Jiří Hovorka
26. 3. 2016 11:04
Lidé mají často mylné představy o pravidlech týkajících se důchodu. Česká správa sociálního zabezpečení, která je vyplácí, proto připravila seznam nejčastějších mýtů, s nimiž se zaměstnanci úřadu setkávají. Projděte si je v grafice (klikněte na úvodní fotku).
3. Důchod musí vždy být minimálně na úrovni životního minima
Minimální důchod a životní minimum není totéž. Minimální výše procentní výměry důchodu je stanovena zákonem o důchodovém pojištění a činí 770 korun. K ní náleží základní výměra důchodu, která v roce 2016 činí 2440 korun. Minimální výše důchodu přiznaného v roce 2016 tedy činí 3210 korun, zatímco životní minimum je o 200 korun vyšší.
"Důchod v minimální výši může být přiznán v případech, kdy sice lidé splní podmínku potřené doby pojištění, ale v rozhodném období nemají buď téměř žádné, nebo velmi nízké příjmy a důchod jim jednoduše řečeno "není z čeho vypočítat"," vysvětluje Buraňová.
Platí také, že důchodci mají nárok i na další státní dávky. I když tedy pobírají jen minimální důchod, nejde o jediné peníze, které jim stát vyplácí. Dalším jejich typickým příjmem je pak příspěvek na bydlení.