Důchod nedostanete automaticky. Projděte si nejčastější mýty kolem penzí

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
26. 3. 2016 11:04
Lidé mají často mylné představy o pravidlech týkajících se důchodu. Česká správa sociálního zabezpečení, která je vyplácí, proto připravila seznam nejčastějších mýtů, s nimiž se zaměstnanci úřadu setkávají. Projděte si je v grafice (klikněte na úvodní fotku).

4. Léta odpracovaná před rokem 1986 se do důchodu nepočítají

Není to tak, je ale třeba rozlišit dvě odlišné věci – dobu pojištění a výdělky. Pro nárok na důchod a jeho výši se započítávají doby pojištění, zpravidla jde o zaměstnání či podnikání, získané od ukončení povinné školní docházky.

Na délce doby pojištění pak závisí procentní výměra důchodu. Ta se počítá z osobního vyměřovacího základu – zjednodušeně řečeno z průměru výdělků v takzvaném. rozhodném období. Rozhodné období jsou tedy roky, za které se zjišťují výdělky pro výpočet důchodu. Začíná kalendářním rokem po roce, v němž člověk dosáhl 18 let a končí rokem, který předchází roku přiznání důchodu.

"Do rozhodného období se podle zákona o důchodovém pojištění nezahrnují roky před rokem 1986. Výši důchodu tedy neovlivní výdělky získané před rokem 1986, doba pojištění získaná před tím rokem však ano," shrnuje Jana Buraňová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení.

 

Právě se děje

Další zprávy