlouhodobě nezaměstnaní.

Pokud osoby samostatně výdělečně činné využijí takzvané výdajové paušály, nemohou si současně uplatnit daňovou slevu na dítě. Při souběhu příjmů z více druhů činností je nárok na daňové úlevy zachován, pokud součet dílčích základů, u kterých byly paušály uplatněny, není vyšší než 50 procent celkového základu daně.

 

Právě se děje

Další zprávy