Jak nejlépe vybírat nájemné?

20. 5. 2006 8:20
Způsob platby nájemného se na první pohled zdá jako nedůležitý problém. Takovýto přístup je však mylný. Správně a vhodně zvolený způsob výběru nájemného, může silně ovlivnit motivaci nájemníka k řádnému placení.
Foto: Aktuálně.cz

Způsob platby nájemného se na první pohled zdá jako nedůležitý problém k řešení. Takovýto přístup je však mylný. Správně a vhodně zvolený způsob výběru nájemného, s ohledem na osobnost nájemníka, může silně ovlivnit motivaci nájemníka k řádnému a včasnému placení.

První a velmi důležitou otázkou je, jak vůbec nejlépe a nejefektivněji vybírat nájemné. Existuje několik více či méně pohodlných způsobů, každý má však také svá rizika.

Ze zkušeností pronajímatelů vyplývá, že nejúspěšněji vybírají nájemné v hotovosti. Nabízí se samozřejmě podstatně jednodušší a pohodlnější způsob - bankovní převod. Ten ovšem není pro nájemce často příliš motivující. Po prvních řádných platbách se často postupně platby nájemného zpožďují, v horším případě se úplně zastaví.

Tip: Využijte Adresář realitních společností!

Věřte, že jakmile se nájemník dostane do finančních problémů, pak je nájemné první zdroj, ze kterého lze ušetřit. Pokud by nájemce nezaplatil za elektřinu či plyn, dočká se toho, že po první "urgenci pokusu o smír" mu distributoři okamžitě zastaví dodávky energií. Tím by se byt stal neobyvatelným. Nezaplatí-li však nájemce nájemné, nestane se okamžitě vůbec nic. Pronajímatelé nemají žádné možnosti, jak rychle dosáhnout vyplacení nájemného a pokud nájemce platí nájemné na účet, nenutí ho k placení vůbec nic.

Tím jsme se dostali k největšímu problému, který může při pronájmu bytu nastat. Tím je zpožďování v placení nájmu, nebo dokonce jeho neplacení vůbec. Tento problém souvisí s výběrem nájemníka. Vhodným výběrem nájemníka může pronajímatel předejít mnoha problémů již v počátku. Lze říci, že velkou roli při výběru nájemníka hraje i štěstí, popř. velikost poptávky po konkrétním bytu apod.

Novinka: Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) připravuje nový zákon o nájemném, který by měl umožnit rychlejší uvolňování regulovaných nájmů. Dle posledních návrhů se počítá s růstem 8 - 12 % ročně s tím, že do 5 let by regulované nájemné mělo odpovídat alespoň nákladům na údržbu příslušné nemovitosti.


V současné legislativě má paradoxně pronajímatel oproti nájemci velmi slabé postavení. Proto je třeba snažit se co nejvíce problémům předejít, než je následně řešit.

1. vyžadovat zaplacení nájmů na několik měsíců dopředu. Lze vyžadovat i vyplacení celoročního nájmu dopředu, ovšem tento způsob může být pro mnoho potencionálních nájemníků těžko přijatelný.

2. zaplacení vratné kauce nájemcem. Tato kauce může být vypočítána jako násobek nájmu, nebo jako pevná částka, která je vratná ke skončení nájmu a propadá v případě neplacení nájemného. Výhodné je také smluvení poplatku z prodlení v případě, že by nebyl nájem splácen včas.

3. platba nájemného na měsíc dopředu. Rozhodně by nájem neměl být placen zpětně. Důvodem je nedostatečná rychlost soudního řízení, které může trvat i mnoho měsíců, ve kterých přicházíte o další a další nájemné. Přičemž nejde pouze o to, že vám nájemník nezaplatí nájem, ale vy poplatky za byt musíte platit dál. To dále prohlubuje ztrátu. Nikoho totiž nezajímá, že vám váš nájemník neplatí. Je to prostě vaše riziko.


Všem, kteří se rozhodnou pro pronajímání bytů, doporučujeme, aby věnovali dostatečnou pozornost všem hlavním rizikům, které jsou v tomto článku popsány a snažili se jim předejít. Ačkoliv je pronajímání bytů skutečně výhodnou formou zhodnocování investice do nemovitostí, je třeba upozornit, že existuje mnoho rizik, která mohou slibně se rozbíhající investici podstatným způsobem znehodnotit.

Tip: Jak by měla vypadat kvalitní nájemní smlouva? Co by v ní nemělo chybět?

 

Právě se děje

Další zprávy