Inflace v Česku zpomaluje. Jogurty zdražují více než vejce, spočítali statistici

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 10. 4. 2018 10:00
Na celkové zdražování měly v březnu největší vliv ceny v oblasti bydlení, naopak ke zpomalení růstu došlo u u potravin a nealkoholických nápojů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha - Spotřebitelské ceny v březnu vzrostly o 1,7 procenta oproti stejnému období předchozího roku. To je o 0,1 procentního bodu méně než v únoru. Informoval o tom Český statistický úřad.

Na zvyšování cenové hladiny měly v březnu největší vliv ceny v oblasti bydlení, naopak ke zpomalení růstu došlo u u potravin a nealkoholických nápojů.

Meziroční změny cen vybraných položek

jogurty 17,1 %
vejce 14,4 %
margarín a ostatní rostlinné tuky 13,5 %
máslo 8 %
mouka 7,8 %
ovoce 4,4 %
pojištění 4,4 %
výrobky a služby pro osobní péči 3,1 %
maso 3 %
stravovací služby 3,6 %
tabákové výrobky 2,9 %
elektřina 2,8 %
nájemné z bytu 2,4 %
vodné 1,9 %
ubytovací služby 1,6 %
stočné 1,2 %
zemní plyn - 0,8 %
nealkoholické nápoje - 1,1 %
oděvy - 1,5 %
telefonní a faxové služby - 2,1 %

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců dosáhla v březnu 2,3 procenta.

V meziměsíčním srovnání, tedy letošní březen oproti letošnímu únoru, klesly spotřebitelské ceny o 0,1 procenta.

"Inflace nyní klesá především proto, že se výrazně zpomalil růst cen potravin. Řada potravin dokonce v posledních několika měsících výrazně zlevnila," vysvětluje analytik ČSOB Petr Dufek.

"Hlavním inflačním faktorem už nejsou potraviny, podle očekávání je v letošním roce v této pozici nahradilo bydlení. Za bydlení si domácnosti meziročně připlácejí v průměru 2,3 procenta, zejména v důsledku zvýšeného nájemného a dražších energií. Přesto je růst nákladů na bydlení s ohledem na vývoj na realitním trhu ještě docela umírněný," uvádí Dufek.

"Jedná se o páté zpomalení v řadě poté, co se inflace v říjnu dostala na své cyklické maximum (2,9 procenta)," uvádí analytik Raiffeisenbank František Táborský.

"Očekáváme, že se míra inflace v nejbližších měsících vrátí nad dvouprocentní úroveň. Tempo růstu mezd dosáhne podle našich odhadů v tomto roce vrcholu a podpoří tak další růst spotřeby domácností. Pro rok 2018 odhadujeme průměrnou míru inflace 2,6 procenta," dodává Táborský.

 

Právě se děje

Další zprávy