V pátek začíná na pražském Výstavišti veletrh Sběratel, největší setkání svého druhu ve střední Evropě.
Zúčastní se ho 220 obchodníků z 35 zemí světa. Návštěvníci si mohou zdarma nechat ocenit své sbírky známek, mincí či telefonních karet.
Nejen minci, ale i další předměty sběratelského obdivu se stále častěji stávají výtečnou možností, jak bezpečně a přitom účinně bojovat s inflací. Jejich cena s roky roste.
"Například sadu euromincí San Marina ražených v roce 2002 (rok zavedení eura) v nominální hodnotě 3,86 eura nyní neseženete za méně než čtyři tisíce korun," říká Jindřich Jirásek z pořádající agentury Progres Partners Advertising.
České euro je vzácné
Jablonecká mincovna představí na veletrhu sadu návrhů euromedailí a českých oběžných mincí roku 2006. Sada má omezený náklad deset tisíc kusů a podle Jiráska je to jistá investice. "Hodnota této sady bude stabilně růst," odhaduje Jirásek.
Pohlednice z přelomu 19. a 20.století se za poslední několik let zhodnotily nejméně pětkrát. Není vzácností dát za litografickou žánrovou pohlednici, která prošla poštou, až několik tisíc korun.
Sbírat se dá cokoliv, nemusí to být drahé a přitom se to zhodnotí. Například cukříky, kartičkové kalendáře, ubrousky, víčka od smetany do kávy, sýrové etikety... Zde investor nepotřebuje velký kapitál, a přesto lze vytvořit ucelené sbírky jednoho období, či jednoho výrobce, jedné země, které časem získají několikanásobně na své hodnotě.
Hodinky za miliony
Náročnější sběratelé mnohdy sáhnou po dražších "úlovcích". V poslední době si například stále více Čechů oblíbilo sbírání luxusních hodinek.
Ty sice na výstavě Sběratel k vidění nebudou, ale najdete je v luxusních hodinářstvích. Čeští boháči jsou schopni sem jít na nákup hodinek, jejichž ceny často představuje sedmimístná cifra, i čtyřikrát ročně.
A jakým značkám propadli? "Hodně se prodává Jaeger LeCoultre. Ale jinak je to průřez všemi značkami. Těch opravdu drahých se prodá tak pět za měsíc," tvrdí Petra Antonínová z luxusního hodinářství La Boutique Suisse v Pařížské ulici.
Investice se může velmi vyplatit. Snad nejproslavenější švýcarská manufaktura Patek Philippe se chlubí trojicí nejdražších hodinek. Jeden jeho model z roku 1933 byl vydražen za sedmnáct milionů švýcarských franků.
"Takové hodinky jsou rozhodně dobrou investicí," upozorňuje Stefan Muser z aukčního domu Crott. "Je to jako rodinné stříbro, které časem získává na hodnotě," dodal.