Firmám dál ubývají zakázky, zato přibývá korupce

Petr Kučera Petr Kučera, pek
15. 12. 2009 16:05
Inovace ani snižování cen nepatří mezi priority, ukázal průzkum

Praha - Více než dvěma třetinám tuzemských firem ubyly v posledním čtvrtletí letošního roku zakázky. Vyšší než třetinový meziroční pokles hlásí 27 procent společností, sedmi procentům dokonce ubylo přes polovinu zakázek. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu Svazu průmyslu a dopravy mezi 1600 členskými společnostmi.

Meziroční nárůst zakázek zaznamenala necelá pětina firem, většinou však nepřesáhl pět procent. Dalších 12 procent firem nezaznamenalo ani zlepšení, ani zhoršení.

Třetina firem věří, že v prvním čtvrtletí roku 2010 počet zakázek vzroste. "Jenže více jak polovina z nich odhaduje tento nárůst pouze do pěti procent a další téměř dvě pětiny předpokládají zvýšení objemu zakázek mezi šesti až patnácti procenty. Ani počátkem příštího roku tedy nedojde k zásadnímu obratu," říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Výrazně lepší to prý nebude ani ve druhém čtvrtletí. Pouze patnáct procent firem přitom uvedlo, že si ohledně příštího roku není jista další vývojem, tedy že nedokáže odhadnout nárůst či pokles zakázek.

Kromě krize vadí i korupce a byrokracie

Firmy současně velmi negativně hodnotí české podnikatelské prostředí, které se prý navíc zhoršuje. Podnikatelé si tak podle Hanka musí sami poradit v řadě oblastí, kde by jim mohli pomoci politici.

"Jestliže v červnu hovořilo o zhoršení korupčního chování 23 % zástupců firemní sféry, v prosinci je to již 40 %," upřesňuje Hanák. Žádná firma nezaznamenala zlepšení.

Z nedávného průzkumu společnosti Ipsos Tambor pro tuzemskou Citibank vyplynulo, že mezi malými a středními firmami se nehledě na krizi nejvíce daří těm, které mají státní zakázky.

Problémem je také vymahatelnost práva. Čtyři pětiny firem v průzkumu Svazu průmyslu a dopravy zaznamenaly zhoršení platební morálky. Tři pětiny společností pak pocítily také horší přístup k úvěrům, i když podíl těchto firem oproti červnu mírně klesl.

Skončit výrobu? To se raději spojíme

Omezení výroby je sice nejčastější reakcí na hospodářskou recesi, nicméně jen jediné procento společností se chystá uzavřít výrobu. "Přitom ještě letos v červnu o tomto opatření uvažovala téměř čtvrtina tuzemských firem," připomíná Hanák. Relativně vysoký (osm procent) je podíl firem, které se chtějí spojit s jinou. Během uplynulého půl roku se nezměnil podíl těch, které chystají přesun do zahraničí (pět procent).

Mezi dalšími častými opatřeními jsou snižování nákladů, zvýšení produktivity práce a hledání nových trhů. Jen menší část respondentů preferuje snižování cen výrobků. "Záměry s dlouhodobým dopadem jako jsou investice do inovací a kvalifikace nepatří mezi ta hlavní pro příští rok," dodává Hanák.

 

Právě se děje

Další zprávy