Kateřina Hovorková
Aktualizováno 10. 6. 2019 9:21
Stalo se už běžnou praxí, že zvýšení platu nenavrhuje jako dřív zaměstnavatel, nýbrž zaměstnanec, který si o lepší peníze sám řekne. "Avšak přijít za nadřízeným s tím, že panuje nízká nezaměstnanost, a tak chcete přidat, není dobrý postup," upozorňuje Tomáš Surka z personální společnosti Devire. A není ani dobré argumentovat tím, že už jste přece ve firmě dlouho a víc peněz si zasloužíte. Chybná je také výčitka, že jste objevili inzerát, kde vaše firma hledá člověka na podobnou pozici, ovšem za výhodnějších podmínek, a cítíte nespravedlnost. Takže jak na to?
5. Nemluvte o rodině
Nepůsobí dobře, když jako důvod uvádíme vysokou hypotéku, manželku na mateřské, drahou školku a další důvody, které nesouvisejí s prací.
"Neohánějte se mzdou svých kolegů nebo tím, že ostatní dostali přidáno. Neargumentujte tím, že má firma vysoké zisky a že si to může dovolit. Nikdy neříkejte, že bez zvýšení platu nebudete tolik pracovat," říká Jiří Halbrštát.
Nevyhrožujte výpovědí, nezahánějte druhou stranu do kouta. "Nikdo nechce mít ve firmě člověka, který tam pracuje jen kvůli výši platu a takové chování bude vašemu nadřízenému indikovat, že se na vás v krizi nemůže spolehnout, protože kývnete na vyšší nabídku," míní Honsová.
- Rozdílné názory mají personalisté na to, zda se pochlubit případnou nabídkou od konkurence. Někteří by konkurenční nabídku s lepším platovým ohodnocením zmínili, aby si šéf uvědomil, že vás může ztratit. Jiní ale zase upozorňují, že se situace může vyvinout tak, že protistrana řekne "tak běž". Záleží tedy na tom, jak moc jste si přínosem pro firmu jistí.