Reforma penzí je hotova, bude radikální. Co konkrétně změní návrh týkající se všech

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 15. 5. 2021 15:58
Důchodový systém je zásadní téma. Pokud se nezmění, tak za pár desítek let spolkne pořádnou část ekonomického výkonu země. Anebo uvrhne penzisty do chudoby. Po letech příprav nyní návrh na důchodovou reformu předložila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) vládě. Hlasovat se bude o velkých změnách, podívejme se na ně podrobněji.
Foto: Thinkstock

OSVČ - nižší daně, vyšší pojistné

Na osoby samostatně výdělečně činné se vztahuje stejný důchodový systém jako na zaměstnance a celková sazba důchodového pojistného je 28 % u zaměstnanců i osob samostatně výdělečně činných. Ve srovnání se zaměstnanci však OSVČ platí nižší příspěvky.

"Daňový zákon jim umožňuje odečíst náklady ve výši od 30 do 80 procent z příjmů (tzv. daňové paušály), což u řady z nich snižuje daně a pojistné na důchodové pojištění. OSVČ v současné době platí povinné odvody pouze z poloviny svého zisku (rozdílu mezi příjmy a výdaji) s pevně stanoveným minimálním vyměřovacím základem ve výši 25 % průměrné mzdy.

  • V sousedním Rakousku a Německu přispívají OSVČ do důchodových systémů něco mezi 80 a 90 procenty příspěvků zaměstnanců a zaměstnavatelů.

"Návrh reformy zdůrazňuje potřebu zvýšit příspěvky a důchodové dávky pro OSVČ. Vyměřovací základ by se zvýšil z 50 na 75 %. To by vedlo k velmi podobným odvodům pojistného na důchodové pojištění mezi OSVČ a zaměstnanci s podobnými výdělky. Minimální vyměřovací základ by se zvýšil z 25 % na 40 % průměrné mzdy, tedy na současnou úroveň minimální mzdy," uvádí zpráva. 

V minulosti se ještě mluvilo o tom, že práce OSVČ má svá specifika a nejsou s ní spojené výhody, ze kterých se těší zaměstnanci. A tak se uvažovalo, kde živnostníkům "ulevit" a vyšší pojistné kompenzovat. Padl například návrh snížit OSVČ daň z příjmu. Není zatím jasné, zda i toto návrh reformy obsahuje. 

 

Právě se děje

Další zprávy