Dva lidé v Česku mají důchod přes 100 tisíc měsíčně. Projděte si nová čísla o penzích

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
22. 9. 2017 6:27
Česká správa sociálního zabezpečení vydala ročenku k důchodům za rok 2016. Vybrali jsme nejzajímavější údaje.

Dva statisícové důchody

Foto: Thinkstock

Nejvyšší důchod se v Česku pohybuje nad hranicí 100 tisíc korun, přesnější číslo Česká správa sociálního zabezpečení nesděluje. Pobírají ho dva lidé. S jistotou o nich víme jen to, že předtím měli vysoce nadstandardní příjmy a důchod jim byl přiznán před rokem 2015. Poté se změnila pravidla výpočtu a pro nově přiznané důchody platí, že maximální výše se od té doby pohybuje pod úrovní 30 tisíc korun (nyní 28 994 korun).

Ke stotisícovému důchodu se s největší pravděpodobností postupně "dopracovali". Důchod totiž v průběhu času roste nejen o každoroční valorizaci, ale velkou roli hraje také to, když lidé v důchodovém věku dále pracují a důchod nějakou dobu nepobírají. "Za této situace je každých 90 dnů výdělečné činnosti hodnoceno růstem procentní výměry důchodu o 1,5 procenta," říká za ČSSZ Renáta Provazníková z oddělení komunikace. Pokud člověk pracuje při pobírání důchodu, penze se sice také navýší, ale jen mírně - o 0,4 procenta za 360 dní.

Jaký vliv má práce v důchodu na jeho výši, ukazuje následující příklad: Muž narozený v roce 1953 dosáhl důchodového věku v roce 2016. Celý život pracoval a měl vysoké příjmy. Získal celkem 48 let důchodového pojištění. Pokud je mu starobní důchod přiznán hned ke dni dosažení důchodového věku, činila jeho výše 28 994 korun měsíčně (maximální možná částka). Pokud by však tento muž pracoval ještě dalších osm let bez pobírání důchodu, pak by výše starobního důchodu stoupla na zhruba 50 000 korun měsíčně (procentní výměra by se zvýšila o dalších 48 % výpočtového základu).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy